Pahalı cilt bakım ürünleri daha mı iyi?

Cilt bakım ürünleri için servet mi harcıyorsunuz? Bunlarla sağlığa ve güzelliğe kavuşacağınızdan emin misiniz? 

Cilt bakımı deyince sürüsüne bereket. Sadece yüze sürülen güneş kremleri, kışa hazırlık el nemlendiricileri, çatlamış dudaklara iyi gelen rujlar, cilt bakım losyonları, gündüz kremleri, gece kremleri… Güzel görünmek için bu kadar ürün kullanmak mantıklı mı? Neyin sağlıklı olduğunu nasıl bileceğiz? 

Doğrular yanlışlara karışınca ortalık söylentiden geçilmiyor. Cilt bakımı efsanelerine yakından bakmaya ne dersiniz? 

Solaryum makinası UVB ışınları vermediği sürece zararlı değil

Solaryumun sağlıksız olduğunu sağır sultan bile duydu. Bu makineler erken yaşlanmaya hatta cilt kanserine neden olabiliyor. Üreticiler endişelerin farkında tabii, makinelerinin UVB filtreli olduğunu söylüyorlar. Hadi UVB filtresi var diyelim. UVA ne olacak? UVA cildin alt tabakalarına işleyip hasara neden oluyor. Erken yaşlanma tetikleniyor. Cilt kanseri riski yükseliyor. 

Güneş kreminin faktörü ne kadar yüksekse o kadar iyi korur

Unutanlara 3 çeşit ultraviyole ışını olduğunu hatırlatalım: UVA, UVB, UVC. Bunlar cildin altına işliyor, pigmentlerin yapısını değiştirerek tene yanık rengini veriyor. UVB asıl yanıkları oluşturuyor, DNA’ya zarar veriyor. Sonuç: erken yaşlanma, cilt kanseri çorap söküğü gibi geliyor. 

UVC’den korkmaya gerek yok. Şimdilik bize ulaşamadan atmosferde emiliyor. Güneş kreminin faktörü UVB’den koruma miktarını gösteriyor. Hem UVA hem de UVB’den korunmak istiyorsanız güneş kreminiz en az 15 faktör olmalı.

Bulutlu havalarda güneş kremine gerek yok

Bulutlu havalarda bile ultraviyole ışınları güneşten dünyaya ulaşabilir. Her gün güneş kremi kullanmalısınız. Yüzdükten ya da terledikten sonra tekrar sürmelisiniz. Makyaj malzemelerinizin güneş korumalı olmasına aldanmayın. Makyajınız haricinde de güneş koruması kullanmalısınız.

Yüzünüzü sabunla yıkamak cildinizi sağlıklı tutar

Cildinizi yıkadığınızda cildinizi koruyan yağları da yok ediyorsunuz. Cilt savunmasız kalınca yanma, döküntü gelişebilir. Uzmanlar nazikçe temizleyen bir ürünün ardından nemlendirici kullanmayı öneriyor.

Sivilceleri sıkmaktan başka çare yok

Siyah nokta sıkmanın ne derece rahatlatıcı olduğunu biliyoruz. Ancak siyah noktaları ya da sivilceleri sıkarak iltihabı daha da derinlerine ittiğimizi biliyor muyuz? Bu alışkanlık cildimize zarar verebilir. İlla sıkacaksanız eczanelerde bulabileceğiniz komedon size yardımcı olabilir. Hafifçe siyah noktaya bastırıp üstünden geçin. İşlem tamam.

Cilt ürünleri günlük cilt bakımı için yeterli

Maalesef geçerliliğini hala yitirmemiş efsanelerden. Oysa tam tersi daha doğru olabilir: kozmetik içerikli cilt bakım ürünlerinin akne miktarını %80’e yakın arttırdığını gösteren araştırmalar var. Bu ürünler başta güzel hissettirerek rahatlama sağlıyor olabilir ancak uzun vadede işe yaramadıkları ortada. 

Pahalı cilt bakım ürünleri daha çok işe yarar

Herkesin ulaşabildiği cilt bakım ürünleri genellikle çok pahalı olanlarına göre daha iyi. Neden acaba? Daha fazla insana ulaşmayı istiyorsanız salt ürünle müşterilerinizi mutlu etmelisiniz. Oysa daha pahalı ürünlerde ürün dışında kalan faktörlerin pazarlanması çok daha önemli olabilir. Örnek verelim: yaşlanma karşıtı kremlerin içeriği hepsinde hemen hemen aynı. Pahalı ürün kötü ürün diyemeyiz ama aynı ürünü daha ucuz fiyata alabilecekken daha çok ödemenin anlamı yok. 

Yaşlanma karşıtı kremler kırışıklıkları siler

Kırışık kremleri cildin kaybettiği suyu geri kazanmasına yardımcı olur. Derinleşen kırışıklıklar hafif yukarı çıkabilir, daha güzel görünebilir. Bunu sağlayan retinoid. 

Cildiniz retinoid emince ışıldamaya başlıyor. Retinoid işe yarıyor, evet ama bu etkinin kalıcı olmadığını bilmelisiniz.