Pablo Picasso

 Pablo Diego José Francisco
Pablo Diego José Francisco
Hakkında Pablo Diego José Francisco
(25-09-1881)25-09-1881 (yaşı 138)
Málaga, İspanya
İkametNanterre, Fransa
MeslekRessam
Aktif Yıllar1881-1973
BurcuTerazi

Pablo Picasso 25 Ekim 1881’de İspanya – Málaga’da dünyaya gelmiştir. Muhteşem çizimleri Pablo Picasso’nun zayıf akademik yaşamının göz ardı edilmesini sağlamıştır. Babası Pablo Picasso’ya hocalık etmiş ve onun becerilerini geliştirmesini sağlamıştır.
1895 yılında ailesiyle, İspanya’ya taşınan ünlü ressam, Güzel Sanatlar Okulu’na kaydolma fırsatı buldu, ancak okulun sıkı kuralları onu hayal kırıklığına uğrattı ve eğitimini aksatmaya başladı. 1897’de, Royal Academy of San Fernando’ya katılmak için Madrid’e taşınan Pablo Picasso, burada da sıkı kurallar ve resmi talimatlar nedeniyle aradığını bulamadı.
1899’da Barselona’ya döndükten sonra, kendi eserleri üzerine yoğunlaşan Pablo Picasso, Paris’e taşındı. Paris Montmarte’de bir sanat stüdyosu açan ünlü ressam, genç olmasına rağmen, önemli olan stillere karşı doğal bir yeteneğe sahipti.
1901’den 1904’e kadar Mavi dönem olarak adlandırılan, eserlerinin çoğunda mavi ve mavi-yeşil tonlarının görülmesini sağlayan bir döneme giren Pablo Picasso, 1904’ten 1906’ya kadar gül dönemine uygun olarak pembe rengi kullandı.
1907’de arkadaşı George Braque ile birlikte o zamana kadar yaptığı en olağanüstü eseri ortaya çıkardı. Keskin geometrik şekiller bulunan Les Demoiselles d’Avignon, beş çıplak fahişe eserini sergiledi ve bu eser Kübizm’in öncüsü ve ilham kaynağı oldu.
Çalışmalarında kendisi tarafından kullanılan Kübist tarz sanat dünyasında devrimci bir hareket haline geldi. Birinci Dünya Savaşı’nın başında olan dünyanın değişen panoraması, sanat biçiminde bir sonraki değişimi beraberinde getirdi. Soyut ve çarpıtılmış formdan hareketle, dünyanın esrik gerçeğini eserlerinde tasvir etmeye başladı.
1918-1927 döneminde gerçekçiliğe dönüşünü tasvir eden neoklasik eserlerinden bazıları İlkbaharda Üç Kadın, Sahilde Koşan İki Kadın, ‘Yarış Pistleri’ ve Pipes of Pan oldu.
II. Dünya Savaşı’nın sonunda siyasete geçiş yapan Pablo Picasso, Fransız Komünist Partisine ve Polonya’daki Uluslararası Barış Konferansına katıldı.

Pablo Picasso Sözleri

Yapabileceğini düşünen yapabilir, yapamayacağını düşünen yapamaz. Bu değişmez ve tartışılmaz bir kuraldır.
Küçük bir çocukken annem bana şöyle demişti, eğer asker olursan general olacaksın, rahip olursan Papalığa yükseleceksin. Ama ben ressam oldum ve Picasso olarak kaldım.
Ben tesadüflere inanmam. Tarihte sadece tevafuklar vardır, tesadüf yoktur.
Her çocuk bir sanatçıdır, sorun büyüdüğümüzde nasıl sanatçı kalabileceğimizdir.

Pablo Picasso Eserleri ve Anlamları

Pablo Picasso’nun en ünlü eserleri ve anlamları şu şekilde açıklanabilir;
Girl Before a Mirror – Ayna Karşısındaki Kız olarak da bilinen bu tabloda Pablo Picasso metresi Marie-Therese Walter’ı resmetmiştir. Eserde Marie-Therese Walter bir ayna karşısındadır ve hem makyajlıdır hem de doğal hali görünür. Bu genç kadının genç kızlıktan kadınlığa geçişi olarak yorumlanabilir.
Guernica – Bu tablo Pablo Picasso tarafından İspanya İç Savaşı sırasında Nazi’lerin Guernica kasabasını bombalaması üzerine tepki olarak yapılmıştır.
Seated Woman – Eserde yine Pablo Picasso’nun metresi Marie-Therese Walter vardır ve genç kadın iskambil kağıtlarındaki kraliçe olarak resmedilmiştir.

Pablo Picasso’nun Kişisel Hayatı

Pablo Picasso, kadınlarla bir arada olmaktan çok hoşlanıyordu. Bu nedenle çok sayıda ilişkisi vardı. Hayatında iki kez evlendi, ilk evliliğini 1918’de Olga KhoKlovova ile yaptı. İkinci evliliği ise ilk eşinin ölümünün ardından 1961’de Jacqueline Roque ile yaptı. Pablo Picasso’nun her iki evliliğinden toplamda 4 çocuğu olmuştur.
Pablo Picasso 8 Nisan 1973’te Fransa’da hayatını kaybetmiş, daha sonra Aix-en-Provence yakınlarındaki Vauvenargues Şatosu’na gömülmüştür.