Ozon Tedavisi Nedir ?

Yağmurlu havaları kimi çok sever kimiyse yağmurdan nefret eder. Ancak her iki tarafın da kabul ettiği bir gerçek var. O da fırtınadan sonra havanın hafiflediği ve çok güzel koktuğu. Bunun nedeni ozon. Ozon atmosferde bol miktarda bulunan bir gaz. 3 tane oksijen atomunun bir araya gelmesinden oluşuyor. Renksiz ancak kendine has bir kokusu var. Adı da buradan geliyor. Ozon, Yunancada koklamak anlamına gelen ozein kökünden geliyor. Tabii fazla miktarda solunursa tehlikeli olabilir. Ancak atmosferimizde bulunan hali bizi etkileyebilecek oranda değil. Özellikle yüksek yerlerde, daha önce de söylediğimiz gibi fırtına sonrasında ya da deniz kıyısında ozonun kokusunu almak mümkün.

Ozon güzel kokmasının yanı sıra aynı zamanda sağlık alanında da kullanılan bir gaz. Pek çok hastalığın tedavisinde tercih ediliyor. Özellikle omurgadaki disk kaymalarında, diyabet ve kalp hastalıklarında, kanser tedavisinde, makula dejenerasyonunda ve Parkinson hastalığında başvuruluyor. Bazen de apse ve ağız enfeksiyonlarında hatta diş çürüklerinde bile kullanılıyor. En fazla Avrupa ülkelerinde rağbet görüyor.

Ozon tedavide ne işe yarıyor?

Ozonun 3 oksijen atomundan oluşan bir kimyasal olduğunu biliyoruz. Ancak bilmediğimiz şey çok oksitleyici olduğu. Bu nedenle yüksek dozlarda ozon canlılar için zehirli olabilir. Ozon oranı yüksek olursa çevre kirliliği var demektir. Ancak küçük dozlarda vücuda verilen ozon doğal antioksidan görevi görür ve diğer antioksidan maddelerin daha fazla çalışmasını sağlar. Yani vücudu temizler. Hatta ozon öyle bir temizleyicidir ki şehir sularının arıtılmasında da kullanılır. Tabii yine küçük dozlarda.

Ozon tedavisi kimlere uygulanır?

Ozon tedavisi pek çok patolojik durumu iyileştirir. Bu konuda yapılan araştırmalar da güvenli olduğunu kanıtladı. Ancak yine de temel tedavi yöntemi olmaz. Ozon tedavisi yalnızca diğer tedavilere ek olarak başvurulan alternatif ve tamamlayıcı bir tedavi. Şimdi gelin kimlere ozon tedavisi uygulanabiliyormuş bakalım.

Diş çürükleri (önlemede etkili. Henüz etkisi tam olarak kanıtlanmamış)

• Diyabet (lokal ve rektal yoldan verilen ozon gazı kan şekerini dengelemede etkili)

• Omurga diski kaymaları

• Kalp hastalıkları

• Parkinson hastalığı

• Apse

• Ülser

• Makula dejenerasyonu

• Kanser

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Ozon tedavisinde kullanılan ozon saf olarak kullanılmaz. Oksijen ile karıştırılarak verilir. Gazların hangi oranda karıştırılacağı ozon tedavisi için özel eğitim almış uzman hekimler tarafından karar verilir. Hekimlerin kararıysa hastanın genel durumu, rahatsızlığı ve rahatsızlığının seviyesi gibi farklı etmenlere bağlıdır. Ozonun vücuda verilme yolu yine hastanın durumuna göre değişir. Enjeksiyon yöntemi kullanılır. Solunuma uygun değildir. Çünkü ozon gazı akciğerlere zarar verir. Uygulama alanı, özel bir sorunlu bölge varsa, örneğin sorun eklemlerdeyse enjeksiyon bu bölgeye yapılır. Bu şekilde daha hızlı etki etmesi mümkün olur.

Ozon tedavisinin yan etkisi var mı?

Her ilacın, her tedavinin bazı yan etkileri var. Ozon tedavisi de bundan payını alıyor. Ozon tedavisinde iki tür yan etki riski var. Bunlardan biri uygulamada gelişebilecek yan etkiler, diğeriyse ozona karşı gelişebilecek yan etkiler.

Uygulama yan etkileri: Ozon tedavisinin en sık kullanıldığı sorunların başında ağrı geliyor. Hal böyle olunca da sinir uçlarına yakın yerlerde çalışılıyor. Bazı durumlarda sinir uçları zarar görebiliyor. Bu çok az rastlanan bir yan etki. Yaklaşık olarak her 10 bin hastadan 1’inin başına böyle bir durum geliyor.

Ozona karşı gelişen etkiler: Tiroit ve favizm (baklagil zehirlenmesi) vakalarında ozon tedavisi kesinlikle uygulanmaz. Çünkü ozon tiroit büyümesine neden olur. Favizm durumunda ise beyinde amboliye ve damar tıkanıklığına neden olabilir.

Ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorumunuzu paylaşın