Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Ozon bir tür kimyasal gaz. 3 tane oksijen atomunun bir araya gelmesiyle oluşuyor. Ayrıca çok da güzel kokuyor. Fırtınalı günlerde ya da yüksek yerlerdeki o güzel ve temiz koku ozondan geliyor. Fazla solunursa akciğerlere zarar veriyor. Ancak korkmayın, çünkü fazla solunması için çok yüksek miktarlar gerekli. Öyle havadan ozon zehirlenmesi yaşamak mümkün değil. 

Ozon temizleyici özelliği yüksek bir kimyasal. Hatta şehir sularının temizlenmesinde bile kullanılıyor. Hal böyle olunca sağlık alanında da kullanılmaya başlanmış. Düşük oranlarda ozon, bol bol oksijenle karıştırılmış ve insanlara enjekte edilmiş. Buna da Ozon Tedavisi denmiş. 

Ozonun tek etkisi antioksidan yani temizleyici özelliği değil. Aynı zamanda vücudu serbest radikallerin etkisinden de koruyor. Sonuç olarak vücut kendini kolayca yeniliyor ve pek çok hastalığın ortadan kalkmasını sağlıyor. Şimdi gelin ozon tedavisi hangi hastalıklara nasıl uygulanıyormuş bir göz atalım.

Ozon tedavisi hangi hastalıklara uygulanır?

Ozon tedavisi tiroit ve favizm (baklagil zehirlenmesi) dışındaki hemen her hastalığa uygulanabilir. Bunlar:

Göz hastalıkları

Kanser ve yan etkileri

Dolaşım bozuklukları

Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları

Kolit ve proktitis gibi bağırsak hastalıkları

Virüs kaynaklı hastalıklar

Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C

Eklem hastalıkları

Romatizma

Anti-aging

Ozon tedavisi nasıl yapılıyor?

Ozon tedavisinde kullanılan gaz vücuda çeşitli şekillerde verilebilir. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın durumuna, rahatsızlığının seviyesine ve genel sağlık koşullarına bağlı olarak hekim tarafınca belirlenir. Başlıca uygulama yöntemleri:

Majör Ozon Terapi

Minör Otohemoterapi

Rektal İnsuflasyon

Vajinal İnsuflasyon

Kulak İnsuflasyonu

Nazal İnsuflasyon

Torbalama (Bagging)

Kupalama (Cupping =Vakum yöntemi)

Kas İçi Enjeksiyon

Majör ozon terapi: Bu türde kişiden kan alınır ve alınan kan ozonlandıktan sonra kişiye geri verilir. Yaklaşık 15 dakika sürer. Yıl içinde 10 – 15 kez tekrarlanırsa vücudun genel bağışıklığı arttırılır. Hatta o kadar etkili olur ki 80 yaşındaki bir kişi 60 yaşındaki bir insanın enerjisine kavuşur. Kanser, Stres, kronik yorgunluk, iktidarsızlık, Alzheimer, Obezite, Yüksek tansiyon başta olmak üzere hemen her soruna iyi gelir.

Minör otohemoterapi: Majör tedavinin yapıldığı damardan 2 – 3 ml kan alınır ve ozonlanır. Sonra kas içine enjekte edilir. Her seansta uygulanmaz. Genellikle 3 seansta bir tekrarlanır. 

Rektal insuflasyon: Bu işlemde ince bir boru makattan içeri sokulur ve ozon karışımı verilir. Rahatsız bir işlem olması nedeniyle çok fazla tercih edilmez. Ancak bazı vakalarda majör ozon terapisinden çok daha etkili olur. Bu nedenle doktorunuz size rektal insuflasyon tavsiye ederse tavsiyesine uyun.

Vajinal insuflasyon: Çoğunlukla kadın hastalıklarında tercih edilen bir yöntem. Tıpkı rektal insuflasyon gibi uygulanır. Yani vajina içine ince bir borucuk yerleştirilir ve buradan ozon karışımı verilir. 

Kulak insuflasyonu: Bu yöntemde ozon karışımı tıpkı steteskop gibi bir aletle direkt olarak kulakların içine verilir. Bu şekilde gaz kulak zarından da geçerek bölgenin onarılmasını sağlar. Özellikle ortakulak, sinüsler, burun ve boğaz enfeksiyonlarında etkilidir. 

Nazal insuflasyon: Ozon gazının direkt olarak solunmasının sakıncalı olduğunu biliyoruz. Ancak bazı durumlarda tedavinin en hızlı şekilde cevap verebilmesi için solunması gerekebiliyor. Bu durum özellikle akciğer sorunlarında söz konusu oluyor. Nazal insuflasyon da işte bu sırada devreye giriyor. Nazal insuflasyonda ozonun yağdaki reaksiyonu sonucu oluşan ve akciğerlere zarar vermeyen ozol denen formu kullanılıyor. Burundan solunarak alınıyor. 

Torbalama (Bagging): Bu yöntemde sorunlu bölge bir torbayla sarılır ve ozonlu suyla nemlendirilir. Ardından hava alması engellenir. Sonrasında torbanın içine ozon karışımı üflenir. İşlem yaklaşık 15 – 30 dakika sürer.

Kupalama (Cupping =Vakum yöntemi): Uygulaması zor bir yöntemdir. Bu nedenle çok fazla kullanılmaz. Ağrıya neden olabilir. Özel yuvarlak esnek kaplar ve vakum cihazları kullanılır. İyileşmeyen yaralarda kullanılır.

Kas İçi Enjeksiyon: Karışım ozon tedavisi için özel üretilen enjeksiyon aletlerine çekilir. Ardından sorunlu kas bölgesine direkt olarak enjekte edilir. Boyun, bel fıtıkları başta olmak üzere kas ağrılarının söz konusu olduğu durumlarda kullanılır.