Otizme alternatif terapi var mı?

Otizm doğumla gelen yapısal sorunlardan. Tedavisi yok ama uygulanabilecek terapi çok. Bakalım otizme alternatif terapi var mı.

Otizm tedavisi olmayan sağlık sorunlarından. Ebeveynlerin alternatif terapi arayışları biraz da bu nedenle. Bazı aileler özel Diyetler ve takviye önlemler sayesinde otizmle mücadelede büyük aşama kat etseler de araştırmacılar bu yöntemlerin ne kadar işe yaradığı noktasında kararsız. Sözü geçen yöntemlere daha yakından bakalım:

Yaratıcı terapi

Bazı aileler klasik terapi ve ilaç tedavisine sanat, müzik temalı terapilerle destek vermenin çok etkili olduğunu belirtiyor. Otistik çocuklar seslere odaklanmayı, renklerle oynamayı seviyor.

Özel diyet

Otizm tedavisine yönelik onlarca diyet var. Hemen hepsinde strateji başka. Bazı diyetlerde muhtemel alerjenler liste dışı bırakılmış. Bazıları Probiyotik veya maya içermiyor. Glütensiz , kazeinsiz yemek tarifleri de epey yaygın.

Vitamin ve mineral takviyeleri bir başka yaklaşım. A, C, B 6, B 12, magnezyum, folik asit, omega 3 yağları içeren yiyeceklerin otizme iyi geldiği söyleniyor.

Bir başkasına göre suçlu glüten (tahılda yaygın bir tür protein) olabilir. Sütte bulunan kazein (süt proteinlerinden biri) de öyle.

İyi güzel de, bunca diyetin otizm belirtilerine ne düzeyde iyi geldiğine ilişkin ortada kanıt yok. Konunun daha fazla araştırılması gerektiği açık. Meseleyi otizme ilişkin bilgi sahibi, deneyimli bir diyetisyene danışmak en sağlamı.   

Şelasyon terapi

Bedende biriken civa başta, ağır metalleri temizlemeyi hedefliyor. Yöntemin etkinliği tartışmalı. Üstelik civayla otizm arasındaki ilişki net değil.

Şelasyon terapi tehlikeli olabilir. Böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu terapiye katılıp ölenler olduğunu belirtmeliyiz.

Otizmle mücadele hem fiziksel hem de ruhsal yönden çok yıpratıcı bir süreç. Peki ne yapılabilir?

Profesyonel yardım alın

Çocuğunuzun eğitimine, sosyal yaşamına, tedavisine ilişkin ciddi kararlar vermeniz gerekecek. Seçenekler arasında kaybolmamak için güvenebileceğiniz uzmanlara ulaşmalısınız. İlgili bir öğretmen, anlayışlı bir terapist büyük fark yaratabilir.

Kendinize ve ailenize zaman ayırın

Otistik çocukla uğraşmak günün 24 saatini alabilir. Ailenin diğer fertlerini, eşinizi ve evliliğinizi bir kenara bırakmayı aklınızdan geçirmeyin. Sıfırı tüketmemek için dinlenmeye, uykuya, sevdiğiniz aktivitelere mutlaka zaman ayırın. Hiç olmadı çocukları uyutup eşinizle film izleyip uyuklayın.

Benzerlere ulaşın

Dert çekenin halinden derdi olan anlar. Otistik çocukları olan başka ailelerle görüşün. Neler yaşamışlar? Bu sorunla nasıl mücadele etmişler? Önerileri var mı? Böyle aileleri biraraya getiren organizasyonları araştırmayı deneyebilirsiniz.

Düşmanı tanıyın

Otizm deyince efsaneler, yalan yanlış söylentiler gırla. Sorunun gerçekte ne olduğunu, nasıl geliştiğini, gelecekte neler olabileceğini öğrenirseniz daha sevecen olabilirsiniz. Çocuğunuzla daha iyi anlaşabilirsiniz. Hatta zamanla kendi tarzınca da olsa size yakınlaştığını görebilirsiniz.

Otizmin önlemi var mı?

Maalesef hayır ama sorun doğru tedaviyle hafifletilebilir. Otistik çocuklar doğru terapi yöntemlerine çok olumlu yanıt veriyorlar. Zamanla daha iyi iletişim kuruyorlar. Sosyal yetenekleri de gelişiyor. Çocuğunuza otizm tanısı koyulursa tedavi stratejisine ilişkin olarak doktorla konuşmalısınız. Üstelik bu konuşma bir kez değil, çok kez yaşanacak. Büyük ihtimalle başka doktorlar, başka terapistler de sürece dahil olacak. Doğru terapi kombinasyonunu bulmak için epeyce deneme yapmak gerekecek. Sabırlı olmalısınız.