Osteoporozda Egzersiz Yapılır Mı ?

Osteoporozunuz varsa en küçük hareketin bile kemiklerinize zarar verebileceğini düşünmeniz normal. Ama bir o kadar da yanlış. Çünkü egzersiz ve spor kemiklerinizi eritmek yerine güçlendiriyor.

Hayatınızın her aşamasında fiziksel olarak aktifseniz sorun yok. Kemikleriniz yaşla birlikte erimeye başlasa bile kayıp düştüğünüzde kırılacak kadar hassas olmazlar. Aktiviteler kadar egzersiz de önemli. Egzersizle birlikte kas yapınız güçleniyor. Bu da kemiklerinizin güçlenmesine aracı oluyor.

Egzersizin faydaları

Egzersize başlamak için hiçbir zaman geç değil. Menopozdan sonra kemik kaybı artıyor. Daha önce yapmıyorsanız artık egzersize başlamanız çok önemli. Çünkü egzersizle birlikte kemikleriniz kuvvetleniyor, dengeniz gelişiyor. Düşme riskinden de korunuyorsunuz.

Egzersizin yararlarını sıralayalım:

•Kas kütlesini geliştiriyor
•Dengeyi sağlıyor
•Günlük aktivitelerle daha kolay baş etmenizi sağlıyor
•Omurgayı güçlendiriyor, dik durmaya yardım ediyor
•Ağrıları azaltıyor
•İyi hissetmenizi sağlıyor

Bir yandan osteoporoz bir yandan egzersiz nasıl olacak mı diyorsunuz? Ağır ve yorucu egzersizler yapmanızı bekleyen yok. Size uygun bir sürü egzersiz olduğuna emin olabilirsiniz.

Başlamadan önce

Sizi egzersiz yapmaya ikna edebildiysek konuyu doktorunuza danışmanız gerektiğini de hatırlatmalıyız. Doktorunuz hem sizin için uygun egzersizi seçecek, hem de kemik yoğunluğu testi gibi testler yapacak. Bu sırada siz de hangi aktivitenin sizi en çok eğlendireceğini düşünebilirsiniz.

Doğru egzersizi seçmek

Osteoporozlu kişiler için uygun aktiviteler:

•Özellikle sırtı güçlendiren egzersizler
•Aerobik egzersizler
•Esnekliği sağlayan egzersizler
Denge egzersizleri

Osteoporozun derecesine bağlı olarak bazı egzersizler Doktor tarafından önerilmez. Bu nedenle egzersizleri doktor kontrolünde yapmanız çok önemli. Gelin bir de size uygun egzersiz türlerini yakından inceleyelim.

Güçlendirici egzersizler

Ağırlık kaldırmak ya da egzersiz bantları güçlendirici egzersizlerden. Hem kaslarınızı hem de kol ve omurga kemiklerinizi güçlendiriyorlar. Mineral kaybını önlemek için idealler.

Osteoporoz omurga kemiklerinin eğilmesine, hatta fazla kırılganlaşmasına neden oluyor. Bu egzersizler sayesinde omurganız hem daha esnek olacak, hem de kırılganlığı azalacak.

Aerobik aktiviteleri

Yürümek, dans etmek, merdiven çıkmak, bahçeyi temizlemek… Seçenekler hayal gücünüze kalmış. Hem çok kolay hepsi, hem de günlük hayatınızın tam ortasında… Sadece tembelliği üzerinizden atmak bile yeterli. Bu egzersizlerle kalçanız, bacaklarınız, alt omurganız çalışıyor. Ayrıca tek faydaları kemiklere değil. Kalbinizi de koruyorlar.

Yüzme ve su sporları da sağlığımız için çok faydalı ama kemiklerdeki mineral kaybını engelleyen etkileri pek fazla yok. Ama yine de bir kemik kırılmasının ardından gelen rehabilitasyon sürecinde çok etkililer.

Esneklik aktiviteleri

Eklemlerinizin çalışması dengenizi korumaya yardımcı olacak. Dengeyse dik durmanın anahtarı. Ama bu egzersizleri yaparken omurganızı esnetmeyin. Çünkü omurga kırıklarına davetiye çıkarıyor. Dikkatli olmalısınız.

Denge egzersizleri

Osteoporozunuz varsa, hele de çok yaşlıysanız en büyük derdiniz düşüp bir yerinizi kırmak olabilir. Kaslarınızı güçlendiren denge egzersizleri düşme riskinizi en aza indirmek için bir fırsat. Dengenizi sağlamaya yardımcı basit bir egzersiz söyleyelim: tek ayak üstünde durmak.

Kaçınmanız gereken egzersizler

Unutmayın: osteoporozunuz varsa egzersiz sizin için çok faydalı. Ancak hangi egzersizi yaptığınız da en az bunun kadar kritik. Aşırı yoracak atlama, zıplama, koşma gibi egzersizler sizin için uygun değil. Parmak uçlarınıza dokunmaya çalışmak gibi belinizi bükecek aktiviteler de önerilmiyor. Dikkatli olmalısınız; kimse egzersizin kırık bir kemikle sonuçlanmasını kimse istemez. Doktor danışmak bu nendele kritik önemde.