Osteoporoz romatizma üzerinde etkili mi?

Romatizma bir bağışıklık sistemi sorunu. Bağışıklık sistemi eklemlere karşı bilmediğimiz bir tepki veriyor. Sonuçsa kronik bir iltihap. Sizin de romatizmanız varsa romatizmalı bölgedeki eklemlerin etrafındaki koruyucu zarlar iltihaplanmış demektir. Bu iltihap yüzünden salgılanan enzimler de kemik ve kıkırdak yapısını zamanla aşındırır. Hatta ciddi durumlarda diğer organların zarar görme ihtimali bile var.  

Osteoporoz da bir kemik sorunu. Zamanla kemikler aşınıyor ve daha kırılgan oluyor. Osteoporoz yani diğer adıyla kemik erimesi özellikle kadınları tehdit eden bir sorun. Osteoporoza yakalanma riski normalden daha fazla olanlara bakalım:

Aile geçmişinde osteoporoz olanlar

Erken yaşta menopoza girmek

Regl olamamak

Bazı ilaçların uzun süre kullanılması

Az ya da yetersiz kalsiyum tüketmek

Fiziksel hareketsizlik

Sigara içmek

Aşırı alkol tüketimi

Osteoporoz sinsi bir hastalık. Bazen kemiklerde kırılmalar olana kadar kendini göstermeyebiliyor. 

Romatizma ve osteoporoz bağlantısı

Araştırmalar romatizma ve kemik kaybı arasında önemli bağlantılar olduğunu gösteriyor. Romatizma hastası birçok kişi osteoporoz riski de taşıyor. Romatizma tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmı osteoporoza da iyi geliyor. Yani kemikleri koruyor, kemik erimesini engelliyor. 

Romatizma yüzünden eklemlerin ağrıması hareket kabiliyetimizi de kısıtlıyor. Zamanla hareketsiz kalan eklemler kırılganlaşıyor, hassaslaşıyor. Özellikle de kadınlarda bu oran çok daha yüksek. Romatizma hastası bir kadının osteoporoz olma riski erkeklerden 2 – 3 kat daha fazla. 

Osteoporozla baş etmenin yolları neler?

Osteoporozunuz olsun ya da olmasın fark etmez, eğer romatizma hastasıysanız bu önerilere kulak vermenizde fayda var. 

Beslenme. Kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin besinlerle beslenmek osteoporozdan korunmanın en etkili yolu. En iyi kalsiyum kaynağının süt ve süt ürünleri olduğunu biliyorsunuz. Kalsiyum bakımından zengin diğer besinler de koyu yeşil yapraklı sebzeler. 

D vitamini kalsiyumun vücudunuz tarafından en iyi şekilde emilmesini sağlıyor. En zengin D vitamini kaynağıysa güneş. Yanlış duymadınız, güneş en doğal D vitamini kaynağı. Bu yüzden vücudunuzun doğal güneş ışığını alması çok önemli.

Egzersiz. Kaslar gibi kemikler de egzersizle güçlenen yapılar. Yürümek, merdiven çıkmak, ağırlık kaldırmak, dans etmek kemiklere iyi gelen egzersizlerden. Ama unutmayın, siz aynı zamanda bir romatizma hastasısınız. Bu yüzden egzersizi fazla kaçırmamak, kemiklerinizi yormamak önemli. Doktorunuzun önereceği egzersizleri dengeli bir şekilde yaparsanız hem romatizma hem de osteoporoza iyi gelecektir. 

Sağlıklı yaşam tarzı. Sigaranın ne kadar zararlı olduğunu siz de biliyorsunuz. Kalbinize, ciğerlerinize olduğu kadar kemiklerinize de zararlı. Özellikle erken yaşta menopoza girmiş bir kadınsanız sigarayı bırakmanız kemik sağlığınız açsından çok önemli. Ayrıca sigara kemiklerin kalsiyumu emmesini de yavaşlatıyor. Yani bol bol süt içseniz, bol bol kalsiyum takviyesi alsanız bile sigara yüzünden bunun ancak bir kısmı size faydalı olabiliyor. Tıpkı sigara gibi alkolün de kemiklere etkisi olumsuz yönde. Alkol yüzünden kemikler inceliyor, kırılganlaşıyor. Küçücük bir düşmede kemikler kırılıyor.

Kemik yoğunluğu testi. Osteoporozunuz olup olmadığını belirlemeye yardım eden testin adı kemik yoğunluğu testi. Siz de romatizmadan şikayetçiyseniz doktorunuzdan kemik yoğunluğu testi hakkında ayrıntılı bilgi alabilir ve osteoporoz riskinizi öğrenebilirsiniz. Özellikle de 2 aydan uzun süredir romatizma için glukokortikoid terapi gördüyseniz kemik yoğunluğunuzu öğrenmenizde fayda var. 

İlaçlar. Tıpkı romatizma gibi kemik erimesinin de tedavisi yok. Ama ikisini de yavaşlatmanın hatta durdurmanın yolları var. Hem kadınların hem de erkeklerin kullanabileceği bu ilaçlar düzenli kullanıldığında gayet etkili. 

Osteoporozun romatizma üzerindeki etkisi hakkında ayrıntılı bilgiyi doktorlarımızdan edinebilirsiniz.