Osteoporoz için en iyi tedavi hangisi?

Sorunun ne düzeyde olduğunu belirlemek osteoporoz tedavisinde ilk aşama. Doktorunuz ilaç yazmadan önce sağlık geçmişinizi de öğrenmek isteyebilir. Hazırlıklı olmakta yarar var. 

Menopoz dönemindeki kadınlarda vajinal kuruluk, sıcak basmaları gibi belirtiler de mevcutsa osteoporozu engellemek ve menopoz belirtilerini ortadan kaldırmak için hormon ilaçları kullanılabilir. Hormon kürü tedavinin ilk basamağı olarak düşünülmemeli. Osteoporoz tedavisi 50 yaşını aşmış kadınlarda uzun süreli uygulanmalı. Osteoporoz menopozun hemen başında ortaya çıkmışsa hormon tedavisi etkili olabilir. Menopoz Belirtileri atlatıldıktan sonra östrojen içermeyen ilaçlar kullanılabilir. 

75 yaşın üzerindeki kadınlarda osteoporoz tedavisine başlamak için kemik taramasına gerek yok.

Osteoporoz ilaçları

Bifosfonat. Kemik yapısını zayıflatan hücrelerin çalışmasını yavaşlatır. Amaç kemik yoğunluğunu korumak ve kırık riskini indirmek. Tablet ya da iğne şeklinde alınabilir. Yutmada güçlük, karın ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

Stronsiyum. Kemik erimesini durdurur. Yeni kemik üreten hücrelere de iyi gelir. Toz formundadır; suya karıştırılarak kullanılır. Mide bulantısına, ishale, nadiren de olsa alerjik reaksiyona neden olabilir.

Selektif östrojen reseptör modülatörü. Östrojenle hemen hemen aynı biçimde işler. Kemik yoğunluğunu korur; kırık riskini azaltır. Günlük tablet olarak alınabilir. Sıcak basması, bacak krampları ve kan pıhtılaşması gibi yan etkileri var.

Paratiroit hormon. Kemiklerde kalsiyum depolanmasını sağlayan doğal hormon. Yeni kemik üretimi için vücuda da enjekte edilebilir. Çok ciddi vakalarda, kesinlikle uzman gözetiminde uygulanmalı. Mide bulantısı ve kusma gibi yan etkileri var.

Kalsitonin. Kemiklerin kırılmasını engelleyen doğal hormonlardan. Burun spreyi ya da iğne yoluyla alınabilir. Mide bulantısı, kusma, ishal yan etkilerinden.

D vitamini ve kalsiyum takviyesi. Yaşlı kadın ve erkeklerde kemik kırılmalarını engelleyebilir. Kalsiyum büyük oranda yiyecek yoluyla alınmalı. Beslenme düzeninde yeterli miktarda D vitamini ve  kalsiyum yoksa Doktor takviye ilaçlar önerebilir.

Kalsiyum ilaçları D vitaminiyle alınmalı. Çünkü biri olmadan diğeri işe yaramıyor. D vitamini olmadan kemikler kalsiyum emilimi gerçekleştiremiyor.

Hormon replasman tedavisi. Kadınların menopoz belirtileriyle baş etmeleri için verilebilir. Kemik yoğunluğunu korumada ve kırık riskini düşürmede etkili. Kalp krizi ve kanser riskleri nedeniyle osteoporoz hastalarına önerilmiyor. 

Testosteron tedavisi. Erkeklerde androjen hormonların yeterli düzeyde olmaması osteoporoza yol açabilir. Testosteron takviyesi sorunu çözebilir.

Osteoporoz tedavi rehberi

Osteoporozda tedavi seçeneği çok. Doktorunuz durumu dikkatle inceleyerek size uygun olan tedavi planını önerir. Tedavi genellikle ilaç kullanımı ile başlar. Gelen yanıta göre başka tedaviler devreye girebilir.

Alendronat kemik kırılmasını engellemekte yardımcı. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda osteoporoz teşhisinden sonra kullanılabilir.

Alendronat kullanılamıyorsa rizedronat ve etidronat seçenekleri denenebilir.

Bütün bunların hiçbiri işe yaramıyorsa stronsiyum renalat tavsiye edilebilir.

Bu yöntemlerin işe yaramadığı, etkisiz kaldığı vakalarda alternatif tedaviler gündeme gelebilir.

Aklınızda bulunsun: Raloksifen kemikleri hiç kırılmamış, osteoporoz hastası menopozlu kadınlara hiç uygun değil.