Osteoporoz aile mirası mı?

Yaş ilerliyor, hormonlar eskisi gibi salgılanmıyor, vücudun dengesi değişiyor, kemikler yeni dengeye yumuşayarak cevap veriyor. Boylar kısalıyor, ağrılar başlıyor. Yere düşen cüzdanı almak ya da dolabın üstünden tencereyi indirmek tam bir işkenceye dönüşüyor. Kemik erimesinden, osteoporozdan bahsediyoruz. Osteoporoz yıllardır insanların belini büküyor. Kimbilir belki de intikam vakti gelmiştir artık.

Osteoporoz tanısında ve tedavisinde kullanılabilecek yeni yöntemler geliştiriliyor. Osteoporoz bilindiği gibi en çok kadınları etkiliyor ancak bu erkeklerin güvende olduğu anlamına gelmiyor. Osteoporoz kadınlar kadar olmasa da erkekleri de tehdit ediyor.

Genellikle insanlar kemiklerinin tek bir düşüşte kırılabileceğine inanmıyor. Zaten kırıldığında da çoğu zaman farkında olmuyorlar. Oysa banyo yaparken, elinizi yüzünüzü yıkarken, yürürken kemikleriniz çubuk kraker misali kırılabilir. Çünkü geçmişte zorlanmadan yaptığınız birçok şey artık hayal. Her an kemiklerinizi kırabilirsiniz. Bundan daha saçma şey olamaz herhalde. İnsanların ne olduğunu anlamaması osteoporoz illetinin bir kez daha kazanmasına neden oluyor. Sorun erkenden teşhis edilemiyor; tabii tedavi de gecikiyor.

Kusurlu gen

Araştırmaya göre kadınlarda bulunan kusurlu gen kemiklerin kütlesini düşürüyor. Kusurlu gene sahip kadınlarda kemik kaybı riski genlerinde kusur olmayanlara göre 10 kat daha fazla.

Enerji sağlayıcı adenozin trifosfat isimli alıcı kusurlu gen tarafından etkileniyor. Her kemik hücresinin farklı miktarlarda adenozin trifosfata ihtiyacı var. Bazı hücreler bu molekülü serbest bırakabiliyor. Adenozin trifosfatın hücrelerde tutunması egzersizle mümkün. Böylece osteoporozdan korunmak için egzersizin neden bu kadar önemli olduğu da açıklanmış oluyor.

Osteoporoz ve egzersiz

Egzersiz kemiklere iyi geliyor. Kanıtlar güçlü ve sağlam. Tenis oynayan birinin servis atan kolundaki kemiklere bakmak bile yeterli. Kemiklerinizi sağlam tutabilmek için elbette profesyonel olarak spor yapmanız gerekmiyor. Günde 30 – 60 dakika arasında egzersiz yapmak sorunu çözüyor. Tempolu yürüme, koşma, dans etme, golf, tenis uygun örnekler olabilir.

Bisiklete binmek ya da yüzmek kalbinize iyi gelir, esnek kalmanızı sağlar. Ancak maalesef kemiklere bir katkısı yok. Market poşeti taşımak, bahçe işleriyle uğraşmak, ev işleri yapmak daha yararlı görünüyor. Günlük egzersizin çoğunu bu sayede aradan çıkarabilirsiniz.

Osteoporoz tedavisi

Teknolojideki ve tıptaki yeni gelişmeler osteoporoz riskini saptamayı kolaylaştırıyor. Osteoporozda yeni tedavi yöntemleri buna yardımcı.
Ayrıca alıcıların işlevini sonlandıran bazılarının ise daha fazla çalışmasını sağlayan ilaçlar var.

Reaksiyon

Osteoporoz yaşlı insanlarda kemiklerin kırılmasının bir numaralı sorumlusu. Osteoporoza yol açan onlarca tetikleyici söz konusu. Yetersiz beslenme, egzersiz yapmama, sigara içme gibi nedenlerin yanı sıra genetik faktörler de söz konusu.

Bundan birkaç yıl sonra osteoporoza neden olan suçlu genler rahatça teşhis edilebilecek. Genleri belirlemek hastalık başlamadan tedbir almayı ve tedavi uygulamayı kolaylaştıracak. Yeni tedavi yöntemleri bulmak, yeni ilaçlar geliştirmek mümkün olacak.

Yaşa bağlı olarak kemik erimesi oranıyla belli başlı genler arasında güçlü bağlar bulundu. Araştırma sonuçları heyecan verici. Sonuçlar osteoporozdan sorumlu bir gene işaret ediyor. Kusurlu gene sahip kadınlarda kemik erimesi riski genleri normal kadınlara oranla 10 kat daha yüksek.