Osteoporoz ağrılarına çözüm var mı?

Osteoporoz içten pazarlıklı mı? Yanıt: evet. Sorun çoğu durumda biz daha fark etmeden kemiklerimizi içeriden yavaş yavaş eritir. Adı da zaten buradan gelir: kemik erimesi. Osteoporoz şiddetlendiğinde kifoz denen kemik kırılmalarına neden olabilir. Kifozlar hem çok acı verir, hem de bazı durumlarda ölüme kadar giden acılı bir süreci başlatır. Yaşlılar ağrılarını ilerleyen yaşla açıklamak eğilimdeler ama bu, büyük bir yanılgı. Bazı ağrılar osteoporoza bağlı kırıklarla ilişkili olabilir. 

Ağrılar

Osteoporoz ağrıları büyük oranda kemik kırılmalarının sonucu. Belirtilere bakalım:

Ayakta veya yatarken aniden gelen şiddetli ağrı

Eğilirken veya yerden bir şey alırken aniden gelişen şiddetli ağrı

Boyda kısalma

Bel kemiğinde eğrilik

Osteoporoz kemikleri kırılganlaştırır. Çok basit, tehlikesiz görünen hareketler bile kemik kırılmalarına neden olabilir. Örneğin yere düşen bir anahtarı almak, bir kavanozu üst raflara koymak veya halı silkelemek artık sizin için tehlikeli hareketler. Dikkatli olmanız şart. Çünkü kemikler bir kırıldı mı aylarca iyileşemeyebilirsiniz. Şiddetli ağrılar çekebilirsiniz. Hatta iyileşseniz bile ağrılarınız kronik hale gelebilir. Hayatınızın kalanı boyunca ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz. İyisi mi risk almayı bırakın. Arkanıza yaslanın. Keyfinize bakın. Başkaları sizin için anahtarınızı da alır, halınızı da silkeler. Böylesi çok daha sağlıklı. 

Ağrıya müdahale mümkün mü?

Tabii ki ağrıya müdahale mümkün. Hem de pek çok yolla. Bunlardan en popüleri ilaçlar. Osteoporozda kullanılan ağrı önleyici ilaçlara bakalım:

Reçetesiz ağrı kesiciler: Osteoporoza bağlı ağrılarda sıklıkla bu tür ilaçlara başvurulur. Asetaminofen, Aspirin, ibuprofen bazlı ilaçların çoğu eczanelerden reçetesiz olarak alınabilir. Uzun süreli kullanım veya doz aşımı mide ağrısı, mide kanaması veya karaciğer sorunlarına neden olabilir. Reçetesiz de olsa, doktora danışmadan ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.   

Narkotik ağrı kesiciler: Akut veya kısa vadeli ağrılarda tercih edilebilen ağrı kesiciler. Uzun vadede bağımlılık riski ve etkide düşüş nedeniyle kronik ağrıların tedavisinde kullanımı önerilmez.  

Kalsitonin: Kandaki kalsiyumu kemiklere geçirmede etkili bir tür hormon. Kalsiyum açısından güçlenmiş kemiklerin kırılma riski daha düşük. Kalsitonin ağrıları azaltmada da etkili. Osteoporoza bağlı ağrılarda kullanımı yaygın. 

Antidepresanlar: Bazı antidepresanların ağrı azaltıcı özelliği var. Osteoporoza bağlı ağrıların tedavisinde nadiren de olsa antidepresanlar tercih edilebilir. 

Tedavi yöntemi ilaçlardan ibaret değil. Bazı durumlarda ilaç tedavisine başka yöntemler de eşlik edebilir:

Fizik tedavi: Osteoporoza bağlı ağrılar fiziksel aktivitelerden ve spordan uzak kalmanıza neden olabilir. Bu durumda imdadınıza fizik tedavi yetişir. Eklemlerin hareket etmesi ve kan dolaşımının artması ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir. 

Isı ve buz: Ağrının türüne göre sıcak veya soğuk uygulamalar osteoporoza bağlı ağrıları azaltmada kullanılan yöntemlerden. 

Destek: Özellikle kırıklar sonrası oluşan ağrılarda destek kullanımı yararlı. Kalça kırıklarında sırt bölgesine konan destekler ağrıları azaltabilir, gerilimi rahatlatabilir; ancak aşırı kullanımı kasların neden olacağı için sakıncalı. Destek mutlaka Doktor önerisiyle kullanılmalı. Doktorunuz gerekli görürse kasların etkilenmesini önlemek için ek egzersizler verebilir. 

Akupunktur: İğne iğne Uzakdoğu felsefesi. Binlerce yıllık akupunktur haritalarına bakılarak sinir uçlarına iğneler batırılıyor. Modern bilim akupunkturun ağrı azaltıcı etkilerini onaylıyor.