Osteopeni kemik erimesi başlangıcı mı?

Osteopeni osteoporozdan hemen önce, kemiklerin erimeye başladığı dönem. Osteopenide kemikteki mineraller normalin altına düşüyor. Ancak sorun osteoporoz sayılacak kadar derin değil. 

Her osteopenisi olanda osteoporoz görünecek diye bir kural yok. Soruna erken dönemde müdahale edilmezse osteopeni gelişip osteoporoz olabilir. Özellikle ileri yaşlarda gerçekleşen kemik kırıklarında osteoporoz başrolde. Yaşlanmayla kemiklerin zayıflaması, kalsiyumun ve diğer minerallerin çözülmesi olağan. Bu dönem vücut kırılmalara ve diğer hasarlara karşı çok daha savunmasız. 

Kemikler ne zaman erimeye başlar?

Osteopenili kişilerin çoğu sorunun ne zaman başladığından habersiz. Osteopeninin ilk belirtisi kırık bir kemik olabilir. Kırık bir kemik osteopeninin çoktan osteoporoza döndüğüne de işaret edebilir.

Osteoporoz ve osteopeni nedenleri 

Osteopeninin ve osteoporozun nedenleri birbirinden farklı değil. Osteopeniye ve osteoporoza nelerin yol açtığına bakalım:

Kadın olmak

Zayıf olmak

Kalsiyum eksikliği

Sigara içmek

Hareketsiz yaşam tarzı

Anoreksiya nevroza

Ailede osteoporoz olan biri

Aşırı alkol tüketimi

Erken Menopoz

Osteopeni ya da osteoporoz nasıl anlaşılır?

Osteopeni ya da osteoporoz tanısı için kemik mineral yoğunluğu testi yapılabilir. Kemik yoğunluğu -1’in üzerindeyse normal, -1 ile -2,5 arasındaysa osteopeni, -2,5’tan düşükse osteoporoz anlamına geliyor. 

Osteoporoz ve osteopeni tanısı için başka testler de var. Ultrason bunlardan. Kemiklerin yoğunluğu ve gücü ses dalgaları yardımıyla ölçülüyor. 

En güvenilir sonucu kemik yoğunluğu testi veriyor. Diğer testlerin sonuçlarını onaylamak için mutlaka kemik mineral yoğunluğu testi yapılıyor.

Kimler test yaptırmalı?

Uzmanlar kemik yoğunluğu taramasını bazı riskleri taşıyan herkesin yaptırması gerektiğini bildiriyor. Bu riskler şöyle:

Yaş. Ne kadar yaşlıysanız o kadar osteoporoz riski altındasınız.

Kilo. Aşırı derecede zayıfsanız osteoporoz riskiniz yüksek.

Önceki kemik kırılmaları. Hafifçe atlatılmış da olsa daha önceden bir yerinizin kırılmış olması osteoporoz riski demek.

Ailede kemik kırılmaları.

Sigara tiryakiliği.

Uzun süre steroid kullanımı. Üç aydan fazla yüksek dozda steroid kullanımının kemiklerin yapısına zarar verdiği biliniyor.

Aşırı alkol tüketimi. Günde 3 kadehten fazla alkol tüketmek osteoporoz riskini arttırıyor.

Eklem iltihabı, malabsorbsiyon, beslenme bozuklukları gibi kronik tıbbi sorunlar.

Osteopeni ya da osteoporoz nasıl önlenir?

Osteopeni bütün kadınların ortak derdi. Yaşınız ya da sağlık durumunuz ne olursa olsun osteopeni sizi yakalayabilir. Göz açıp kapayıncaya osteoporoz da devreye girebilir. 

Uyarmakta yarar var: kemikleriniz kırılmak için osteopeninin osteoporoza dönüşmesini beklemez. Kemik yoğunluğunuz azaldıkça kemik kırılmaları riski artar ama üzülmeyin. Kemikleri kırılmadan yenilemek mümkün. Osteopeniyi önlemek istiyorsanız ipuçlarına göz atmalısınız:

Dengeli beslenin. Bol miktarda Kalsiyum ve D vitamini içeren besinler tercih edin. Bu besinler süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri ve brokoli gibi yeşil sebzeler olabilir.

Düzenli egzersiz yapın. Ağırlık kaldırma egzersizlerini tercih edin. Yürümek, koşmak ya da tenis osteopeniyle savaşmaya yardımcı egzersizlerden. Ev ve bahçe işleriyle uğraşmak, market poşeti taşımak da işe yarayabilir.

Sigara içmeyin.

Alkol kullanıyorsanız aşırı tüketmemeye dikkat edin.