Osteopatik Tedavi Ne Demek?

Osteopatik tedavi (diğer adıyla “osteopati”), kas-iskelet sisteminin ideal işlevselliğinin genel sağlığa olan etkisi üzerine kuruludur. Osteopati uzmanları; sinir, kas ve kemikleri içeren kas-iskelet sistemindeki birçok rahatsızlığın tedavisinde manüel manipülasyon dahil birçok tedavi yöntemi kullanır.

Osteopati uzmanları

Günümüzde osteopati uzmanlarının sadece 10%’u manipülasyon tedavisini birincil tedavi yöntemi olarak kullanmaktadır. Osteopati uzmanları hekimlerle aynı eğitimi görmekte olup; manüel manipülasyon ve geleneksel tedavi yöntemlerini birlikte uygulama eğilimi gösterirler.  Osteopati uzmanlarının çoğunluğu birinci basamak tedavi pratisyenleri olarak hizmet vermektedir; bunun yanında tıbbın belirli alanlarında uzmanlaşmaları da mümkündür (jinekoloji, pediatri vb.).

Osteopatiden neler beklenmedilir?

Bir osteopati uzmanı, sıradan bir muayene sırasında hastanın vücut şeklini ve omurgaya bağlı duruşunu değerlendirecek; kan basıncı, tansiyon gibi rutin testlere ek olarak da omurga, kas, eklem, tendon ve bağ dokuların sağlıklı olup olmadığını kontrol edecektir. Bir sakatlık veya hastalık sonrası iyileşme sürecinde vücudun hareket kabiliyetini ve kas-iskelet sisteminin normal sağlığını geri kazandırmak için uzmanlar Osteopatik Manipülatif Tedavi (OMT) yöntemini kullanabilir. OMT teknikleri; esneme, hafif baskı uygulama ve eklemleri hareket kabiliyetini kaybettiği yöne doğru yavaşça çekme gibi yöntemleri içerir.

Osteopatik tedavinin faydaları

OMT genellikle Karpal Tünel Sendromu, astım, TMJ sendromu, fibromyalgia ve Migren tedavisinde kullanılır.
Araştırmalara göre osteopatik tedavi sırt ağrısını dindirmede de oldukça etkilidir. Altı adet bilimsel araştırmanın 2005 yılında yapılan değerlendirmesinde; bilimadamları OMT’nin bel ağrısını ciddi oranlarda azalttığını fakat tedavinin üç aydan sonra etkisini göstermeye başladığı sonucuna varmışlardır.

Osteopatik tedavinin riskleri

OMT; daha önce kemik veya bağ dokusunda enfeksiyon veya sakatlık yaşamış, osteoporoz veya kemik kanseri atlatmış ya da yakın zamanda kemik, kas veya eklemleri ile ilgili bir rahatsızlık yüzünden ameliyat geçirmiş hastalar için uygun bir tedavi yöntemi olmayabilir.
OMT bazı insanlarda yorgunluk, baş ağrısı ya da bölgesel ağrılara sebebiyet vermektedir fakat bu semptomlar genellikle gün içerisinde etkisini yitirmektedir.

İyi bir osteopati uzmanı nasıl bulunur?

Size yardımı dokunacağını düşündüğünüz bir Osteopati Uzmanı ile iletişime geçmek için lütfen Türkiye Osteopatlar Derneği’ne veya yakınınızdaki hastanelere başvurunuz.