Orta kulak iltihabının belirtileri

Orta Kulak iltihabının belirtileri kulak ağrısı ve hafif ateş. Peki orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Orta kulak dediğimiz yer neresi? Kulak zarının hemen arkasındaki küçük kısım. Burundan ya da boğazdan giren bakteriler burada pusu atıyor.

Hazin sonuç: Orta kulak iltihabı. 

orta kulak iltihabı Orta kulak muayenesi can yakmaz. Çocuğa güzelce anlatmak lazım.   

Boğaz ve kulak arasında küçücük bir geçiş var: Östaki borusu. Grip bu geçişin kapanmasına neden oluyor. Tahliye edilmesi gereken sıvı kulak içinde hapis kalıyor. Orta kulak bakterileri tam da böyle ortamlara tutkun.

Orta kulak iltihabı küçük yaşlarda daha yaygın. Çünkü geçiş darsa kolay kapanıyor. Çocuklarda doğal olarak epey dar.

Orta kulak iltihabının belirtileri

Esas belirti kulak ağrısı. Hafif de olabilir şiddetli de. Bebeklerin sağlam yaygara gerekçelerinden orta kulak iltihabı yüksek ateş de yapıyor. Uyuma güçlüğüne yol açıyor.

Kulaktan sarı renkte, koyu kıvamlı sıvı geliyorsa iltihap kulak zarını patlattı demektir. Bu tehlikeli bir durum değil. Aksine ağrıyı yok eder. Kulak zarına gelince, o kendini iyileştirmeyi bilir.

Sıvı birikip henüz iltihap gelişmemişken çocuklar kulak tıkanmasından, yeterince duyamamaktan yakınabilirler. Normalde sıvı gidince sorun da kendiliğinden çözülür ama bu haftalar sürebilir.

Doktor size çocuğunuzdaki belirtileri soracak.

Sonra kulak zarını gösteren ışıklı bir araçla kulak zarının arkasında sıvı olup olmadığına bakacak. Bu rahatsız edici muayenelerden sayılmaz ama bazı çocuklar hoşlanmayabilir. 

Orta kulak iltihabı tedavisi

Orta kulak iltihabı çoğu zaman kendiliğinden geçiyor. 2 yaşın altındaki çocuklara (ve iltihabın gelişim  düzeyine bağlı olarak büyüklere de) antibiyotik veriliyor.

Çocuğun çektiği ağrı dayanılacak gibi değilse (doktora danışarak) reçetesiz ağrı kesicilerden verebilirsiniz. Ütüyle ısıtacağınız temiz bir havluyu kulağına tutmak da işe yarar.

Unutmayın: 20 yaşın altındakilere Aspirin yasak.

Doktorunuz iltihabın tedavisi için antibiyotik önerebilir. Antibiyotiğin kullanımı hastalığın durumuna, çocuğunuzun yaşına bağlı. Ağrı kesici kulak damlası bir başka seçenek.

Orta kulak iltihabını izleyen dönemde çocuk bir süre iyi duyamayabilir. Bu durum 3 – 4 aydan uzun sürerse doktora danışmalısınız. 

Duymak gelişimin ve iletişimin önemli parçalarından. Çocuk dikkat çekecek kadar sessiz kalıyorsa duymayla ilişkili sorunları olabilir. Sorun yineliyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. 

Orta kulak iltihabı önlenir mi?

Biri zor biri kolay iki yöntem var:

Sigara içmeyin. Yanında sigara içilen çocuklarda iltihap riski daha yüksek. Saçlara ya da giysilere sinen duman kalıntısı da zararlı.
Çocuğunuzun biberon emerken uyumasına izin vermeyin.