Orta kulak iltihabı nasıl oluşur?

Kulak iltihaplarının en bilineni orta kulak iltihabı. Orta kulak, kulak zarının arkasında küçük bir kısım. Burun ve boğaz yoluyla bakteriler vücuda giriyor. Ardından kulağa yerleşiyor. Buna da orta kulak iltihabı deniyor. Çoğunlukla çocukları vuruyor. Mesele çocuk olunca da ağrı, acı daha dayanılmaz oluyor.  

Ortak kulak iltihabı nasıl oluyor?

Hastanede kulak sorunlarıyla ilgilenen bölüme boşuna kulak – burun – boğaz denmiyor.  Boğazla kulağın birbirine bağlandığı ince iki tüp var. Bu tüplerin adı östaki borusu. Yani boğazdan giren bir bakteri bu yolla kulağa ilerliyor. Siz grip ya da nezle olduğunuzda östaki borusu şişiyor, kabarıyor. Kapanacak kadar kabardığında da içindeki sıvılar kulağınıza ilerliyor. Kulaksa bakteriler için bulunmaz nimet. Orada büyüyorlar, çoğalıyorlar. Kulağınız da bir güzel iltihaplanıyor. 

Orta kulak iltihabı özellikle küçük çocuklarda çok yaygın. Çünkü onların östaki borusu bizimkinden çok daha küçük ve enfeksiyon kapmaya daha müsait. 

Ortak kulak iltihabı belirtileri

İlk belirti kulak ağrısı. Bazen hafiften bir ağrı, bazense çok can yakıcı. Bebekler ve çocuklarda kulak ağrısı olduğunu anlamanın yolu davranışlarını takip etmekten geçiyor. Kulaklarını tutuyorlarsa, sürekli mızmızlanıyorlarsa, ağlıyorlarsa, ateşleri çıkmışsa, uyuyamıyorlarsa kulaklarının ağrıdığından şüphelenebilirsiniz. İleri seviyelerde kulaklarından sarı bir sıvı da gelebilir. Kulak zarı belli bir noktada çatlıyor ve sıvının dışarı akmasına neden oluyor. Hemen endişelenmeyin. Bu ciddi bir sorun değil, üstelik ağrının azalmasına yardım ediyor. Hastalık geçtiği zaman kulak zarı da kendini tamir ediyor. 

Bazense kulakta sadece sıvı oluşumu oluyor ama bu orta Kulak iltihabına dönüşmüyor. Çocuk bu durumu genellikle “kulağım tıkalı” diye ifade eder. Duyma sorunları yaşayabilirler ama sıvı gittiği zaman sorun da ortadan kalkar. Bu da birkaç hafta sürer.

Orta kulak iltihabı önlenebilir mi?

Evet önlenebilir. Hem de birçok yolla. Örneğin sigaradan uzak durarak. Çünkü sigara dumanına maruz kalan çocuklarda ortak kulak iltihabının daha yaygın olduğu görülmüş.  Hatta kıyafetlerinize ve saçınıza sinen sigara dumanı bile onu çok kötü etkiliyor. Çünkü o bir çocuk ve çok hassas. Ellerini sık sık yıkamasını söylemek ve onun bağışıklık sistemini güçlendirecek birkaç önlem almak da çocuğu ortak kulak iltihabından korumanın yollarından. 

Doktor nasıl anlar?

Çocuğunuzda orta kulak iltihabı olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bir kulak – burun – boğaz uzmanına görünmelisiniz. Doktor çocuğunuzun kulağının içine özel bir aletle bakacak. Bu can yakıcı değil ama genellikle çocukları rahatsız eden bir durum. 

Orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda orta kulak iltihabı kendiliğinden iyileşir. Ama doktorun ilaç vermesini gerektiren ciddi durumlar da olabilir. Örneğin 2 yaşından küçük bebeklere antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Ya da durum ciddiyse ve yan etkileri fazlaysa yine doktor antibiyotiği gerekli görebilir.

Orta kulak iltihabının ağrı ve acı verdiğini söylemiştik. Bunu engellemek için eczaneden reçetesiz satın alabileceğiniz ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ama dikkatli olun. Doktorlar küçük çocuklar için Aspirin önermiyor. Bir de kulağının üzerine ılık bir havlu koyarak dinlenmesini sağlarsanız rahatlayacak ve daha az korkacaktır. 

Enfeksiyonu kaptıktan sonra iyileşmesi öyle bir anda gerçekleşmeyecek. Ama 3 – 4 aydır da devam ediyorsa bu uzun bir süre ve doktorunuza danışmanız gerekiyor. Çünkü orta kulak iltihabı uzun vadede duyma sorunlarına neden olabilir.