Ornitin Oksoglutarat Kullanımı

Ornitin Oksoglutarat çeşitli durumların tedavisinde kullanılan bir bileşiktir. Dayanıklılık eğitimindeki sporcular ya da ağırlık kaldıran sporcular kas kütlesini artırmak için ornitin kullanırlar. Bu bileşik, sadece takviye formunda bulunmaktadır. Ornitin oksoglutarat içeren amino asitler proteinlerden gelmektedir. Ancak, protein kaynaklarından ornitin oksoglutarat alınamaz. Bir tıbbi bir profesyonel ile konuşmadan sağlık takviyesi olarak ornitin oksoglutarat tüketmeyiniz.

Ornitin Oksoglutarat Nedir?

Ornitin oksoglutarat, ornitin amino asiti ile alfa-ketoglutaratın birleştirilmesi ile yapılan bir tuzdur. Doktorlar ornitin oksoglutaratı yanık, travma ve cerrahi hastaları tedavi etmek için harici ve dâhili olarak kullanırlar. Buna ek olarak, doktorlar bazen kronik beslenme yetersizliği olan yaşlı hastalar için bu bileşiği önermektedirler. Ayrıca, ornitin oksoglutarat anabolik büyüme hormonlarını ve insülin salgılanmasını artırmaya yardımcı olur ve vücudun amino asit metabolizmasını artırır.

Yara İyileşmesi

Ornitin oksoglutarat, farklı türlerde yaraları olan hastaların iyileşme süresini kısaltır. Pek çok plastik cerrah, hızlı iyileşme için hastalara bu bileşiği önerirler. Yara iyileşmesini desteklemek için ornitin oksoglutarat için önerilen doz genellikle günde 10 ila 30 gr. Ornitin oksoglutarat düzenlenmemiş bir sağlık takviyesi niteliğinde olduğu için, Gıda ve İlaç İdaresi, bu ilaç için dozaj yönergeleri ihraç etmemiştir. Bu nedenle, bu bileşiği bir Doktor gözetiminde ve doktorunuz tarafından önerilen dozda kullanmalısınız.

Atletik Performans

Atletler, kas gelişimini desteklemek için ornitin oksoglutarat kullanırlar. Ancak, bu bileşik kas büyümesi üzerine, tıbbi açıdan herhangi bir etkiye sahip olduğunu onaylamak için hala klinik çalışmalar yapılmaktadır. Ornitin oksoglutaratın vücudun protein katabolizmasının azalmasına, protein sentezinin artmasına yardımcı olduğu görünmektedir. Bununla birlikte, kas gelişimini destekleme mekanizması tam olarak bilinmemektedir veya şu ana kadar anlaşılamamıştır. Ornitin oksoglutarat üreticileri genellikle, atletlerin kahvaltıdan önce, yatmadan önce ve egzersizden hemen sonra 2,5 gram takviye almalarını önermektedirler.

Yaşlılarda Yetersiz Beslenme

Şiddetli beslenme bozukluğu olan yaşlı hastalar da ayrıca ornitin oksoglutarat takviyesinden yararlanabilirler. “Klinik Beslenmede Amino Asitlerin Metabolik ve Terapötik Yönleri” ne göre, protein enerji malnütrisyonu rahatsızlığı olan yaşlı hastalarda genellikle protein sentezlenmesinde zorluk çekilmektedir. Bu durum, hastalarda malnütrisyon döngüsünü kırmayı zorlaştırmaktadır. Protein sentezini destekleyerek, ornitin oksoglutarat yüksek proteinli gıdalar veya takviyeleri tüketen yaşlı hastaların beslenmelerine destek olabilir