Ornitin Nedir ve Ne Gibi Durumlarda Alınır ?

Ornitin, toksinleri ortadan kaldırmak, karaciğeri düzenlemek ve kasları geliştirmek suretiyle insan sağlığı için hayati bir rol oynar. Vücutta doğal olarak üretmesine rağmen, bazı insanlar tarafından, vücuda faydalarının artırılmasını sağlamak için besin takviyesi olarak da alınmaktadır. Buna ek olarak, doğal ornitin eksikliğinde önemli sağlık riskleriyle karşılaşılabilir. Bu nedenle besin takviyesi bu gibi durumlarda uygun olabilir. Ornitin takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşunuz.

İşlevi

Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesine göre, ornitin, insan vücudu içinde protein yapılarının temel bileşeni olan bir amino asittir, başka bir amino asit olan arjinin tarafından ürinin (idrarın) organik bileşiği olan üre üretimi esnasında doğal olarak üretilir. Üre, zararlı amonyak ve nitrojen seviyelerini elimine eder.

Kaynakları

Ornitin, sadece gıdalar ve besin takviyeleri ile elde edilebilen temel amino asitlerin aksine, vücut tarafından doğal olarak üretildiği için, “esansiyel olmayan” amino asit olarak sınıflandırılır. Besin ve sağlık takviyelerine ek olarak; ornitin, süt, yumurta ve ette bulunabilir.

Kas Geliştirme

Ornitinin fark edilen avantajlarından biri de kas geliştirmesidir. Örneğin, sağlık profesyonelleri ve vitamin distribütörleri genellikle, “Spor Hekimliği ve Fiziksel Uygunluk Dergisi,” 1989’de yayımlanan, vücut geliştirme rejimi yapan erkek katılımcıların yarısına arjinin-ornitin takviyesinin uygulandığı bir çalışmanın olumlu sonuçlarından bahsetmektedirler. Diğer yarısı da plasebo veya sahte sürümü kullanmıştır. Arjinin-ornitin takviyesi alanlarda belirgin bir güç artışı ve yağsız vücut kütlesinde artış görülmüştür. Bununla birlikte, Vita kılavuzuna göre bu çalışma dış kaynak tarafından doğrulanmalıdır. Buna ek olarak, Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesi bu çalışmanın doğruluk ve bilimsel desteği için tek yıldızlı derecelendirme yapmıştır ki bu da çok zayıf bir şekilde destekliyor demektir.

Diğer Muhtemel Avantajları

Diğer olası yararı karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmesidir. Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesi, ornitin-aspartat takviyesi alarak sirozlu hastaların “karaciğer fonksiyonlarında, ruhsal durumlarında ve beyin fonksiyonlarında önemli gelişmeler olduğunu” belirtmiştir. Sirozda karaciğer bozuk ve düzensizdir. Buna ek olarak, ornitin alfa-ketoglutaratin takviyesi alan hastalarda, hastalık veya yaralanma sonrası daha hızlı iyileşme meydana gelmesine yardım edebilir.

Yetersizliği Halinde Bozukluklar

Bir internet sitesi, her 80.000 kişiden birinde ciddi bir ornitin yetersizliği bulunduğunu belirtmiştir. Ornitin Transkarbamilaz Eksikliği veya OTD, olanlar, karaciğer ve sinir sistemi için toksik madde olan amonyağı yıkamazlar. Bu nedenle ciddi olarak, böbrek, karaciğer ve nörolojik gelişimsel sorunlara yol açmaktadır. Neyse ki, bu eksiklik genellikle erken bebeklik döneminde tespit edilebilen nadir bir genetik durumdur ve tedavisi mevcuttur.