Ornitin Ne İşe Yarıyor ?

Ornitin esansiyel olmayan bir amino asittir. Bu vücudun kendi kendine ornitin üretebileceği anlamına gelmektedir. Vücut ornitini, arjinin adlı amino asiti parçalayarak üretir. Arjinin vücuttan toksik amonyak temizlenmesine yardımcı olur. Omitin,  arjinin ve karnitin adlı amino asitlerle kombinasyon halindeyken en iyi şekilde çalışır. Ornitin, arjinin ve karnitin hepsi birlikte kas oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olurlar.

HGH

Ornitin hipofiz bezinden, HGH olarak bilinen Insan büyüme hormonu salınımını uyarır. HGH seviyeleri yaşla birlikte azalır. Bu düşüş protein sentezlemesini ve kas yapımını daha zor hale getirir. Bu, ornitinin yaşa bağlı kas kaybı ile mücadele yeteneğini gösterir. Ornitin oluşturulması için arjinin ve karnitinden iki kat fazla teşvik etmektedir.

Kas Yapımı

HGH artırma yeteneği nedeniyle, vücut geliştirme takviyelerindeki bir madde olarak ornitin ile karşılaşmış olabilirsiniz. Ornitin gücü artırır ve yoğun fiziksel aktivite sırasında kasları koruyabilir. “Beslenme Dergisi,”’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, 1 gram ornitin ile 1 gram arjinin takviyesi yetişkin erkeklerde yağsız kas kitlesini artırmıştır.

Diğer Bilgiler

Ornitin, yüksek kan şekerini düşürücü etkisi ile insülini serbest bırakması için pankreası uyarır. Ayrıca zehirli amonyak temizlenmesine yardımcı olur ve karaciğer bozukluğu ile ilişkili sirozu azaltabilir. Organlar üzerinde anti-aging (yaşlanma karşıtı) etkileri olan HGH seviyeleri üzerinde etkilidir. HGH etkisi altında, timus, böbrek, dalak ve karaciğer gibi organları yenileyebilme yeteneği vardır.

Kaynaklar

Öncelikle et, balık ve sütten ornitin alınabilir. Takviyeler kapsül ve toz halinde kullanılabilir. Ürün kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Ornitinin diğer amino asitler ile rekabetinin önlenmesi için aç karnına alınması en iyisidir. Yatmadan önce alınması, uykuya geçiş sonrası salgılanan HGH’in yüksek miktarda salgılanmasını sağlayabilir. Bu, aynı zamanda uyku kalitesini artırır.