Ornitin Ne İçin İyidir?

Ornitin takviyeleri, bazen insanların, yaralanma ya da karaciğer sirozu gibi hastalıklar da dâhil olmak üzere, ciddi fiziksel travmalardan kurtulmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bazı insanlar da fiziksel performans ve dayanıklılığı güçlendirmek için ornitin kullanırlar. Ornitin takviyelerini kullanmadan önce, uygun doz ve potansiyel sağlık riskleri hakkında tartışmak için doktorunuza danışınız.

Tanım

Ornitin vücudumuzun, üre döngüsü sırasında, arjinin parçalanması suretiyle oluşturduğu bir amino asittir. Et, balık, yumurta ve süt ürünleri diğer amino asitlerin yanı sıra ornitin de içermektedir. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi, vücut ornitin ürettiği için ve hatta besinler yoluyla alınabildiği için genellikle takviyelerle alınması gerekmediğini belirtmiştir.  

Faydaları

Vücudumuz, fiziksel bir travma, ağır hastalık, malnütrisyon, hatta bir gebelik nedeniyle Stres altında olduğu zaman yeterince ornitin yapamaz. Bundan dolayı, böyle bir durumunda, dış kaynaktan takviye almamız gerekebilir. Bazı insanlar, özellikle vücut geliştirenler, bir spor takviyesi olarak ornitin kullanmaktadırlar, ancak hiçbir tıbbi kanıt kullanımını desteklememektedir.

Dozajı

Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemi ornitin takviyelerinin tipik dozunun, genellikle amino asit arjinin ile kombinasyon halinde, günde 5 ila 10 g olduğunu belirtmiştir. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre,  eğer glutamin ile ornitinin kombinasyonundan yapılan bir takviye olan ornitin alfa-ketoglutaratın veya “OKG,” kullanılıyorsa, günlük olarak 5 ila 25 g kullanılabilir.

İşlevi

Ornitin vücudunuzun kas geliştirme faaliyetlerini uyarır. Vücut, ciddi bir fiziksel travma sonrası kas ve dokularda bozulmaya neden olan geçici “katabolik” durumuna girer. Bu durum kısmen, vücuttaki kortizon hormonunun artan salgılanmasından dolayı meydana gelir. Genellikle, ağır travma yaşandığı zamanlarda ornitin eksikliği meydana gelmektedir. Ornitin kas ve doku oluşturulmasını destekleyen “anabolik” durumu teşvik eder ve kortizon gibi belirli hormonların üretimi ile ilişkili enzimleri etkileyebilir

Uyarılar

Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesi, günde 10 gramdan fazla ornitin alınırsa gastrointestinal sorunlar yaşanabileceği konusunda uyarmaktadır. Bu mide tahrişlerine kramp ve ishal de dâhil olabilir. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi, bunlara ek olarak hiçbir güvenli dozun, küçük çocuklar için veya karaciğer ve böbrek hastalığı olan insanlar için belirlenmediğine dikkat çekmiştir.