Ornitin İçeren Önemli Gıdalar

Kas kütlelerini, dayanıklılığı ve enerjiyi artıran büyüme hormonu seviyelerini geliştirmek isteyen insanlar, genellikle Ornitin bakımından zengin gıdaları veya ornitin takviyelerini tüketirler. Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesine göre, ornitin, vücudumuzun kendi ürettiği, yani esansiyel olmayan bir amino asittir. Ornitin proteinden bakımından zengin gıdaların pek çok türlerinde bulunduğundan, insanlarda son derece yetersiz beslenme, vejetaryen veya vegan olma durumu ve hamilelik haricinde, yetersizliği çok ender olarak bir sorundur.

Et

Beslenme Takviyeleri Bilgi Merkezine göre, ornitin ette bulunabilmektedir. Vücut geliştiriciler, kas artışı ve geliştirmeyi artırmak için, sığır eti, tavuk ve domuz eti gibi protein yönünden zengin besinler tüketme eğilimindedirler. Etteki ornitin, kas kütlelerini, dayanıklılığı ve enerjiyi artıran büyüme hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Et ornitin bakımından zengin olmasının yanı sıra, antioksidan özelliklere sahip çinko, selenyum ve demir gibi önemli önemli besinler de ette bol miktarda bulunur. Etin sağlık bakımından avantajlarını elde etmek için yağsız et satın aldığınızdan emin olun, çünkü yağsız ette, yağlı et ile kıyaslandığında, doymuş yağ ve kolesterol daha düşüktür.

Yumurta

Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemi’ne göre, vejetaryenler için yumurta, iyi bir ornitin kaynağıdır. Yemesi kolay olan yumurta iyi bir protein kaynağıdır, aynı zamanda A ve E vitaminleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Yumurta ayrıca, yetişkin beyninin işleyişinde yardımcı olabilecek kolin adı verilen bir besin içerir. Ornitin ve besleyici yararları için yumurta tüketiyorsanız, antibiyotik ve pestisit olarak organik yumurta satın almayı düşünebilirsiniz.

Balık

Ornitin için iyi bir kaynak olmasının yanı sıra, aynı zamanda balık, bir protein kaynağı olarak yağlı et ürünleri için iyi bir alternatiftir. Somon, uskumru ve ringa balığı gibi, bazı soğuk su balıkları, sağlıklı kalpleri olan insanlar için faydalı olmasının yanı sıra kardiyovasküler hastalık için risk altında olanlar için de ideal olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindirler. Mayo Kliniğe göre balık, trigliserit olarak adlandırılan kandaki yağı düşürmeye yardımcı olur. Haftada iki kez ızgara veya fırında pişirilmiş balık tüketmek, balık yemenin sağlık avantajlarının elde edilmesi için tavsiye edilir.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri ornitin ve kalsiyum, protein, potasyum, fosfor ve vitamin A ve E gibi besin maddeleri bakımından mükemmel bir kaynaktır. Düşük yağlı süt ürünleri, kas ve kemiklerin gelişmesine ve daha iyi kilo yönetimine yardımcı olur, hipertansiyon riskini azaltır. Süt ürünleri, süt, yoğurt ve peyniri içermektedir. Laktoz intoleransı olanlar, soya sütü ve yoğurt peyniri tüketebilir, ya da süt tüketmeye yardımcı olacak bazı enzim tabletlerini kullanabilirler.