Organik gıdalar neden pahalı?

Organik gıda demek yetiştirilirken ne bir ilaç ne de bir kimyasal görmemiş, tamamen doğal yollarla yetişmiş sebze ve meyveler demek. Bu da bitkilerin daha uzun sürede ve az yetişmesi anlamına geliyor. Sonuçta emek te maliyet te artıyor. Bu nedenle Sağlıklı beslenme hayali kuruyorsanız kesenin ağızını açmak zorundasınız.

Organik beslenmek son 10 yılın yükselen trendi. Daha önceleri kimse bu konuya dikkat etmiyordu. Ancak şimdilerde her şeyin organik olanı makbul ve normal fiyatların en azından yarısı kadar daha pahalı. Şimdi organik gıdaların bu kadar popüler olmasının altında yatan nedenlere yakından bakalım.

İnsanların kimyasal maddelerin ve zirai ilaçların ne denli zararlı olduğunu anlaması

Organik yetiştirilen gıdaların çok daha lezzetli olması

Organik gıdaların tarım alanlarına ve çevreye zararsız olması

Marketlerin organik ürünlerden daha fazla kar elde etmesi

Medyanın bu konuda daha duyarlı olması ve insanların konu hakkında bilinçlenmesi 

Şunu kabul edelim ki sebze ve meyve gibi sağlıklı gıdalar (hele bir de organiklerse) hamburger, pizza gibi sağlıksız besinlere oranla çok daha pahalı. İşte bu nedenle de gelir seviyesi düşük insanlar, daha yüksek gelirlilere göre daha kilolu. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi sağlıklı beslenmenin temeli olan organik gıdalar, düşük gelirlilerin menülerinin yıldızı olan makarna, peynir, ekmek gibi yiyeceklerden çok daha besleyici. Üstelik kas yapımının da olmazsa olmazı.

Kas yapmak için bir spor salonuna gittiğinizi düşünün. Antrenörünüz önce sizi bir dizi testten geçirir. Ardından size uygun bir egzersiz programı hazırlar. Son olarak da buna uygun bir beslenme diyeti elinize tutuşturur. Bu diyette işte söylediğimiz tüm bu sağlıklı besinlerden kilo kilo yemeniz söylenir. Ancak yemek işine bu kadar fon da ayıramıyorsunuz. Peki o zaman ne olacak? Sağlıklı bir diyet için organik gıdalar yemek şart mı? Bu sorunun yanıtını gelin birlikte yanıtlayalım.

Sağlıklı bir diyet için organik gıdalar yemek şart mı?

Sağlıklı beslenmek vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri ne eksik ne fazla almak demek. Üstelik bunu da olabildiğince zararsız yollarla yapmak zorundayız. Örneğin vücudumuzun ihtiyacı olan proteini hayvansal gıdalar yerine soya, tofu ve kenevir gibi bitkisel olanlardan almamız çok daha yararlı. Bu da bizi yine organik besinlere geri getiriyor. Çünkü vücudumuza giren tüm maddeler öyle ya da böyle sağlığımızda izler bırakıyor. Kimyasal ve zirai ilaçlar kullanılarak yetiştirilmiş gıdalar tüketilince bu maddelerin kalıntıları bağırsaklarda emilip vücudun farklı bölgelerinde sorunlara neden oluyor. Örneğin kanser riskini arttırıyor ya da ilerleyen nesillerde farklı sorunların oluşması riskini arttırıyor. Yani kısaca organik besinlerle beslenmek, ilaç kullanılarak yetiştirilen gıdalarla beslenmekten çok daha faydalı.

Kendi kendimize organik besinler yetiştirebilir miyiz?

Organik gıdalarla beslenmenin önemini iyice öğrendik. Tabii aynı zamanda bu ürünlerin daha maliyetli olduğunu da. Peki durumumuz organik beslenmeye yetmiyorsa o zaman ne yapmalıyız? İşte size kendi kendinize organik besinler yetiştirmenin yolu.

Bunun için öncelikle bitkilerinizi yetiştirebileceğiniz doğrudan ışık almayan, ancak aydınlık bir yer bulmanız gerekiyor. Balkonlar bunun için uygun alanlardır. Ancak kış aylarında odaların pencere önleri de uygun olabilir. Şimdi düşünün ve bitkilerinizi koyabileceğiniz uygun bir yer bulun. Ardından büyük bir saksı veya leğen alın. Bu saksının içini hazır organik tarıma uygun toprakla bir güzel doldurun. Toprağın nemli olmasına dikkat edin. Daha sonra da organik pazarlarda bulabileceğiniz sebze fidelerini birer karış aralıklarla dikin. Sonra üzerlerine biraz daha su dökün. Ancak gereğinden fazla sulamak bitkileri öldüreceğinden fideleri aldığınız yere nasıl sulanması gerektiğini mutlaka sorun. Son olarak da işi zaman bırakın. İşte size organik domatesler, salatalıklar, biberler. Tüm menünüzü karşılamasa da bunlar az da işinizi görür.