Organik gıda tüketmenin avantajları

Vücut geliştirenlerin karşılaştığı en büyük zorluk beslenme. Diyet kelimesi burada önemli. Diyet kelimesi rejimden çok beslenme alışkanlığı olarak kullanılıyor. Yani diyet yapmak aslında bir kişinin yiyeceklerden mahrum kalması anlamına gelmiyor. Tabi işin aslını vücut geliştirenlere sormak lazım. 

Organik gıdalar sağlık üzerinde olumlu etkiye sahip olabilir. Organik gıda tam olarak ne anlama mı geliyor? Şöyle ki bir gıda tohumu toprağa düştüğünden itibaren hiçbir kimyasala maruz kalmıyor, kalitesini ilk günkü gibi koruyor. Çoğu kişi için organik gıdanın tanımı belli başlı kimyasalların kullanılmaması anlamına gelse de işin aslı hiç kimyasalın olmadığı gıdalar organik statüsünde sayılıyor. Az önce bahsettiğimiz gibi bu durum gıdanın kalitesini, lezzetini etkiliyor. Bakalım organik gıdaların başka ne avantajları var.

Organik gıda tüketmenin avantajları

Organik gıdalardan organik domatesi alalım. Organik domates organik olmayan domatesin karşısında oldukça yüksek bir kaliteye sahip. O kadar yüksek ki karşılaştırmak bile çok zor. Organik domates yetiştirilirken etrafındaki böcekleri uzaklaştırmak için herhangi bir kimyasal kullanılmamış. Çiftçiler illaki bir şeyler kullanıyorlardır ancak kullandıkları da doğal olduğundan domatesin tadında herhangi bir değişime neden olmuyor. Organik olmayan domates ise içindeki besin miktarının büyük miktarını kaybedip ulaşıyor soframıza. Besin değerlerini kaybetmesinin nedeni ise doğal düşmanlardan korumak için kullanılan kimyasallar.

Organik domates yemek için başka bir neden ise organik domatesin olgunlaştıktan sonra toplanması. Organik olmayan domates ise daha suni yollarla olgunlaştırılıyor. Başta çok önemli bir mevzu değilmiş gibi görünebilir. Ancak özellikle vücut geliştirenler için organik gıdaları önemli hale getiren en büyük nedenlerden biri bu. Organik gıdaların toplanması için olgunlaşması beklendiğinden gıda alabileceği kadar vitamin ve minerali alabiliyor. Bu durum ne yazık ki organik olmayan gıdalarda böyle değil. Organik olmayan gıdalar henüz olgunlaşmamışken toplanıyor ve topraktan alabileceği bütün vitamin ve minerali alamıyor. 

Organik olmayan gıdaları tüketenler organik gıda tattıklarında anlarlar. İçindeki vitamin ve minerallerden mi bilinmez ama organik gıdaların lezzeti organik olmayanlarla karşılaştırılamayacak kadar güzel.

Organik domates organik olmayan domatesten daha fazla besin değeri içerir demiştik. Bu nedenden dolayı vücut geliştirenler vücutları bütün mineral ve vitaminleri alabilsin diye organik olanı tercih etmek zorunda.

Vücut ihtiyacı olan bütün mineral ve vitaminleri aldığında iyileşme süreci daha hızlı oluyor, yani kendini daha kolay yeniliyor. Dolayısıyla yeni bir vücut görünümüne kavuşmak da daha kolay oluyor. Peki dışardan vitamin ve mineral takviyesi almak yeterli olmaz mı dediğinizi duyar gibiyiz. Cevap maalesef hayır. Alacağınız vitamin takviyesi bütün halde vitamin içeriyor. Vitamin ve mineralleri doğal kaynağından almak bu yüzden güzel bir hal alıyor. Doğal yollardan alınan vitamin ve minerallerden sonra dışardan takviye almanıza gerek kalmayacaktır.

Organik gıda tüketmenin diğer avantajı ise az miktarda yiyecekle vücudun ihtiyacı olan besinlere kavuşabilmesi. İşte organik olmayan gıdaların yarışamayacağı bir özellik daha. Örneğin, bir organik domates 4 organik olmayan domatese eşit sayılabilir. Yani ihtiyacınız olan besini alabilmeniz için bir tarafta 4 domates yemeniz gerekirken diğer tarafta sadece 1 domates yemeniz yeterli olabiliyor. Çiftçilerin söylemesine bakarsak 100 yıl önce yetişen elmalar bugün organik olmayan elmalardan 50 kat daha fazla besine sahipti. Doğru mu yanlış mı bilinmez ancak doğruysa 100 sene önceki insanların vücutlarını ve sağlamlıklarını hayal etsenize.

Üretilen gıdaların miktarında artış olduğu doğru ancak bunun nedeni nüfusun fazlalaşması. Bu durum da zincirleme olarak genetiğiyle oynanmış gıdalara yönlenmemizi sağlıyor. Yüzeysel olarak bakıldığında iyi fikir gibi görülebilir ancak gerçekte Baş ağrısını başı kesip iyileştirmekten farksız.