Organik Besinler Sağlıklı Mı ?

Yediğimiz besinler düşündüğümüz kadar sağlıklı olmayabilir. Organik besinlerin vücudunuzda nasıl bir etki yarattığını merak ediyor musunuz? O zaman organik besinler hakkındaki bu yazımızı okuyun.

Normal yöntemlerle yani organik olmayan tarımla üretilen meyve ve sebzeler hatta etler bile birçok zararlı maddeye ve kimyasala maruz kalıyor. Hem bozulmamaları, hem daha çok üremeleri hem de daha verimli olmaları için bir sürü ilaçtan yardım alınıyor. Biz de bu hormonlu ve ilaçlı besinleri bir güzel yiyoruz. Şimdi bu organik olmayan besinlerde bize zarar veren maddelerin neler olduğunu görelim.

Ot öldürücüler. Bahçelerde, seralarda ve tarlalardaki küçük otlar yiyeceklerin büyümesini engellediği için bunlar yok ediliyor. Yok etme yoluysa ot öldürücü ilaçlar.

Böcek ilaçları. Böceklerin meyve ve sebzeleri yememesi için tarım yapanlar böcek ilaçlarını kullanıyor. Ama tabii ki bunlar da kimyasal madde içeriyor. Bu kimyasallar meyve ve sebzelerin üzerinde olduğu için biz de yeterince yıkamadan yersek tüm zehirli maddeler vücudumuza giriyor.

Hormonlar. Çiftliklerde yetiştirilen hayvanların bazılarına daha kısa sürede büyümeleri için hormon veriliyor. Özellikle de bu konuda seri üretime geçmiş büyük firmalar hayvanların büyümesi için hormon kullanıyor. Tabii biz de bunları yediğimizde hormonlar direkt olarak bize geçiyor.

Antibiyotik ve diğer ilaçlar. Çiftliklerdeki bazı hayvanlara hastalık kapmamaları için antibiyotik ilaçlar veriliyor. Biz eti pişirip yediğimizde bile bu antibiyotikler yok olmuyor ve bize geçiyor.

Şimdi gelin bu organik olmayan besinleri organik besinlerle karşılaştıralım. Tamamen doğal yollarla, herhangi bir zirai ilaç ya da hormon katılmadan üretilen sebze, meyve ve etlere günümüzde organik besinler deniyor. Yani besinlerin doğal yolla üremesi organik oluyor. Ama organik tarımda da meyve sebzeleri böceklerden korumak için bazı ilaçlar kullanılıyor.

Organik besinler mi yemeliyiz ?

Araştırmalara göre organik besinler tüketmek gerçekten vücudumuzdaki kimyasal madde miktarını azaltıyor. Örneğin 2006’da yapılan bir araştırmada organik olmayan gıdalarla beslenen yaklaşık 2 düzine çocuğun vücudundaki organik fosfor miktarına bakılmış. Organik fosforsa böcek ilaçlarında bulunuyor. Ardından çocuklar bir süre organik besinlerle beslenmiş. Araştırmanın sonunda çocukların vücudundaki organik fosfor miktarının belirgin şekilde azaldığı görülmüş. Peki bu araştırma bize ne söylüyor? Organik olmayan besinlerin vücudumuza daha fazla zarar verdiğini.

Tabii şunu da atlamamak gerek: organik besinler organik olmayanlardan çok daha pahalı. Peki ya onları yemeye değer mi? 6 ay boyunca organik beslenirseniz vücudunuzu kimyasallardan tamamen arındırırsınız. Ama bu size çok pahalıya patlayabilir. Onun yerine sık sık yediğiniz yiyeceklerin bir listesini yapıp sadece onların organik versiyonlarını alabilirsiniz. Gelin en sık tüketilen organik besinleri inceleyelim.

Organik yumurta. Yumurta tam bir protein kaynağı. Özellikle çocukların tüketmesinde büyük yarar var. Yumurtalarınızı organik alırsanız vücudunuza daha az kimyasal ve hormon girmiş olur.

Organik tavuk. Organik tavuk hormon verilmeden beslenip büyütülen ve doğal yemler yiyen tavuğa deniyor. Biz de bu tavuklardan tüketirsek vücudumuza daha az hormon, daha az antibiyotik girer.

Organik kırmızı et. Organik besinlerden biri de kırmızı et. Her ne kadar tavuk kadar çok tüketmiyor olsak da kırmızı etin organik olmayanı birçok zararlı madde içeriyor.

İnce kabuklu meyve ve sebzeler.  Örneğin elma, biber gibi ince kabuklu meyve ve sebzeleri sık sık tüketiyorsanız organik besinlere geçmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü zirai ilaçlar böyle ince kabuklu meyvelerin içine daha kolay işliyor.

Organik süt. Çok süt içiyorsanız da organik besinlere geçmek iyi bir seçim olur. Çünkü organik olmayan sütün içinde antibiyotikler olabilir.

Yeşil yapraklı bitkiler. Kıvırcık, marul, ıspanak ve diğerleri. Zehirli maddeler yeşil yaprakların içine kadar işleyebiliyor. Uzun süre suda bekletseniz bile bunların yok olması imkansız. Bu yüzden organik besinleri deneyebilirsiniz.