Organik abur cuburlar

Organik abur cuburlar kulağa şaka gibi gelebilir. Ancak durum öyle değil hatta Amerika’da organik abur cuburlar üzerine büyüyen bir pazar söz konusu. Organik kelimesi sağlıklı bir şeyler çağrıştırıyor. Pazarın da o yöne kaymasının en önemli nedeni bu.

Sağlıklı, doğal, organik, taze, düşük kalorili, haşlanmış gibi kelimelere artık epey aşinayız. Peki anlamlarını biliyor muyuz?

Organik yiyecek suni hiçbir katkı yapılmadan yetiştirilen anlamında kullanılıyor. Koruyucu, hormon ya da antibiyotik gibi kimyasallar bu yiyeceklerden çok uzaklarda. Ancak çiftçilerin organik kelimesinden anladıkları bizden biraz farklı. Bazı çiftçiler hiçbir kimyasal kullanmamayı esas alırken bazıları kimyasalları aralara serpiştiriyor. Garip olansa her iki türden çiftçinin de organik sayılması.

Organik çiftçiliğin bütün süreçleri bir sisteme bağlı. Yiyecekler ve tarlalar kontrol ediliyor. Ancak kontrol sırasında organik kelimesinin tam olarak karşılığı eksik kalıyor.

Organik abur cuburlar

Çikolata, sert şekerler, dondurma, yağlı peynir, jelibonlar, kahvaltılık gevrekler… Bu liste böyle uzar gider ve inanın hepsinin organik olma şansı var. Ancak hatırlanması ve akıllardan çıkmaması gereken nokta şu: kalori kaloridir. Organik olması fark etmez.

Yediğiniz şekerde boya, koruyucu ya da başka kimyasalların olmaması onun vücudunuza kazandıracağı yağların azalmasını sağlamıyor maalesef. Koca bir paket patates cipsi organik olabilir. Bunun patatesin nasıl büyüdüğüyle alakası var. Ancak bu durum patateslerin kızgın yağda kızartıldığı gerçeğini değiştirmiyor, üzerine eklenen tuz da cabası. Bütün bunlara rağmen yine de organik olan olmayandan 3 kat daha pahalıya satılıyor.

Yüksek şeker ve yağ içeriği ne kadar organik olarak bahsetsek de bu abur cuburların içinde. Vücudunuzdan yağ oranı ve organik olma arasında seçim yapmasını isteseniz düşük yağlı ürünleri seçeceği kesin.

Organik ürünlerin vücudunuz için hiçbir iyileştirici etkisi yok. Sağlık sorunları yaşıyorsanız taze meyve sebze yemeniz daha faydalı olacaktır. Organik yiyeceklerin lezzet olarak normal yiyeceklerden farklı olmadığı yapılan birçok araştırmada ortaya çıkartılmış. Taze yiyecekler daha fazla vitamin ve mineral içeriyor ancak bir besin organik olarak yetiştirildiğinde biraz da olsa faydası oluyor.

Egzersizin sağlık üzerindeki etkisi hiçbir zaman son bulmayacak. Bir günde 5000 kalori tüketiyorsanız ve sadece 1000 kalori yakabiliyorsanız bunun anlamı günde 1 kiloluk yağ depoladığınız. Bir kişinin sadece protein ya da karbonhidrat yemesi mühim değil vücut bunları hızlı bir şekilde yağa çevirebilecek özellikte.

Fazla kaloriler Stres hormonuyla birleştiğinde kalçalara ve göbeklere birikir bu da acı ama gerçek olan bilgilerden. 

Yiyecekler her zaman en çiğ ve doğal halleriyle tüketilmeli. Böylece yediğimizden en yüksek oranda besin değerlerini almış oluruz. Bu durum da sindirimi ve emilimi arttırır.

Çikolata aslında çekirdekli bir bitki ve kendi başına pek de lezzetli olduğu söylenemez. Çikolata ayrıca çok etkili bir antioksidan. Ancak kakao çekirdeği ne kadar çok işlenirse vücudunuzun çikolatadan aldığı fayda da o kadar az olacaktır. Kahve de çekirdekli bir bitki ve insanoğlu tarafından bilinen en güçlü antioksidanlardan. Ancak işlendiği zaman etkisini yitiriyor.

Şekerin de pek farklı olduğu söylenemez. Şekeri ısıttığınızda ve karamelize hale getirdiğinizde ortaya bol kalori ve çok az miktarda bir besin değeri çıkar. Hangi yiyecek olduğu önemli değil bir yiyecek işlendiğinde vücudunuza girecek kalori miktarı artacak, besin değeri de düşecektir.

Gördüğünüz gibi bir atıştırmalığın organik olup olmaması onun sağlıklı olma derecesini pek etkilemiyor. Kalorili bir yiyecek her zaman kalorili olarak kalıyor. Organik abur cuburlar hakkında ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın.