Öpüşmek Menenjit Yapar Mı ?

Menenjit çok ciddi bir sağlık sorunu. Menenjit tehlikesi altındaysanız, sevdiğiniz birinin bu hastalığı olabileceğine dair endişeleriniz varsa kafanızda sorular dolaşması çok normal.

Menenjit Nedir ?

Menenjit beyin ve omurilik zarlarının iltihaplanmasıdır. Bakterilerle veya virüslerle ilişkili ölümcül sağlık sorunlarından. Erken tanı kritik önemde.

Menenjit Hastası

Menenjit Hastası

Menenjit Neden Olur ?

Vücudun bir yerine yerleşip iltihaplanmaya yol açan mikroorganizmalar (virüsler, bakteriler) dolaşım sistemi yoluyla sinir sistemine geçebilir. Kafa travması, beyin ameliyatı özellikle riski arttırır. Bakteriyel menenjit viral menenjite oranla çok daha tehlikeli kabul edilir.
Mantar gibi parazitler de bu hastalığa daha az yaygın olan nedenlerinden. Nadiren başka sağlık sorunları (örneğin kanser) ve bazı ilaçlar da zarlarda iltihaplanmaya neden olabilir.

Bakteriyel Menenjit

Bakteriyel menenjit acil tıbbi müdahale gerektirir. Çok nadir görülen, ölüm riski yüksek bakteriyel menenjit özellikle bebekleri ve genç yetişkinleri etkiler. Kış mevsiminde yaygındır.

Bu duruma neden olan bakteriler normalde burunda ya da boğazda yaşayıp giderler. Neden sinir sistemine sızıp menenjite yol açtıkları henüz bilinmiyor.

Viral Menenjit Nedir ?

Yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkan viral menenjit bakteriyele oranla daha yaygın ve tehlikesiz. Belirtileri gribe benzediğinden güç anlaşılır. Bu hastalığa yol açan virüsler genital uçuk ve HIV tetikleyebilir.

Kimler Menenjit Riski Altında ?

Her yaştan insan bakteriyel menenjite yakalanabilir. Ancak bebekler, genç yetişkinler ve 60 yaşın üstündekiler için risk daha fazla. Viral menenjit de öyle; çocuklarda daha yaygın görülmesine rağmen her yaştan insanın başına gelebilir. Bağışıklık sistemini zayıflatan her şey hastalık riskini arttırır.

Menenjit Bulaşıcı Mı ?

Yakın ilişkiler bakterilerin ya da virüslerin yayılması için ideal: Öpüşme, öksürme, gülme, hapşırma bilinen bulaşma yolları. Bardakları, çatal bıçakları, havluları ve yemekleri paylaşmak da riski arttırıyor.

Menenjit Belirtileri Neler ?

Belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Sıralayalım:

  • Yüksek ateş
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Kusma
  • Işığa hassasiyet
  • Halsizlik
  • Eklem ve kas ağrıları
  • Ciltte kırmızı döküntüler

Döküntülerin üzerine bastırınca beyaza dönmüyorsa dikkatli olun: Kan zehirlenmesi işareti olabilir.

Menenjiti Engellemek Mümkün Mü ?

Bu hastalığa birçok bakteri ve virüs neden olabilir. Engellemenin en iyi yolu yaşa, sağlık durumuna ve çevresel koşullara bağlı önlemler almak. Aşı olmak da şart.

Bu hastalık bağışıklık sisteminde sorunlar yaşayan kişiler için daha tehlikeli. Aynı şekilde kulak protezleri ile bakteriyel menenjit arasında sıkı bağ var. Üniversite yurtlarında kalan öğrencilerin, sık seyahat eden insanların ve askerlerin menenjite yakalanma riski yüksek.

Menenjiti Durdurmaya Aşı Yeter Mi ?

Engelleyebilecek aşılar:

  • MMR aşısı. (kızamık, kızamıkçık, kabakulak)
  • MenC aşısı. (menenjit C’yi engeller)

Menenjite Karşı Alınabilecek Başka Önlemler Var Mı?

Çevrenizde bu hastalığı olanlar varsa dikkatli olun. Menenjitin bazı türleri öpüşme, hapşırma, öksürme ile bulaşabilir. Ailenizden biri menenjitse ailenin diğer üyeleriyle iletişimini sınırlı tutun. Hasta biriyle konuştuğunuzda ellerinizi yıkayın. Hasta olan biriyle bilerek ya da bilmeyerek yakınlaştıysanız doktorunuza başvurun. Menenjitin türüne ve iletişim süresine bağlı olarak, doktorunuz bazı önlemler almanızı veya antibiyotik kullanmanızı tavsiye edebilir.