Oprah Winfrey

Oprah Gail Winfrey
Oprah Gail Winfrey
HakkındaOprah Gail Winfrey
(29-01-1954)29-01-1954 (yaşı 65)
Kosciusko, Mississippi, ABD
İkametMontecito, Kaliforniya, ABD
MeslekSunucu
Aktif Yıllar1983-
BurcuKova

Oprah Winfrey 29 Ocak 1954’de Mississippi – Kosciusko’da doğmuş olan, TIME dergisi tarafından dünyadaki en etkili kadın olarak seçilen ve 1986’dan 2011’e kadar en çok izlenen Oprah Winfrey Show’a ev sahipliği yapan televizyon sunucusu ve yapımcısıdır.
Winfrey, büyükannesi Hattie Mae Lee tarafından yetiştirildi. Nashville’deki Nashville Doğu Lisesin’de eğitim gören ünlü sunucu, Miss Black Tennessee yarışmasını kazandı. Ergenlik çağındayken, Tennessee Nashville’deki yerel CBS televizyon kanalı, kendisine bir iş teklif etti. oprah teklifi 3 kere reddetti, ancak 19 yaşına geldiğinde dördüncü teklif, kabul etti. Daha sonra Baltimore televizyon haber kanalı için tam zamanlı muhabir olarak çalışmaya başladı, ancak 11 yaşında haber bölümünden kovuldu.
Daha sonra İnsanlar Konuşuyor başlıklı bir sabah talk showunu sunmaya başlayan ünlü sunucu, yedi yıl boyunca programı sundu ve büyük başarı yakaladı. 1981’de Chicago’ya taşındı ve AM Chicago adlı bir talk show’da sunuculuk yapmaya başladı. Dört yıl sonra izlenmelerdeki büyük artışla beraber yapımcılar programın adını Oprah Winfrey Show olarak değiştirdi.
1985 yılında Winfrey, The Color Purple filminde hem rol aldı hem de yapımcılığını üstlendi. Ardından birkaç dizide rol alan Oprah Winfrey, 1996’da kitap tartışmaları yapılan bir talk show olan ‘Oprah’ın Kitap Kulübü’nü sunmaya başladı. Winfrey tarafından önerilen kitaplar milyonlarca kopya sattı.
2008’de Başkanlık seçimlerinde Barack Obama’yı destekleyen sevilen sunucu, halkın desteğini de aldı ve bu Obama’nın zaferi için önemli bir faktör olarak görüldü. Winfrey bu zamana kadar birçok kitap yazdı, film yapımcılığı yaptı, dizilerde oynadı ve seslendirme yaptı.

Oprah Winfrey Kitapları

Oprah Winfrey birçok kitap yazsa da ülkemizde sadece bir tanesi yayınlanmıştır. Ünlü sunucunun Artık Biliyorum adlı kitabı 2016’da ülkemizde satışa çıkmıştır.

Oprah Winfrey Sözleri

Oprah Winfrey’in az bilinen sözleri şöyledir;
Her gün, yeniden başlamak için bir fırsattır.
Çevreni seni ileri götürebilecek insanlarla doldur.
Sahip oldukların için şükredersen daha fazlası seni bulur. Sahip olamadıklarına odaklanırsan, zaten onlar da yetmemeye başlar.
Asla gücünü başkalarının eline verme.

Oprah Winfrey Filmleri

Oprah Winfrey’in rol aldığı ve yapımcılığını üstlendiği filmler şöyledir;
Özgürlük Yürüyüşü (2014) – Annie Lee Cooper / Yapımcı
Aşk Tarifi (2014) – Yapımcı
Başkanların Hizmetkarı (2013) – Gloria Gaines
Jesus Henry Christ (2011) – Oprah
Si Agimat at si Enteng Kabisote (2010) – Baryo People
The Great Debaters (2007) – Yapımcı
Beloved (1998) – Sethe /Yapımcı
Native Son (1986) – Mrs. Thomas
Mor Yıllar (1985) – Sofia

Oprah Winfrey’in Aldığı Ödüller

Oprah Winfrey, 2000 yılında Spingarn Madalyası ile onurlandırılırken, 2013’te Başkanlık Özgürlük Madalyası’na layık görüldü. 2017’nin Aralık ayında ise Altın Küre Cecil B. DeMille Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.

Oprah Winfrey’in Kişisel Hayatı

Oprah Winfrey kısa bir süre önce yaptığı bir açıklamada 10 yaşından 14 yaşına kadar cinsel tacize uğradığını ve yaşadığı rastgele cinsel ilişkiler sonucunda 14 yaşında hamile kaldığını söyledi. 14 yaşında doğum yapan sevilen sunucu, ne yazık ki bebeğini birkaç ay içinde kaybetti ve uzun yıllar bunu sakladı.
Winfrey 1986’dan beri Stedman Graham ile evlidir.