Önsezi Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?

Önsezi, en temel şekliyle gelecekte olacak şeyleri önceden kavrayıp hissetme yeteneğine verilen isim. Peki önsezi gerçekten var mı ?

Önsezi Nedir ?

Bu yeteneği, parapsikolojinin diğer bilimleriyle karıştırmadan ele almak gerekir. Çünkü önsezi, aslında herhangi bir şeyi direkt ve doğrudan algılayıp kavrayabilmek. Önsezide yargıya varma ya da hesap yapma süreçleri yok. Kesinlikle herhangi bir sonuca varmadan, direkt ve doğrudan hissedilerek gerçekleşen bir yetenek. Başka bir deyişle, düşüncenin bir bütün olarak doğrudan ele alındığı bir görme biçimi. Bazı araştırma ve deneylere göre önsezi, beynin manyetik dalgaları algılamasıyla bağlantılı. Hatta halk arasında, “içine doğmak” olarak adlandırılan durumun da elektriksel dalgalarla ilgili olduğu düşünülmekte.

Önsezi nedir ?

Önsezi nedir ?

Önsezi Neye Yarıyor ?

Önsezi, aslında gelecekte olacakları önceden görmek. Bir diğer adı da altıncı his. Genellikle hayvanlarda, insanlara göre çok daha fazla gelişmiş ve onların da ne düşündüğümüzü anlamalarına yarayan bir özellik. Bunun yanı sıra, bir çok insanda da fazlasıyla gelişmiş ve kişiden kişiye göre farklılıklar gösteren bir yetenek. Önsezi/altıncı hissi gelişmiş bir kişi, kısa veya uzun vadede gercekleşecek bir olay, gelişme, durum vb. gibi durumları önceden hissedip bilebilir. Olayları direkt hissederek doğrudan kavrar, bunu tahminlere ya da çeşitli deneylere dayandırmadan yapar. Gelecekle ilgili kararların, önemli durumların bugünden kontrol altına alınabildiğini ve olumsuz durumların önüne şimdiden geçilebildiğini düşünün… Bu yeteneği önemli mesleklere sahip insanlara uyarladığımızda, faydalarının ne boyutta olabileceği de ortaya çok daha net çıkabilir. Örneğin bir gemi kaptanı, pilot ya da uzun yol şöförünü ele alalım. Bu yetenek sayesinde, karşılaşabilecekleri tehlikeli ya da beklenmeyen durumlara karşı önceden hazırlıklı olabilirler. Ya da doğal afetlerin önceden bilinmesi, hissedilmesi ve böylelikle de can ve mal kaybının önüne geçilmesi mümkün olabilir.

Önsezi Kimlerde Var ?

Bazı özel durumlar vardır, bu durumları sadece yaşadığımız an hisseder ve anlarız. Önsezi de işte bu anlarda hissedilip geliştirilebilen bir yetenek. Bazı durumlarda, telefon çaldığında bizi arayanın kim olduğunu önceden tahmin eder, içimizi sebepsiz kaplayan bir sıkıntıdan sonra üzücü bir haber alır ya da gelecekte olacakları rüyamızda görürüz. Bunlara benzer durumlarla hepimiz en azından bir kere karşılaşmışızdır ama kimi insanlar bu durumlarla daha da sık karşılaşır. İşte tüm bunlar, duyular dışı algılama yeteneğinin göstergesi. Bu algı yeteneklerinin, varoluştan bu yana insanoğlunun içerisinde saklı olduğuna inanılır ve kimilerinde daha az gelişmiş durumdayken kimilerinde de daha fazla gelişmiştir. Önemli olan ise, bu durumun farkına varıp yeteneklerimize yön vermek ve hislerimize sonuna kadar güvenmek.

Önsezinin kadınlarda daha fazla gelişmiş olduğu iddia edilmekte. Bunun temelinde ise kadınların erkeklere kıyasla daha duygusal oldukları gerçeği yatıyor. Ama ikiz kardeşlerde, aşık çiftlerde ya da anne-çocuk gibi bağların olduğu durumlarda da kişiler arası önsezi fazlasıyla gelişmiş olabilmekte. Aslında bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz; önsezi herkesde var ama bunun kişiden kişiye oranla seviyeleri farklı. Bu da bir çok kişinin içerisinde olup, ortaya çıkmayı bekleyen bir şey. Bu yetenekleri ortaya çıkartmak için çaba sarf etmeliyiz.

Olumsuz önemli bir olayı düşünün, bunun öncesinde başınızın ağrıdığı, midenizin bulandığı ya da kendinizi çok kötü hissettiğiniz anlar olur. İşte tüm bu belirtiler belki de yaşanacak olumsuzlukların habercisi olabilir. Eğer ki bunun farkına varıp, önleyebilirsek her şey çok daha farklı olabilir. Bu yüzden bu konu hakkında çok daha fazla araştırmalı, öğrenmeli ve çabalamalıyız. Unutmamak gerekir ki bu yeteneği geliştirmenin ilk adımı, olayların gerçek anlamda farkına varmak!