Online Terapi ve Sakıncaları Nedir ?

Online terapi hakkında merak ettikleriniz ve bu hizmeti vermenin maliyeti ve sakıncaları hakkındaki bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Neden Online Terapi?

Üllkemizde psikolog veya psikiyatr maliyetlerinin saatlik 200 TL’lerden başladığını düşünecek olursanız, online terapi hizmeti veren sayfaları kullanmak mantıklı gibi görünüyor. Fakat biraz konuyu derinlemesine araştırdığınız zaman Psikoloji gibi bir branşda böyle bir hizmet verebilmek çok da kolay değil. Özellikle internet üzerinden bir kişiyi tedavi etmenin yasal olmadığının altını çizmemiz gerekiyor.

Bir Online Terapiste Soru Sormak Ne Kadar Mantıklı?

CevapSepeti.com’a şimdiye dek gelen soru 100,000’i aşmış durumdadır. Bunun en önemli nedenleri arasında doktora soru sormanın maliyetinin düşük olması ve hızlı bir hizmet verebilmemizdir. Bize gelen sorularının dağılımını incelediğimiz zaman da genelde psikolojinin ağır bastığını görebiliyoruz. Normalde bir psikolog veya psikiyatra gitmenin maliyeti seans sayısı arttıkça ciddi maliyetlere ulaşabiliyor. İşi ticarete döken bir çok psikolog ve psikyatr var. Bunun başlıca nedeni psikolojik sorunların tedavisinin kolay bir çözümü olmamasıdır. Böyle bir branşda muhayane sahipleri bir müşteriden uzun vadede para kazanabiliyor. Örnek verecek olursak, bir terapiste en az 5 defa gitmiş olsanız, size yaklaşık maliyeti 1000 TL civarında olacaktır.

Online Bir Terapist Tedavi Edebilir Mi?

Sitemizde belirtilen hizmet şartlarını okuduğunuz zaman zaten online olarak bir terapi verebilme veya ilaç önerme gibi bir lüksümüz olmadığını görebilirsiniz. Bu durum zaten sakıncalı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklıdır. Fakat psikolojik bir hastalığın tedavisi için bir terapist bir seansın ne kadarını gerçekten de sizi tedavi etmekle harcıyor olabilir? Buna ek olarak, 1-2 seanslık bir terapi ile bitirebilen bir psikolog bulmak mümkün mü? Eğer bir psikoloğun muhayanesine gitmişseniz, ne demek istediğimizi gayet iyi anlamışsınızdır. Bütün bunlara ek olarak, acaba hangi terapist sizi tedavi edebileceğinin garantisini verebilir? Kendisinden memnun kalmayıp, 1-2 seans sonunda başka terapiste gitmek istemeniz gayet doğal bir durum.

Online Terapi Paketleri Satan Websayfaları

Online terapi verdiğini iddia eden websayfalarda muhayane mantığına çok yakındır. Maliyetleri daha düşük gibi görünse de, amaç yine sizi uzun vadede müşteri olarak bağlamaktır. Ayrıca online terapi yapıyoruz diye bir vaadde bulunmak hem sakıncalı hem de kanunen yasal değildir. Bir hastanın gerçekten de terapilik bir durumu varsa zaten psikolog ya da psikyatra gitmesi gereklidir. Bu hizmet online verilemez! Kimse sizi online tedavi edemez ve bunu iddia edemez!

Online Terapinin Sakıncaları

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki hiçbir websayfasında “şu ilacı alın derdiniz kalmaz veya sizin probleminiz kesinlikle şudur” gibi ibareler kullanılamaz. Bu tür kanılara varmak için öncelikle hasta hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekmektedir ve bu da online olarak yapılmamalıdır. Bir hastayı terapi etmek basit bir süreç değildir ve online yaparak basite indirgenemez. Terapi yapabilmek için hastayı psikoloğun görmesi gerekli ve yüz yüze konuşması gereklidir. Konuşurken kullandığınız vücüd diliniz bile bir psikoloğa sizin hakkınızda önemli bilgiler verebilir. Bu yüzden online terapi hiç bir zaman gerçek terapi yerini tutamaz ve sağlıklı sonuçlar veremez.

Online Terapi ile Danışmanlık Hizmetinin Arasındaki Fark Nedir?

Biz CevapSepeti.com olarak online danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bize gelen psikoloji sorularını incelediğimiz zaman, bir çok sorunun terapilik bir durum arz ettirmediğini rahatlıkla görüyoruz. Sağlık Bakanlığımızın özellikle internette doktorun reklamını yapma ve tedavi etme ile ilgili kesin olarak tutumu bellidir. Bize gelen sorularda terapilik bir durum varsa, müşterilerimizi kesinlikle bir psikolog görmesini konusunda yönlendiririz. Danışmanlık ile terapi etmek arasındaki fark açık ve netdir. Bu durum bazı müşterilerimizin hoşuna gitmemektedir çünkü bize ücret ödedikleri için tedaviyi burda ararlar. Daha önce dediğimiz gibi böyle bir vaadde bulunmak sakıncalıdır ve yasal olarak da mümkün değildir.