Online Psikolog

Online psikologlara soru sorun ve de jet hızında cevaplar alın. Psikolojik destek ve danışmanlık konularında bir ilki daha gerçekleştiren CevapSepeti.com, ortalama 30 dk cevap süresi ile sizlere eşi benzeri görülmemiş bir hizmet sunuyor. Özellikle ülkemizde psikolog maliyetlerinin saatlik 200 TL den başladığını düşünecek olursanız, hizmetimizin ne kadar tasaruflu olduğunu anlamanız hiç zor olmayacaktır.

* Bu hizmet CevapSepeti.com’un yeni 2013 stratejileri çerçevesinde kaldırılmıştır.

Neden Online Psikoloğa Soru Sorayım?

2012 yılında açılan CevapSepeti.com’a gelen soru sayısı 100,000’i aşmış durumda. Bunun başlıca nedenleri arasında doktora soru sormanın maliyetinin düşük olması ve süper süratli hizmet verebilmemizdir. Özellikle konu psikoloji olduğu zaman insanlar hemen danışabilecekleri bir psikolog olmasını istiyor. Zaten CevapSepeti.com’da soru dağılımını incelediğimiz zaman da bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Normalde bir psikoloğa gitmenin maliyeti bir defalık seansla ne yazık ki bitmiyor. İşi ticarete döken bir çok psikolog var. Bunun başlıca nedeni psikolojik sorunların tedavisinin hemen yapılamayacağı olmasıdır. Durum böyle olunca muhayane sahipleri bir müşteriden uzun vadede para kazanabiliyor. Yani bir psikoloğa en az 5 defa gitmiş olsanız, size maliyeti minimum 1000 TL civarında olacaktır. Fakat online bir psikoloğa soru sorduğunuz zaman hem size daha az bir maliyeti olacak hem de bu boyutta ticari bir amacı olmayacaktır.

Online Bir Psikolog Tedavi Edebilir Mi?

CevapSepeti.com hizmet şartlarını okuduğunuz zaman zaten online olarak tedavi etme veya ilaç önerme gibi bir lüksümüz olmadığını görebilirsiniz. Bu durum zaten sakıncalı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklıdır. Fakat konu psikoloji olduğu zaman 1 saatlik bir seansın ne kadarını gerçekten psikolog sizi tedavi etmekle harcıyor bir düşünün. Veya 1-2 seansla bu iş bitiyor mu? Keşke bitse. Eğer bir psikoloğa gitmişseniz, ne demek istediğimizi gayet iyi anlamışsınızdır. Buna ek olarak, acaba hangi psikolog sizi tedavi edebileceğinin garantisini verebilir? Belki de gittiğiniz doktordan 1-2 seans sonra kendiniz vazgeçip, başka bir doktora gitmeyi isteyeceksiniz. Yanlış mı söylüyoruz?

Kötüye Kullanımla İlgili Çok Acı Bir Örnek

CevapSepeti.com’u kurduğumuz zaman diğer sitelerde online soru cevaplayan bazı psikologlarla temas kurduk. Sitemizde soru başına para kazanabileceklerini kendilerine söyledik ve kendilerinin uyması gereken hizmet şartlarımızdan bahsettik. Bir psikolog arkadaşımız yaklaşık 50 soru cevapladıktan sonra, bizimle çalışmak istemediğini söyledi. Neden olarak bu işe zaman ayıracağına bir muhayane açarsa çok daha fazla para kazanacağını söyledi. Bunun hepimiz farkındayız. Niye zaten bir soruya cevap vererek 5-10 TL kazansın? Hangi psikoloğun işine gelir? Tabi ki kendi acısından o da haklıdır. Fakat olaya sadece ticaret olarak bakmak da hiç etik değildir.

Bu arkadaşımız bizden ayrıldıktan sonra bedava soru cevaplayan bir rakip sitede halen aktif olarak görev yapmaktadır. Peki neden? Bu işten para kazanamadığını söyleyen bu psikolog niçin bedava hizmet veren bir websitesinde aktif olarak görev yapıyor? Cevabı aslında çok basit. Kendi muhayanesine müşteri çekmek. Bu psikoloğun cevaplarını rakip sitede incelediğimiz zaman bunu çok rahat görüyoruz. Müşterinin sorununu çözmeye yönelik hiç bir cevap yazmayıp, buyrun ben sizi tedavi ederim diyor. Biz CevapSepeti.com olarak bu duruma karşıyız. Sizlere soruyoruz…Böyle bir iş yapmak etik midir?

Psikolojik Danışmanlığımız İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Psikoloji, bu yazımızda da açıkca belirttiğimiz gibi ticarete çok açık ve iyi gelir getirebilen bir branşdır. Diğer branşlara kıyasla tedavi sonuçları kısa vadede görülemez. Fakat bu demek değildir ki her psikolojik problem uzun tedavi seansları gerektirir. Amacımız psikolojik danışmanlık veren muhayane sahiplerini kötülemek hiç bir zaman değildir. Devletimizin özellikle bu konuda tavrı çok net ve açıktır. Bu yüzden de CevapSepeti.com olarak sadece online danışmanlık hizmeti verebiliriz. “Tedavi ederiz, şu ilacı alın derdiniz kalmaz” gibi ibareler kullanamayız. Bu site üzerinden muhayanesine hasta çekmeye çalışan psikologlar olursa da hesaplarını kitler ve sistemden atarız. Bu çok net bir biçimde hizmet politikalarımızda belirtilmiştir.

Psikoloji Yazılarımız ve Besin Takviyeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sitemizde bulunan psikoloji yazılarını incelerseniz, yazıların hepsinde objektif bir tutum sergilediğimizi ve konuyu derinlemesine anlatmaya çalıştığımızı göreceksiniz. Özellikle “şu ilaç size çok iyi gelir, bu vitamini mutlak alın derdiniz kalmaz” gibi ibareler kesinlikle kullanılmaz. Besin takviyeleri bölümümüzdeki yazılarımızı okursanız, ne kadar objektif olduğumuzu anlayacaksınız. Fakat internette direk satış amacı güden firmalar, sitelerinde besin takviyelerini övmektedirler. Besin takviyeleri Türkiye’de Tarım Bakanlığı tarafından onaylanan ürünler olsa bile reklamını yapmak yine de yasaktır. Bu yüzden de lütfen bu ürünleri almadan önce yazılarımızı dikkatlice okuyunuz.

Online Psikoloji Danışmanlığımız Neden Ücretli?

Bu yazıda bu konunun nedenlerini açıkca belirttiğimizi umuyoruz. Ne yazık ki bu konsept Türkiye’ye ilk defa CevapSepeti.com ile geldiği için sıkıntılar olması gayet doğaldır. Bazı müşterilerimiz para ödedikleri takdirde tedavi olacaklarını umuyorlar. Böyle bir taahütde bulunmak ne etiktir ne de kanunen yasaldır. Bu bir danışmanlık hizmetidir ve cevap verme süremiz bütün benzeri hizmet veren websayfalarından hızlıdır. Biz hizmet kalitemiz yüksek olduğu için ücret alan bir platformuz. Eğer hizmetimizi bedava yapar ve politikalarımızı esnek tutarsak, yukarda belirtilen durumlarla karşılaşırsınız ve iyi bir danışmanlık hizmeti alamazsınız. Bunlara ek olarak bazı psikologları över ve de şu ilaçları kesinlikle kullanın gibi ibareler kullanırsak da ticari amacı insanları kandırmak olan bir firma oluruz.

CevapSepeti.com’a Gelen Psikoloji Soruları Hakkında

Bize gelen tüm sorular internete açık, cevapları ise kapalıdır. Bunun nedenleri gizlilik ve güvenlik politikalarımızda açıkça anlatılmıştır. Özellikle soru soran müşterilerimizden soruların içine isimlerini yazmamalarını rica ediyoruz. Gelen soruları inceleme yetkisine sahibiz ve şimdiye kadar yaptığımız incelemeler sonucunda bir çok sorunun uzun süreli seanslar gerektiren psikolojik problemler olmadığını gördük. Aksi durumlarda ise herhangi bir doktor ismi belirtmeden, bir psikoloğa görünmeniz tavsiyesini verebiliriz.

**Bu hizmet 2013 yılında kaldırılmıştır.

CevapSepeti.com