Online Doktor Sitesi

İnternet’in ülkemizde yaygınlaşmasıyla beraber insanlarının doktorlara online soru sorabileceği bir çok platform gelişmiştir. Bu sitelere genellikle doktorlar kendi rızalarıyla üye olup, onlara yöneltilen soruları cevaplamaya çalışırlar. Bu tür platformların avantajları ve dezavantajları vardır. Online Doktor arıyorsanız ve nelerle karşılaşabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımızı lütfen okuyun.

Online Doktor Size Nasıl Yardımcı Olmalıdır?

T.C Sağlık Bakanlığı, doktorların internet üzerinden kendi reklamlarını yapamayacaklarını ve tedavi etmeyi vaad edemeyeceklerini açık bir dille kanunen yasaklamıştır. Online bir doktor size en fazla sorunuzla ilgili fikrini beyan edebilir ve kesinlikle herhangi bir ilacı tavsiye edeyemez. Bu yüzden internet üzerinden bir doktora soru sormayı planlıyorsanız bu konuya dikkat ediniz. Buna ek olarak, Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı besin takviyeleri reklamları yapan doktorların bulunduğu siteleri de RTÜK vasıtasıyla kapattırmaktadırlar.

Online Doktor Gerçekten Doktor Mu?

Bir çok websayfasına doktor olarak kayıt olmak ve hemen soru cevaplamak mümkündür. Durum böyle olunca kimin gerçekten doktor olduğunu bilmek pek de kolay olmuyor. CevapSepeti.com sitesine de doktorum diyerek başvuran bir çok ne olduğu meçhul kişi vardır. Bu kişilerin pek de güzel amaçları olduğunu düşünmüyoruz. Profesyonel anlamda hizmet veren siteler genellikle başvuru sahiplerinin gerçekten doktor olup olmadıklarını kontrol etmekle yükümlüdür.

Online Doktorun Gerçek Amacı Nedir?

Belki de kendinize sormanız gereken en önemli soru bu olmalı. Doktora gönderdiğiniz soruya verilen cevap büyük ölçüde karşınızdaki kişinin amacını belli ediyor. Özellikle rakibimiz olan siteleri incelediğimiz zaman bazı doktorların tamamen ticari amaçla cevap verdiklerini görüyoruz ve kendilerini bu yüzden kınıyoruz. Ticari amaçla cevap vermeyenleri de kesinlikle takdir ediyoruz. CevapSepeti.com da sonuçta ticari amacı olan bir sitedir fakat biz verilen hizmet karşılığında ücret istemekteyiz. 

CevapSepeti.com Ücret Alıyorsa Bedava Sitedeki Ticari Amacı Olan Doktordan Ne Farkı Kalıyor?

Öncelikle şunu hepimizin bilmesi ve kabul etmesi gerekli ki tüm ticari kuruluşlar hizmet verebilmek için öncelikle para kazanmalıdır. Aynı durum doktorlar için de geçerlidir. Sonuçta doktorlar da çok çalışan ve zor bir mesleği olan kişilerdir. İş tempolarının yoğunluğundan ötürü online olarak herhangi bir platformda sürekli bulunamazlar. Sorduğunuz sorulara hemen yanıt veremezler. Bunu sağlayabilmenin tek yolu kendileriyle bir hizmet anlaşması yapmaktır. CevapSepeti.com olarak bizimle çalışmak isteyen doktorlara bunu net bir şekilde belirtiyoruz. Bu yüzden de bize başvuran her doktoru sitemize almıyoruz. Böyle bir hizmeti sağlayabilmenin bize ciddi bir bedeli vardır.

Bize göre burda asıl sakıncalı olan durum size verilen cevabın altında ne yattığıdır. Eğer siz bir sorununuzu online bir doktora danışıyorsanız ve kendisi de sizi hemen muhayenesine çağrıyorsa zaten amacı gayet net bir şekilde bellidir. Eğer durumunuzun gerçekten ciddi bir tedavi gerektiriyorsa ve doktorun sizi online tedavi etmesi kanunen yasaklanmışsa böyle bir aktiviteye girerek sizi müşteri olarak çekmesi pek de etik bir durum değildir.

Online Doktora Soru Sormak İçin Para Ödemek Çok Saçma

Bazı müşterilerimiz bize kızıyor. Doktora soru sormak için ücret talep edilmesinden rahatsızlık duyduklarını belirtiyorlar. Devletin hastanesi varken niçin size para ödeyelim diyorlar. Bu konuda bir bakıma haklılar ama bizim bu konuda duruşumuz da çok nettir çünkü devlet hastanesine gitmelerini engelleyen bir şey yapmıyoruz. Bu yüzden doktora ücretli soru sormanın saçma olduğunu düşünmüyor, tam  aksine kaliteli bir hizmet sağlayabilmek için bunun şart olduğuna inanıyoruz.