Online Arkadaşlık Siteleri Güvenli Bir Şekilde Nasıl Kullanılır?

Yeni bir insanla tanışma şansı yüksek olan yeni bir yıldayız. Türkiye’de arkadaşlık siteleri sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Yonja.com ile başlayan trend, Türkiye’deki internet kullanımının da ciddi oranlarda artmasıyla beraber bir çok yeni sitenin türemesine gebe oldu. 2013’de siber arkadaşlık deneyiminize katkıda bulunmak ve güvenli çevrimiçi arkadaşlıklar edindiğinizden emin olmak için yeni yıl önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Arkadaşlık Sitelerini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Profilinizde kişisel iletişim bilgilerinizi ayrıntılı biçimde vermekten kaçının: Ev adresi ve telefon numarası gibi ev bilgilerinizi profilinizde yayımlamak bir kişinin sizin nerede yaşadığınızı ya da çalıştığınızı bulmasının kolay bir yoludur. Bu nedenle, çevrimiçi arkadaşlığın ilk basamağı kişisel bilgilerinizi kendinize saklamaktır. Partnerinizi zamanla tanıdıktan sonra bilgilerinizi ne ölçüde paylaşacağınıza karar verebilirsiniz. Unutmayın, sadece isminizin ve soyadınızın bulunmasıyla bile çevrimiçi web sitelerinde takip edilebilirsiniz. Bu yüzden, arkadaşlık sitelerinde kullanabileceğiniz bir takma isim oluşturun.

2. İçgüdülerinize güvenin: Bazen bir şeyin sadece doğru olmadığını bilirsiniz! Sağduyunuzu kullanmak her zaman önemlidir, partnerinizle randevunuzda içgüdünüz etkili bir araçtır ve karşınızdaki kişiyle yakınlık kurmanın ya da dönüp kaçmanın değerlendirmesini yapmak için mükemmel bir yoldur. Kişisel profilleri okurken, elektronik postaları cevaplarken ya da telefonla konuşurken içgüdüleriniz size yardım edecek ve bir şeyin doğru olup olmadığını söyleyecek. Herhangi bir şüphe içerisinde iseniz, dikkatli olun, gerileyin ya da dikkatlice devam edin!

3. Ücretsiz e-posta hesapları kullanın: Arkadaşlık sitelerinin sağladığı eposta hesaplarıyla buluşmanızı ilerletmektense çevrimiçi arkadaşlık için ücretsiz bir Gmail, Hotmail ya da Yahoo! hesabına kayıt olun. “Kimden” alanına ad ve soyadınızı yazmayın, sadece adınızı ya da takma isminizi yazın. Bu sizi sosyal web sitelerinde, hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmak için normal e-posta adresinizi arayan herhangi bir kişiden koruyacaktır.

4. Anonim bir telefon servisi üzerinden konuşmanızı yapın: İletişim bir sonraki aşamaya geldiğinde (telefonla konuşma), kesinlikle evinizin adresini veya telefon numaranızı vermeyin. Konuşma için Skype’ı kullanabilirsiniz veya numaranızı operatörünüzden gizleyebilirsiniz. Amaç, karşınızdakini daha iyi tanıyana kadar bir koruma bariyeri oluşturmaktır.

5. Sorulabilir karakteristiğine bakın: Telefon üzerinden veya e-posta ile konuşurken bir kişinin karakteriyle ilgili noktalar toplamaya başlayabilirsiniz. Çabuk sinirlenen biri görünümünde mi? Kontrol etmeye mi çalışıyor? Bazı sorularınızdan kaçınıyor mu? En son ilişkisi ne kadar zaman önceydi ve ne kadar sürdüğünü sorun. Eğer bir dizi soru sorarsanız size bu sorular onun amaçlarını anlamanızda yardımcı olacaktır. Ama tabi ki de çokta fazla kişisel olmamaya çalışın çünkü onu korkutmamalısınız.

6. Yakın zamanda çekilmiş bir fotoğraf isteyin: İrtibatta olduğunuz kişinin profilinde fotoğrafı yoksa yakın zamanda çekilmiş olan bir fotoğrafını isteyin. Bu ileride buluşacağınız kişi hakkında fikir sahibi olmak için önemlidir. Ek olarak iletişiminizden ve kişilerin fotoğraflarından edindiğiniz içgüdüler buluşacağınız kişinin içyüzünü anlamanızı sağlayabilir. Eğer bir kişi profil fotoğrafı hakkında ya da profili hakkında yalan söylemişse bu arkadaşlığın artık devam etmeyeceği anlamına gelir.

7. Ödenmiş online servislerini kullanın: Bedava online buluşma servisleri potansiyel bir kişisel tehlike fırsatı sağlarlar. Onlar hiçbir zaman onlara belirtilen kredi kartı bilgisi veya diğer bilgileri temin etme zorunluluğunda değillerdir. Burada kesinlikle söylenen bir gerçek vardır “ne ödersen onu alırsın”. Facebook’ta veya Twitter’da önerilen güvenli buluşma web sitelerini veya alternatif olarak buluşma dergilerinde önerilen siteleri online olarak araştırın.

8. İlk buluşmada halka açık bir yerde buluşmayı tercih edin: İlk buluşmada halka açık bir yerde buluşmayı tercih edin ve kendi ulaşımınızı kendiniz sağlayın. Hiçbir şekilde ilk buluşmada evinize bırakılma teklifini kabul etmeyin. Birilerine (arkadaş, aile vs) nereye gittiğinizi söylediğinize emin olun. İlk buluşmanız diğer kişi hakkında size çok önemli noktaları gösterecektir. Ne tür sorular soracağınız düşünür olun.