Önemli Yoga Hareketleri ve Faydaları

Yoga, beden ve zihin için etkili bir egzersiz aracı olabilir. Yoga, vücuda esneklik kazandırır, gücü artırır, Denge oluşturur ve hatta kilo kaybına yardımcı olabilir. Yoganın aynı zamanda, fiziksel faydalarının ötesinde zihinsel faydaları da bulunmaktadır. Yoga stresi azaltır ve çeşitli sağlık sorunları ile mücadele edilmesine yardımcı olur. Bunun yanında, çeşitli endişe ve kaygılarınızın giderilmesi için de yoga hareketlerini yapabilirsiniz. Bütün yoga hareketleri, yoganın en temel ve önemli unsurları nefes alıp vermeye, uygun form oluşturmaya ve zihnimizi yatıştırmaya odaklanmıştır. Her hareket içindeki 2 pozisyonu, 2-3 veya daha fazla nefes döngüsü içinde gerçekleştirin.

Anksiyete

Bu hareket, anksiyeteyi hafifletmek için uygulanır. Basit bir pozisyonda, yerde bilekleriniz çapraz ve ellerinizin dizlerin üzerinde olduğu pozisyonda başlayın ve daha sonra staff pozisyonuna geçin. Bu pozisyon için ayak parmaklarınız tavanı gösterirken iki bacağınızı öne doğru uzatın ve ellerinizi kalçanızın yanına yere koyun. Bu şekilde otururken öne doğru eğilmeye çalışın. Bacaklarınız öne doğru uzatılmış pozisyondayken eğilip ayaklarınızı tutmaya ve burnunuzu diz kapağınıza değdirmeye çalışın. Arkanızda alt tarafta bulunan katlanmış bir havlu ayaklarınıza ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Yoga Anksiyete

Yorgunluk       

Yorgunluktan şikâyetçi iseniz bu hareketi deneyin. Aşağı bakan köpek pozisyonu ile başlayın. Bu pozisyonda elleriniz ve ayaklarınız zeminde, vücudunuz yukarda ters V şeklindedir. Kalçanızı tavana doğru kaldırırken, boynunuzu ve kafanızı aşağı doğru serbest bırakın. Daha sonra sfenks pozisyonu için vücudunuzu alçaltın. Vücudunuzu zemine indirin, dirseklerinizi kendinize çekin ve avuç içleriniz yere gelecek şekilde konumlandırın. Dirseklerinizi yere koyup ileri doğru bakın. Egzersizi çocuk pozisyonu ile sona erdirin. Öncelikle şınav pozisyonuna gelin, ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durarak kalçanızı geriye itin ve topuklarınızın üzerine getirin. Dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Kollarınızı, avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde bacaklarınızın yanına doğru getirin.

Yoga V Pozisyonu

Baş Ağrısı

Bu yoga hareketi, Baş ağrısını gidermek için kullanılabilir. Köprü pozisyonu ile başlayın. Sırt üstü zemine uzanın, dizlerinizi büküp ayaklarınızı zemine basarak ayaklarınızı kendinize doğru çekin. Avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde, kollarınızı vücudunuzun yanına uzatın. Kalça kaslarını kasarak, arkanızı yerden kaldırın. Amaç vücudu bu pozisyonda dizlerden omuzlara kadar düz bir hat pozisyonuna getirmek. Daha sonra kalçanızı tekrar yere indirin ve bacaklarınızı uzatın. Ayaklarınız birbirinden biraz uzakta, ayak parmaklarınız dışa bakmalıdır. Avuç içleri yukarıda olacak şekilde yerleştirin ve omuzlarınız ile boynunuzu gevşek bırakınız.

Yoga ve baş ağrısı

Siyatik

Siyatik ile mücadele edebilmek için, bu yoga pozisyonunu uygulayabilirsiniz. Savaşçı pozisyonu ile başlayın. Ayaklarınızı birbirinden ayırın ve kollarınızı omuz hizasında uzatın. Bir tarafa hamle yapın, sağ taraf için sağ ayağınızı öne atın. Arkada kalan ayağı, parmaklarınız yan tarafı gösterecek şekilde döndürüp konumlandırın. Omuzlarınızı ve boynunuzu gevşek bırakın. Pozisyonu diğer ayağı kullanarak da tekrarladıktan sonra genişletilmiş üçgen pozisyonuna geçin. Ayaklar birbirinden ayrı pozisyonda iken, bacaklarınızı düz tutun ve arkadaki ayağınızın topuğunu yan tarafa bakacak şekilde çevirin. Her iki kolda omuz hizasında uzatılmalıdır. Öne doğru açılan ayağa doğru kolunuzu uzatın ve ayağın arkasına elinizi koyun, daha sonra aynı egzersizi diğer ayağınız ile de uygulayın.

Yoga ve siyatik