Omurga Eğriliği Nedir ?

Omurga eğriliği (skolyoz), omurgada en sık rastlanan şekil bozukluğudur. Sıklıkla rastlanan omurga hastalıklarından diğer birkaçı da kamburluk (kifoz) ve duruş bozukluğudur (lordoz). Fakat omurga eğriliğine kıyasla çok daha az rastlanılırlar. Bir insana omurga eğriliği tanısının koyulması için omurgasında aşağıda yer alan bozukluklardan ikisinin de yer alması gereklidir.  

Yana doğru eğrilik. Omurganın yana doğru eğilmesi, bel kemiğinin yön değiştirmesidir. Bu durumda, hasta öne doğru eğilip ayak parmaklarına dokunmaya çalıştığında omurgasının S şeklini alarak kaymış olduğu görülür. Fakat omurgada gerçekleşen her ufak kayma da anormal bir durum olarak değerlendirilmemelidir.

Omurga ekseninde dönme. Omurganın kendi ekseni etrafında dönmesine (rotasyon) bağlı şekil bozukluğu genellikle teşhisi zor bir durumdur. Fakat gerçek bir omurga eğriliği rahatsızlığında her zaman görülen bir durumdur. Omurga eğriliğinin bu durumu, omurlarda dönmeye bağlı şekil bozukluğuna neden olur. 10 dereceden az sapmalara normal olarak değerlendirilebilir.

Omurga eğriliğinin nedenleri nelerdir?

Bu soruyu cevaplandırmak için omurga eğriliğinin çeşitlerini ve derecelerini anlamak gereklidir. Omurga eğriliğinin en bilinen çeşidi (hastaların neredeyse %80’i bu gruba dahildir) sebepsiz omurga eğriliğidir (idiopatik skolyoz). Ayrıca, sebepsiz omurga eğriliği kendi içinde de yaş gruplarına göre ayrılır. Aşağıda sebepsiz omurga eğriliğinin sınıflandırıldığı dört ana yaş grubu yer almaktadır.

Bebek (0 – 3 yaş arası)

Çocuk (3 yaşından ergenliğe kadar)

Ergen (Ergenlik çağındaki çocuklar)

Yetişkin (20 yaş ve üstü)

Sebepsiz omurga eğriliği ergenlerde sıklıkla görülür.

Omurga eğriliğinin diğer nedenleri nelerdir?

Irsi omurga eğriliği, omurların sıradışı gelişimine bağlı bir rahatsızlıktır. Omurgada yer alan kemikler normal gelişmelerini gerçekleştiremediklerinde, omurga eğriliğine bağlı şekil bozukluğu kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca, birçok kalıtımsal faktör de omurga eğriliğine yol açabilir. Marfan Sendromu, Ehlers – Danlos Sendromu, cücelik vb. gibi hastalıklar buna örnek olarak gösterilebilir. Bu hastalıklar yapısal omurga eğriliğine bir örnektir. Bu da omurgada sıra dışı bir eğriliğe yol açan ve omurlarla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.  

Ayrıca yapısal olmayan (fonksiyonel) omurga eğriliği de bir skolyoz çeşididir. Bu durum, vücudun başka bir bölgesindeki rahatsızlığın omurgayı etkileyerek eğriliğe yol açması sonucu oluşur. Örneğin bacaklardaki boy farkı omurganın kaymasına neden olabilir. Kas ağrıları ve iltihap da bu duruma neden olabilir. Hastaya fonksiyonel omurga eğriliği tanısı koyulduğunda amaç omurgadaki eğriliği düzeltmek değil, omurgada eğriliğe yol açan asıl sıkıntıyı düzeltmek olacaktır.

Omurga eğriliği nasıl tedavi edilir?

Gözlem. Omurga eğriliği çok ciddi seviyelerde olmadığında (ciddi seviyenin sınırı tıbbi bir tartışma konusudur fakat genellikle hastanın kemik gelişimi, yaşı ve belirtilere bağlı olarak 20 – 30 dereceye kadar olan sapmalar ufak, minimal olarak değerlendirilmektedir) hasta bir süre gözlenmelidir. 

Destekleme. Destekler, omurgadaki eğriliğin kötüye gitmesini engellemede oldukça faydalıdır fakat mevcut bozukluğu düzeltmede pek etkili oldukları söylenemez. Omurga destekleyicisi büyüme çağındaki çocuklar ya da hastalığı giderek kötüleşen insanlar için oldukça kullanışlı ve faydalıdır.

Cerrahi operasyon. Ciddi omurga eğriliği vakalarında en etkili yöntem çoğunlukla cerrahi müdahaledir. Eğrilen omurlar, cerrah tarafından eğriliğin bulunduğu bölge ve eğriliğin ciddiyetine bağlı olarak, uygun bir anatomik pozisyona getirilecektir.

Omurga eğriliğini tedavi etmenin başka yolları var mıdır?

Mevcut araştırmalar kayropraktik manipülasyon, fizik tedavi, elektriksel uyarı vb. gibi birçok tedavi yönteminin verimliliğini değerlendirmektedir. Fakat bu araştırmaların hiçbiri şu ana dek omurga eğriliğini düzeltmede yukarıdaki tedavi yöntemlerinden olumlu bir sonuç alamamıştır. Bazı hastalarsa bu tedavi yöntemleri sayesinde kendilerini daha rahat hissettiklerini belirtmektedir. 

Bazı ebeveynler omurga eğrilini düzeltmede kullanılan egzersizleri çocuklarına yaptırmaktan pek hoşnut olmamaktadırlar. Burada önemli olan, çocukların egzersizleri doğru ve düzenli bir şekilde yaptıklarından emin olmaktır. Sportif etkinliklerde bulunmak ya da tavsiye edilen egzersizleri yapmak omurga eğriliğinin kötüye gitmesine neden olmaz. Fakat omurga eğriliğinin yanında sırt ağrısı da varsa egzersizleri en aza indirgemek faydalı olacaktır. Unutmayın, güçlü sırt kasları omurga eğriliği tedavisinin en önemli bileşenlerinden birisidir.