Ölümcül grip salgını kapıda mı?

Dünyada henüz 2 kişide tespit edilen yeni bir virüsle karşı karşıyayız. SARS’a benzeyen virüs ölümcül grip salgını başlatabilir mi?

Grip karşılaştığımız en yaygın virüslerden. Türü Corona. Aksırıkla, öksürükle bulaşıyor. Bir anda tüm yakın çevreyi kaplıyor. Grip doğru bakım ve yeterince istirahatle atlatılıyor. Aşısı bile var. Şimdiki haberimizse yepyeni bir Corona virüs türüyle ilgili. 

İngiltere’de tespit edilen yeni virüs korkutuyor. Çünkü araştırmacılara göre 2003’te dünyaya yayılıp yüzlerce insanın hayatına mal olan SARS virüsüne çok benziyor. Peki neyin nesi bu yeni virüs? Daha da önemlisi endişelenmeli miyiz?

Hikayeyi aktaralım: Katar’da yaşayan 49 yaşında hasta bir adam acilen İngiltere’ye götürülüyor ve tedavi altına alınıyor. Aynı olaydan tam 3 ay önceyse Arabistan’da bir hasta aynı belirtilerden yaşamını kaybediyor. Yapılan incelemede iki hastada da aynı virüs türü gözlemleniyor. Virüs yeni, önceki kayıtlarda yok.

İki vakanın da Orta Doğu’dan olması endişe verici. İki vakanın tüm ayrıntıları derinlemesine inceleniyor. Uzmanlar hastalığın ciddiyetini anlamaya çalışıyor. Virüsü insandan insana bulaşabildiğine dair kanıta henüz rastlanmamış. Belki de salgın çoktan başlamıştır.

Peki bu yeni virüs nasıl bir şey?

Yeni virüs Corona türünden. Corona virüs ailesi inanılmaz geniş. Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyayı yasa boğan SARS virüsü de bu aileden. Akut solunum yolu enfeksiyonu başlatan SARS’ın ilk olarak hayvandan insana geçtiği düşünülüyor. SARS kolay bulaştığı için çok tehlikeli. İşte bu yeni virüs de SARS’a benzetiliyor. Çünkü o da solunum sorunlarına neden oluyor.

Önce Arabistan’daki vaka, daha sonra da Katar. İkisi de laboratuvarlarda incelenmiş. İki hastadaki virüsler karşılaştırılmış, genetik yönden tıpatıp aynı oldukları görülmüş. Ama sadece bu iki vaka var. Doğal olarak eldeki bilgi çok çok az. Virüs insanlara bulaşır mı? Tehdit kapsamlı mı? Önlem alınmalı mı? Bu soruları cevaplamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç var.

Bu virüs ne yapıyor?

Corona virüslerinde ortak özellik: insanlarda ve hayvanlarda solunum sorunlarına yol açıyorlar. Buna gripten aşinayız. Yeni virüsün bulunduğu iki insanda aynı belirtiler ortaya çıkmış. Öksürük, nefes zorluğu ve ateş.

Arabistan’daki hasta öldü. İngiltere’de tedavi görense hala yoğun bakımda. Sadece iki örnek olunca fikir yürütmek güç. Virüs uzun zamandır aramızda geziyor, yalnızca bazı hastalarda ölümle sonuçlanıyor olabilir mi?

Ölümcül grip nasıl bulaşıyor?

Grip örneğinden gidelim. Nasıl bulaşır? Damlacıklarla. Bir öksürük bir aksırık ve işlem tamam. Yeni virüsün griple aynı aileden olduğunu düşününce onun da bu güzergahı izlemesi mümkün. Oysa uzmanlar bu yeni türün öyle kolay bulaşmadığı görüşünde. Yoksa şimdiye çok daha fazla vakayla karşılaşırdık. Arabistan’daki ilk vakanın üstünden tam 3 ay geçtiği hatırlatılıyor; yeni virüsün yaklaşık 800 kişinin yaşamına mal olan SARS gibi kitlelere yayılmayacağı umut ediliyor.

Tedavisi var mı?

Bu yeni hastalığa nasıl bir tedavi uygulanacağı henüz bilinmiyor. Doktorlar hastanın yoğun bakımda tutulması, rahat nefes alması gerektiğini düşünüyor. Sonrası henüz belli değil. Çünkü daha adı bile olmayan virüsün bir aşısı da yok. 

Virüsün nasıl ve ne şartlarda bulaştığı da henüz bilinmediğinden İngiltere’deki hasta çevreden izole edilerek bakım görüyor.

Nasıl ortaya çıkmış?

İki teori var. Birinci teoriye göre mevcut virüs mutasyona uğradı. İkinci teori daha hikayeli: virüs hayvanlar arasında dolaşmaktan sıkıldı. İnsana bulaşmaya karar verdi.

Ne olursa olsun, haberi yakın takibe almakta yarar var.