Ölü Doğum Nedir ?

Ölü doğum bebeğin hamileliğin 24. haftasından sonra doğup hiçbir yaşam belirtisi göstermemesine verilen ad. Ölü doğumun iki türü var. Ölü doğum; bebek rahimde ölürse buna rahim içi ölü doğum, bebek doğum sırasında ölürse rahim dışı ölü doğum adını alır. Bebek 24. haftayı doldurmadan ölürse bu durum düşüktür, ölü doğum olarak sayılmaz.

Ölü doğumun yaygınlığı günümüzde artan tıbbi imkanlarla epey düşmüş. Her 1000 doğumdan sadece 5’i ölü doğumla sonuçlanıyor.

Çoğu ölü doğum durumunda bebeğin neden öldüğü kesin olarak anlaşılmaz. Hemen hemen her 6 doğumdan biri doğumdan kaynaklanan bir anormallik sonucu oluşur. Diğer ölü doğumlar ise annenin sağlık durumundan ya da başka bazı nedenlerden kaynaklanabilir.

Sigara içmek, 40 yaşından büyük olmak, obez olmak ya da çoklu gebelik geçiriyor olmak bebeğin ölü doğma riskini arttıran faktörler. Ancak tabii bu durumu engellemek için yapabileceğiniz birkaç şey de var.

Ölü doğum önlemi

Çoğu ölü doğum durumunun nedeni açıklanamaz. Ancak problem genellikle bebeğin gelişimiyle ilgilidir. Bakalım ölü doğum yapma riskinizi düşürmek için neler yapmalısınız. İşte ölü doğumu engellemek için alınacak önlemler:

Sigarayı bırakın. Sigara ölü doğum riskini arttırır.

Bebeğinizin hareketlerini takip edin.

Herhangi bir karın ağrısı ya da kanama durumunda doktorunuza danışın.

Kendinizi enfeksiyonlara karşı koruyun ve bazı yiyeceklerden uzak durun.

Bütün Doktor randevularınıza aksatmadan gidin.

Bebeğinizin hareketlerini takip edin demiştik. Bebeğinizin hareketlerini 16. ile 22. hafta arasında hissetmeye başlarsınız. Hamileliğin sonraki aşamalarında bebeğiniz size kendini daha da fazla belli etmeye başlayacak. Hamileliğiniz sırasında gideceğiniz her doktor randevusunda bebeğinizin hareketlerini anlatabilirsiniz. Hareketlerdeki en ufak bir değişim bebeğinizin daha fazla test istediğine dair bir işaret olabilir. Bir değişiklik hissettiğinizde mutlaka en acil şekilde doktorunuza danışın.

Bazı yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini biliyorsunuz. Hamilelik sırasında yememeniz gereken yiyecekler ve yiyecekler konusunda bebeğinizin sağlığı için almanız gereken bazı önlemler var. Bu konuda ayrıntılı bilgi için doktorunuza ya da doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Doktor randevularınıza gitmeniz hem sizin hem de bebeğinizin açısından hayati önem taşıyor olabilir. Bu randevular sırasında doktorunuz bebeğinizi görüntüler, gelişimini kaydeder. Bebeğinizin uzunluğu ölçülür ve doğru pozisyonda olup olmadığı kontrol edilir. Bebeğiniz ya da sizin için oluşabilecek bazı sağlık sorunlarının kontrol ve teşhisi için birçok test yapılabilir. Bu testlerin sonuçlarına göre uygun ve yeterli gelecek tedavi yöntemi uygulanır. 

Ölü doğum nedenleri

Ölü doğuma neden olabilecek bazı durumları şöyle sıralayabiliriz:

Bebekte oluşan fiziksel ya da genetik bir anormallik

Plasentayla alakalı bir problem (plasentanın rahimden çok erken ayrılması gibi)

Preklamsi (gebeliğin ikinci yarısında gelişen hipertansiyon ve proteinüri ile kendini gösteren rahatsızlık)

Doğum komplikasyonları (bebeğin boynuna kordon dolanması gibi)

Hamilelik sırasında bir enfeksiyon kapmak (bazı viral enfeksiyonlar ve listeriosis gibi)

Bütün bu nedenlerin bilinmesine rağmen ölü doğumların çoğunun nedeni yine de açıklanamayabilir.

Ölü doğum risk faktörleri

Ölü doğum yapma riskinizi arttıracak birçok neden var. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Çoklu gebelikler

20 yaşından küçük ya da 40 yaşından büyük olmak

Diyabet, Yüksek tansiyon ya da kolesterol hastası olmak

Sigara içmek

Obez olmak

Ölü doğum hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek ve durumunuza özel tavsiyeler almak için yorum yazın.