Olekranon Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Olekranon kırığı dirsekteki en belirgin kemikte yaşanan bir sakatlanma türüdür. Bu kemik ayrıca “komik kemik” (Dirseğimizi çarpınca karıncalanmaya neden olan sinirlerin geçtiği bölge) olarak da bilinmektedir. Olekranon kemiği aslında iki ön kol kemiğinden biri olan ulna kemiğinin en üst kısmıdır. Aynı  zamanda da koldaki güçlü triseps kasının (ara kol kasının) eklentisi durumundadır. Triseps kası dirseğin büküldükten sonra tekrar düz konuma gelmesini sağlamaktadır. Olekranon kırıkları hastanın dirseğini düzleştirebilme kabiliyetini olumsuz yönde etkileyebilir. 

Bir Olekranon kırığı nasıl meydana gelir?

Olekranon kırığı, doğrudan dirsek üzerine düşme ve ya triseps kasının dirsekten bir kemik parçasını çekmesi sonucunda oluşabilir. Gerilim sonucu oluşan bu kırıklar aynı zamanda ulna kemiğinde de hasara yol açabilmektedir ve genellikle beysbol gibi sporlarla uğraşan kişilerde görülmektedir.

Olekranon kırığının tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Olekranon kırığının tedavi şekli kırılan kemiklerin ne kadar yer değiştirdiğine ve triseps kasının işlevselliğine bağlıdır. Eğer kırık kemikler yer değiştirmediyse ya da minimumda bir yer değiştirme söz konusu ise ve triseps kası dirsek üzerindeki işlevini gerçekleştirebiliyorsa ameliyat gerekmeyebilir. Bu durumlarda hareketi engelleme yöntemleri ile zaman içerisinde kırık düzelir. Aksi takdirdeki bir durumda ise doğru  tedavi yöntemini uygulamak için cerrahi bir müdahale gerekir.

Olekranon kırıklarında hangi kuşullarda ameliyat gerekli görülmektedir?

Kırık kemikler yerlerinden oynamışlarsa ya da triseps kasında bir kopma gerçekleşmiş ise  tedavi için genellikle ameliyat gereklidir. Olekranon kırıklarının tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Dirsek ekleminin arkası kesilerek açılır ve kemik kırıkları eski pozisyonlarına geri yerleştirilir. Kemiklerin olması gereken pozisyonlarda sabit kalabilmeleri için iğne, tel veya vida materyallerinin kombinasyonları kullanılabilir.

Olekranon kırıklarında iyileşme süreci nasıldır?

Hastanın kolu kısa bir süre için hareketsiz olarak bırakılır. Ancak buradaki hedef dirsekteki hareketliliği en kısa sürede sağlayabilmekdir. Genellikle hafif hareketler ilk bir hafta içerisinde başlatılır. İzin verilen hareket miktarı onarılan kemiğin gücü ve bunu çevreleyen kemiğe bağlı olarak değişir. Bir olekranon kırığının toplam iyileşme süresi yaklaşık 12 haftadır.

Olekranon kırıklarında ameliyat sonrası hangi komplikasyonlar oluşabilir?

Olekranon kırığı için yapılan ameliyatlardan sonra vücuda yerleştirilen iğne, tel ya da vidaların çıkarılması gerektiği durumlar en fazla yaşanan komplikasyon türüdür. Dirseğin arka bölümünde yumuşak doku dolgusu bulunmaktadır. Ve yerleştirilen metal implantlar (cerrahi müdahale ile vücuda yerleştirilen sert madde) özellikle de dirseğin üzerine uzanıldığı zamanlarda bu bölgeyi rahatsız edebilir. Bu tür durumlarda ameliyattan yaklaşık olarak bir yıl sonra vücuda yerleştirilen metaller çıkartılır. 

Hastalar genellikle yaralı dirseklerinde önceye göre azalmış derecede hareket kabiliyetine sahiptirler. Eğer hareket edilmeye ameliyattan kısa bir süre sonra başlanabilirse hastalar neredeyse bütün dirsek hareketlerini tekrar yapabilmeye başlarlar. Dirseklerinin eski hareket kabiliyetlerine göre sadece ufak bir fark oluşmuş olur.

Diğer olası komplikasyonlar:

Enfeksiyon

İyileşemeyen kırıklar

Parçaları yerinde tutarken yanlış tespit yapılması

Dirsek ağrısı