OLEDRO HOT EFERVESAN 500 MG 12 POŞET

ATC: R05X

BARKODU: 8699580210019

FİYATI: 11,9TL

ETKEN MADDE: Paracetamol, combinations – parasetamol kombinasyo

ÜRETİCİ: DROGSAN

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları. Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.Prospektüs OLEDRO® HOT Tek Dozluk Efervesan Granül İçeren Poşet FORMÜLÜ Her bir 10 g’ lık poşet: Parasetamol 500 mg Fenilefrin hidroklorür 10 mg Oksolamin sitrat 100 mg Klorfeniramin maleat 2 mg içerir. Yardımcı maddeler: Koruyucu olarak Sitrik asit; boyar madde olarak kinolin sarısı; tatlandırıcı olarak limon aroması, sakarin ve şeker içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

OLEDRO® HOT Tek Dozluk Efervesan Granül İçeren Poşet, soğuk algınlığı, nezle, grip, gibi üst solunum yolları non-spesifik enfeksiyonlarının semptomatik tedavisi için formüle edilmiş; analjezik, antipiretik, antialerjik ve dekonjestan etkilere sahip antigribal bir ilaçtır. Farmakodinamik Özellikleri: Parasetamol: Analjezik-antipiretik bir maddedir.

Prostaglandin sentezini inhibe ederek periferik ağrı reseptörlerinin duyarlılığını azaltır. Klorfeniramin maleat: Antihistaminik ve antimuskarinik etkileri olan bir maddedir. Antimuskarinik etkisiyle burun akıntısını ve dolgunluğunu azaltır, solunum yollarını açar, öksürük refleksini başlatan önemli bir nedeni ortadan kaldırır. Histaminin H1-reseptörlerine bağlanmasını kompetitif olarak inhibe ettiğinden allerjik üst solunum yolları hastalıklarında semptomatik iyileşme sağlar. Fenilefrin HCl: Fenilefrin potent bir vazokonstriktördür.

Direkt ve indirekt sempatomimetik etkilere sahiptir. Başlıca etkisi postsinaptik α-adrenerjik reseptör agonisti olmasıdır. Terapötik dozları vazokonstriksiyona neden olur. Fenilefrinin mukozaya topik veya oral uygulanması sonrası nazal mukozada kan damarlarının konstriksiyonu sonucu dekonjestif etki oluşur. Oksolamin sitrat: Sentetik antitüssif bir maddedir.

Etkisi periferik olup solunum yollarındaki afferent sinir uçlarının duyarlılığını azaltarak öksürük merkezine impuls transmisyonunu azaltır. Farmakokinetik Özellikleri: Parasetamol: Analjezik etkisi 30 dakikada görülür. 1 – 2 saatte maksimuma varır ve 3-4 saat sürer. Parasetamol’un % 90 – 95’i karaciğerde konjuge metabolitlere dönüşerek idrarla atılır. Klorfeniramin maleat: Klorfeniramin ağız yoluyla iyi absorbe olur, etkisi 15-60 dakikada başlar, 3-6 saatte maksimuma erişir, 24 saat içinde metabolitler şeklinde böbrek yoluyla atılır.

Fenilefrin HCl: Oral uygulamada 15 – 20 dakika sonra oluşup etkisi 4 saate kadar sürmektedir. Fenilefrin gastrointestinal kanaldan absorbe ve metabolize edilir. Enterik absorbsiyonu başlangıçta tam ve düzenli olmamasına rağmen fenilefrin oral uygulamadan sonra hemen ve tamamen absorbe edilir. Fenilefrin barsak duvarında ve karaciğerde biyotransformasyona uğrar; ana metabolizma yolağı barsak çeperinde sulfat konjugatlarına dönüşmesidir ve monoamin oksidaz ile oksidatif deaminasyona uğramasıdır. Değişmemiş fenilefrin ve metabolitleri idrarla atılır.

ENDİKASYONLAR

OLEDRO® HOT Tek Dozluk Efervesan Granül İçeren Poşet, nezle, grip, soğuk algınlığı, vb. durumların semptomatik tedavisinde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

Bileşimindeki maddelere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde, ağır karaciğer, böbrek ve kalp hastalığı olanlarda, önceki iki hafta MAO inhibitörü almış veya halen alan hastalarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR

Prostat hipertrofisi, mesane çıkışında obstruksiyon, dar açılı glokom, akut astma, hipertroidizm, ağır hipertansiyon, kardiak aritmiler, serebrovasküler hastalığı olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Dikkat isteyen makine kullanan kişilerin bu dönem içinde ilacı kullanmamaları önerilir.

Gebeliğin ilk üç ayında, emziren annelerde çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. GEBELİKTE KULLANIM (Kategori C): Gebelerde ilacın güvenilirliği kanıtlanmamıştır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça kullanımı önerilmez. LAKTASYON: Emziren kadınlarda herhangi bir veri mevcut değildir. Bu nedenle emziren annelerde kullanımı kontrendikedir.

Yaşlılarda kullanım: Geriatrik hastalar antimuskarinik ve vazopressör etkilere daha duyarlı olabileceği için OLEDRO® HOT yaşlı hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Pediatrik kullanım: Klorfeniramin çocuklarda paradoksal eksitasyona neden olabilir. Bu yönden OLEDRO® HOT‘ ın 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması yerinde olur. DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ.

YAN ETKİLERİ

Duyarlı kişilerde nadiren uyuklama, baş dönmesi, mide yanması, uykusuzluk, asabiyet, ağız kuruluğu, deri döküntüsü, idrar zorluğu, çarpıntı, görmede bulanıklık, iştahsızlık, terleme, taşikardi, kulak çınlaması, fotosensitivite görülebilir.

İlacın dozu azaltıldığında veya alımı durdurulduğunda bu etkiler ortadan kalkar.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ 1)Kronik alkolizm ve hepatotoksik ilaç alanlarda ve hepatotoksik ilaç alanlarda parasetamol’un hepatoksisite riski artabilir. 2)Alkol, fenotiazinler, trisiklik antidepresanlar, klorfeniramin ile birlikte merkezi sinir sistemi üzerindeki depresan etkiyi artırırlar. 3)Klorfeniramin’in antimuskarinik etkisi atropin, amantadin, haloperidol, fenotiazinler, prokainamid, kinidin tarafından artırılır.

4)MAO inhibitörleri klorfeniramin’in antimuskarinik ve merkezi sinir sistemi depresif etkisini fazlalaştırır. 5)Klorfeniramin; sisplatin, paramonosalisilatlar ve vankomisinin ototoksik etkisini maskeleyebilir. 6)Hepatik enzim inhibitörleri (barbitüratlar) primer parasetamol metabolizmasını hızlandırarak klinik etkinliğini azaltabilir. KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU OLEDRO® HOT Tek Dozluk Efervesan Granül İçeren Poşet, oral yol ile aşağıdaki şekilde kullanılır: Her bir poşetin içindeki ilaç yaklaşık 2/3 su bardağı sıcak su içerisinde karıştırılarak çözünmeli ve sıcak iken içilmelidir. OLEDRO® HOT 6 saat ara ile tekrarlanabilir.

Günde 4 dozdan fazla kullanılmamalıdır.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

VE TEDAVİSİ Hasta erken görülmüşse kusturulur veya midesi yıkanır. Küçük çocuklarda aspirasyon tehlikesine karşı tedbirli olmalıdır. Katartik (milk of magnesia) verilmesi faydalı olabilir. Daha sonra vakanın seyrine göre genel süpportif ve semptomatik tedavi (i.

V. sıvılar, oksijen) uygulanır. Hipotansiyon varsa vazopressörler kullanılabilir. Ancak adrenalin verilmemelidir. Tansiyonu daha da düşürür.

Analeptikler kullanılmamalıdır, konvulsiyonlara sebep olabilir. Oral N-asetilsistein parasetamolün spesifik antidotudur.

SAKLAMA KOŞULLARI

25 oC’nin altındaki oda sıcaklığında, ışıktan koruyarak, kuru bir yerde saklayınız.

Çoçukların erişemeyeceği yerlerde saklayın ve de ambalajında muhafaza edin.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

OLEDRO® HOT Tek Dozluk Efervesan Granül İçeren Poşet; 12 poşet içeren ambalajlarda.

PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ: OLEDRO Pediatrik Şurup; 100 mL’ lik cam şişelerde. OLEDRO Tablet 30 tablet içeren blister ambalajda. RUHSAT TARİHİ: 18.08.2003 RUHSAT NO: 202/95 RUHSAT SAHİBİ: DROGSAN İlaçları Sanayi ve Ticaret A.

Ş. 06520 Balgat/ANKARA İMAL YERİ: DROGSAN İlaçları Sanayii ve Ticaret A.Ş. 06760 Çubuk/ANKARA REÇETE İLE SATILIR