Oksijen egzersizi depresyona çare mi?

Moraliniz bozuksa egzersiz yapmak istemezsiniz. Oysa araştırmalara göre aktif olmak depresyonla başa çıkmanın doğal ilacı olabilir. İşin aslı, egzersiz sadece Depresyon geçirenlerin ya da aşırı endişeli bireylerin değil herkesin moralini yükseltebilir. 

Egzersiz pek çok sağlık problemini iyileştiren bir mucize olarak görülüyor; muhtemelen en güçlü hastalık önleyici ilaç da sayılabilir. Bazı araştırmacılara göre egzersiz yüksek kan basıncı, kireçlenme ve diyabet gibi hastalıklara çok iyi geliyor. Egzersizin fiziksel, fizyolojik ve zihinsel yararları depresyon belirtilerini ortadan kaldırıyor. Egzersizin nasıl etki yaptığı tam olarak bilinmemekle birlikte, hormonların bu konuda önemli payı olduğu düşünülüyor. Örneğin “koşucuların sarhoşluğu” adı verilen, pek çok insanın egzersiz yaptıktan sonra yaşadığı durum vücuttaki doğal kimyasal endorfin hormonunun salınmasından kaynaklanıyor. Güçlü bağışıklık sistemi, daha az Stres, daha fazla özgüven de cabası.

Depresyonda mısınız?

Pek çok faktör depresyon belirtilerine yol açabilir: ilişki problemleri, iş stresi ya da kaybı, yakın bir arkadaşın ölümü, finans ya da sağlık durumları depresif bir ruh halini tetikleyebilir. Peki, hangi noktada depresyonda sayılırsınız? Genellikle kendinizi yorgun hissetmeniz, çok fazla uyumanız, sürekli umutsuz ya da üzgün olmanız, önceden zevk aldığınız şeyleri yapmaya ilgisiz kalmanız, başarısız bir insan olduğunuzu düşünmeniz, ruh halinizde değişiklikler başta gelen belirtiler. Bu belirtilerden herhangi birini taşıyorsanız, mümkün olan en yakın zamanda doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor.

Hangi egzersizleri yapsak iyi gelir?

Yürümek, bisiklete binmek, yüzmek ya da tempolu yürümek gibi aerobik egzersizler uzun bir süre için kalp atış hızınızı artırır. Endorfin (vücudun doğal acı hafifleticisi) ve seratonin (kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasal) salımı egzersizle had safhaya çıkarılabilir.

Araştırmalara göre okula yürüyerek gidip gelmek çocuklardaki stresi azaltıyor. Yoga, açma – germe ve dayanıklılık çalışmaları gibi oksijensiz egzersizler vücudunuzu dinlendiriyor. Bu egzersizler aşırı tedirginliği ve depresyonu hafifletiyor. Hem oksijenli hem de oksijensiz egzersizler uykunuza da iyi geliyor. 

Kendinize egzersiz düzeni oluşturmadan dikkat etmeniz gerekenler var. Başlarda çok fazla yüklenmediğinizden emin olun. Yavaş başlayın. Sakatlıkları önleyebilmek için çalışma sürenizi ve yoğunluğunuzu zamanla arttırın.

Şunu da belirtelim: bu olumlu etkiler için spor salonlarında saatlerce egzersiz yapmanıza gerek yok. Sadece 5 dakikalık egzersiz bile ruh halinizi iyileştirmeye yeter. Kendinizi çöp yığınları arasında hissettiğinizde bir de bunu deneyin. Ofisinizdeki masanızdan kalkın. İşyerinizin etrafında birkaç tur atın. Merdivenlerden birkaç kere inip çıkın. Egzersizden sonra kan basıncınız düştükçe stresiniz de azalacaktır. 

Daha da iyi bir ruh hali istiyorsanız takım sporlarını katılmayı, grup egzersiz sınıflarına girmeyi ya da çalışmanıza müzik eklemeyi düşünün. Güneşli bir günde dışarda egzersiz yapmak ruh halinizi iyileştirebilir. Çünkü vücudunuz güneş ışınlarında bulunan D vitaminini emmeye bayılır. Yalnız dikkat edin; güneşin altında çok kalıp yanmayın. İdeali: 30 dakika. Bu kadarı yeterli.