Öfke ve şiddet alışkanlık mı?

Sinirlenince tüm köprüleri yakanlardan mısınız? Öfke, şiddet günlük hayatınızın bir parçasıysa size ve çevrenize zarar vermeden onu bir an önce yenmelisiniz. 

Sevdiğiniz birinin ufacık bir hareketine tepki gösteriyorsanız, trafikten nefret ediyor sürekli söyleniyorsanız, kızınca evdeki eşyaları oraya buraya fırlatıyorsanız öfke sizi ele geçirmiş. Peki nedir bu öfke? Neden sizi bu kadar kaplamasına izin verdiniz? Hadi, şimdi bunları düşünme vakti. Hayatınızı güzelleştirmek için hiçbir zaman geç değil.

Öfkelenmek hayatınızın bir parçası olduysa, insanlara kin besliyorsanız, sevdiklerinize ya da kendinize şiddet uyguluyorsanız ilk yapmanız gereken bunun anormal olduğunu kabullenmek. Hemen ardından da vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almak. Bu psikolojik bir problem. Hem öfkeyi hem de şiddet eğilimini yenmek mümkün. Yeter ki nasıl yapacağınızı öğrenin. 

Öfke hem size hem sevdiklerinize zarar veriyor. Zamanla yakınlarınız azalıyor, kendinizi tanıyamaz hale geliyorsunuz. Gelin buna bir son verin. İşinize yarayacak ipuçları var. Üstelik uygulamaya hemen şimdi başlayabilirsiniz.

Bir kez daha düşünün. Kendinizi kızgın hissettiğinizde bir durun ve düşünün. Rahatlamak için içinizden 10’a kadar sayın. Biraz rahatladınız mı? Şimdi çok daha mantıklı düşünebilirsiniz.

Sizde sık sık ani çıkışlara neden olan durumları belirleyin. Üzgünlük, kafa karışıklığı, gergin anlar ya da çaresizlik sizi öfkelendiriyor mu? Hangi hislerin sizi öfkelendirdiğini belirlerseniz onlarla baş etmeniz daha kolay olur. Belirledikten sonra onları yansıtmak için farklı yollar deneyin. Siz de biliyorsunuz öfke yöntemler içinde en kötüsü.

Öfkenizin nedenini düşünün ve bunun mantıklı olup olmadığına karar verin. Pek de mantıklı gelmiyor mu? O zaman doğru yoldasınız. Bakış açısınız değişmeye başladı bile.

Öfkenizi tetikleyecek durumlarda uzak kalmaya çalışın. Örneğin trafik sizi çileden mi çıkarıyor? O zaman çalışma saatlerinizi esnetin ve trafiğe takılmayın. Ya da arabanızla gitmek yerine otobüsleri tercih edin. 

Hayattaki seçimlerinizi değerlendirin. Öfke ya da şiddetinizin nedeni hayatınızdaki mutsuzluklar ve Depresyon olabilir. İşiniz, eşiniz, insan ilişkileriniz. Herkesin hayatında bin bir tane sorun. Sorunun temeline inerseniz belki öfkeyle baş etmeniz de kolaylaşır.

Duygunuzu pozitif bir şekilde yansıtmayı öğrenin. Nasıl mı? Öncelikle durum karşısında tepkisiz kalın, zamana bırakın. Ardından da sakin kafayla düşünebileceğiniz bir yere gidin. Bağırmak çağırmak serbest. Ama kimsenin olmadığı bir yerde yapmalısınız. Kendi kendinize deşarj olmanın yolu buysa gidin ve çığlık atın. 

Yürüyüş yapın. Egzersiz kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak.

Duygularınızı paylaşın. Yakın bir arkadaşla konuşmak herkese iyi gelir.

Öfkeyi atmak için sanatla ilgilenin. Müzik dinleyin, resim yapın. Hatta kendinize bir günlük edinin ve yazın. 

Agresif davranışlarınızın yerine geçecek olumlu alışkanlıklar edinin. Öfkenizi dışa vururken “sen” yerine “ben” sözcüğünü kullanın. Örneğin “sen beni kızdırıyorsun.” demeyin. “ben bu durumdan mutsuzum.” deyin. 

Başkalarının fikirlerini dinleyin. Bu zor olabilir. Ama öfkeyi yenmek için karşınızdakinin bakış açısını da bilmelisiniz. 

Diğer kaynakları araştırın. Kendi kendinize baş edemiyorsanız yardım almanın hiçbir zararı yok. Belki de ihtiyacınız olan şey bir psikoloğa ya da psikiyatriste görünmektir. 

Bu konuda yazılmış bir sürü kitap var. Onları okumak da öfkenizi ve şiddet eğiliminizi nasıl yeneceğinize dair fikir verecektir.

Affedin ve unutun. Affetmenin kasları rahatlattığını ve kan basıncını düşürdüğünü biliyor muydunuz? Böylece öfkenizi azaltıyor. Bununla da bitmiyor, affetmek psikolojik yükü de ortadan kaldırıyor, kuş gibi hafifletiyor. 

Kendinize dikkat edin. Egzersiz yapın, öğünlerinizi kaçırmayın, her gece 8 saat uyumaya çalışın, alkol kullanıyorsanız azaltın. 

Rahatlama teknikler hakkında bilgi edinin. Yoga ve Meditasyon efsane değil. Gerçekten işe yarıyorlar.