Ofis Ortamı Sağlığınızı Bozmasın

Ofis ortamında çalışanların her ne kadar daha konforlu bir ortamına sahip olduğu düşünülse de, birçok açıdan beden gücü ile çalışanlardan daha şanssız konumdadırlar. Bunda en önemli etken sağlıklı çalışma pozisyonları hakkında bilinen yanlışlar ve yapılan hatalardır. Uzmanlar masa başında çalışanların göz, ortopedik ve fizyolojik açıdan daha fazla yıprandığını açıklamaktadırlar.

Ofis Ortamında Göz Sağlığını Korumak

Ofis ortamında çalışanlar tüm gün ya bilgisayar karşısında ışıklı ekrandaki görüntüleri çözümlemekte ya da kalem ile yazılan yazılar yolu ile görevlerini tamamlamaktadır.  Günümüzün en olumlu teknolojisi olan bilgisayarlar belki çalışanların iş yükünü azaltmaktadır, ancak aynı durum göz sağlığı açısından geçerli değildir.  Tüm gün bilgisayar ekranına bakan gözlerin sağlığının diğer iş kollarında çalışanlara nazaran daha hızlı bir biçimde bozulduğu ve bu tür iş yaşamı olanların gözlük ve lens kullanımına daha erken yaşlarda ihtiyaç duyduğu, uzmanlar tarafından yapılan tespitler arasındadır.  Bu durumdan korunmak isteyen çalışanın bilgisayar ekranına gereken mesafede durması ya da uygun bir ekran koruyucu ile birlikte çalışmaları önemlidir. Aynı şekilde çalışılan ofisin aydınlatmasının da sağlıklı olması göz sağlığını korumada oldukça etkilidir.  Göz sağlığının risk altına sokan bilgisayarların yaydığı radyasyonun da unutulmaması gerektiği ve bu konuda tedbirlerin alınması uzmanlar tarafından hatırlatılmaktadır.

Ofis ortamı

Ofis Ortamında Ortopedik Sağlığı Korumak

Ofis ortamında çalışanların çoğu sırt ve bel ağrısı çekmektedir. Tüm günü oturarak geçiren çalışan, yaptığı işinde baskısı ile gün içinde sağlıklı duruş pozisyonunu kaybeder ve kamburumsu bir duruş sergiler. Bu durumunda vücudun yük dağılımındaki Denge bozulur ve yanlış kaslara daha fazla yük biner. Bunun sonucunda omuz ağrısı, boyun ağrısı, sırt ve bel ağrısı gibi sorunlar meydana gelir. Bu gibi sorunlara engel olmak adına çalışanın sağlıklı duruş bilincini kazanması ve ortopedi sağlığını koruyacak oturma düzeneği ihtiyacının giderilmesi, sağlığını korumada yardımcı olacaktır. Ayrıca gün içinde fırsat buldukça ayağa kalkıp kısa yürüyüşler yapmak ya da en azından oturuş pozisyonunu değiştirmek ve bacak kaslarını esnetmek, çalışanın bu tür rahatsızlıklar yaşamasının önüne geçecektir.

Hareketsiz Kalmanın Bedeli Kabızlık Ve Hemoroid

Çağımızda birçok kişi kabızlık ya da hemoroid gibi sindirim sistemi sorunlarından şikâyetçi olmaktadır. Bu tür sağlık sorunu yaşayanlara uzmanların ilk önerisi spor yapmaları ve hareketsiz kalmamalarıdır. Ancak ofis ortamında çalışanlar bu açıdan diğer iş ortamlarına göre daha şanssızdır. Tüm günü masa başında geçiren çalışanın hareket imkânı kısıtlanmakta ve doğal olarak bağırsak faaliyetleri de aksamaktadır. Bu durum beraberinde kabızlık sorununu da getirmektedir.  Uzun süreli ve inatçı kabızlıklar, en sonunda basur ve hemoroit olarak çalışanın yaşam kalitesinde düşüşlere neden olmaktadır. Hemoroid ve kabızlık birbiri arasında bir kısır döngü oluşturmaktadır. Çalışan hareketsiz kaldıkça bu sorunları peş peşe yaşamakta ve hayatı zindan olmaktadır. Bu açıdan ofis ortamında çalışanların gün içinde olabildiğinde hareket etmeleri ve egzersiz yapmaları önemlidir.

Çalışma koşullarındaki sağlıksız ortamlar hem işçinin hayatını karartmakta hem işveren hem de ülke ekonomisi zarar görmektedir. Sonuçta sağlık sorunu yaşayan her çalışan hem yaşam kalitesindeki düşüşe bağlı olarak hem de kısır döngünün devam edeceği düşüncesi içinde bunalmakta hem de yaşadığı rahatsızlıklar iş veriminin düşmesine neden olabilmektedir. Aynı şekilde bu yönde yapılan sağlık harcamaları da hem çalışan hem de ülke ekonomisi açısından zarar niteliğindedir. Bu yüzden iş yerindeki sağlık bilincinin yerleşmesi hem işverenin hem de çalışanların kurallara riayet etmesi hem bireysel hem de toplumsal kazanç olarak geri dönecektir.