Office’de Hızlı Erişim Araç Çubuğu Ayarlarınızı Yedeklemek ve Saklamak

Microsoft Office 2010, çok sık kullandığınız komutlarınızı tek bir yerde toplayıp görüntüleyebilmeniz için, şeridi ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunu kendinize uygun bir biçimde uyarlamanıza izin verir. Yine, kendinize göre biçimlendirdiğiniz şeridi ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunu yedeklemeniz de kolay bir işlem olacaktır.

Burada, daha önceden kendi isteğinize göre şekillendirerek oluşturduğunuz Şeridinizin ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunuzun bir dosyaya kaydedilmesi ve bir başka bilgisayardaki Office 2010 uygulamasına aktarılmasını anlatacağız.

NOT: Yaptığınız ayarları ve düzenlemeyi bir seferde sadece bir Office uygulamasına kaydedebilirsiniz. Biz, bu örnekte, düzenlemelerimizi ve ayarlarımızı Word’de kaydedeceğiz. Aynı prosedürler, diğer Office uygulamalarında da aynı şekilde çalıştırılmaktadır.

Öncelikle, uyarlanmış Şerit ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunu bir dosyaya aktaracağız. Bunun için, Word 2010’da (veya diğer bir Office programında), Dosya sekmesini seçin ve “Seçenekler”i tıklayın.

Sol bölümde yer alan “Word Seçenekleri”ni tıkladığınızda açılan bölümde, “Şeridi Özelleştir” düğmesini seçin.

NOT: Yine, Hızlı Erişim Araç Çubuğu seçeneğini de tıklayabilirsiniz. Her iki ekrandan da ayarlarınızı aktardığınız zaman, Şeritte yapılan ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunda yapılan tüm ayarlamalar aktarılacaktır.

En aşağıda, Şeridi Özelleştir penceresinin sağ alt köşesinde, Al/Ver düğmesini göreceksiniz, bu düğmede aşağı doğru açılan iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler arasından “Tüm özelleştirmeleri ver” seçeneğini tıklayın.

Buradan sonra açılacak Dosya Kaydet diyalog penceresinde, ayarlarınızı nereye kaydetmek istediğinizi belirleyin ve belirlediğiniz klasörün içine gidin. Dosya Adı bölümünde, “.exportedUI” uzantısıyla (eğer müdahale edilmezse, uzantı bu şekilde verilir) dosyanıza isim verin. Ve daha sonra da “Kaydet”e basın.

Şimdi, “.exportedUI” uzantılı dosyanızı bir USB flash diske veya bir harici hard diske kaydedebilir ve bu dosyayı, bir başka bilgisayara kaydedebilir veya kendi bilgisayarınızda Office 2010’u yeniden kurmanız gerekirse, kendi bilgisayarınıza yeniden yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, daha önce yine bu makale içerisinde tarif ettiğimiz gibi, Dosya sekmesini seçin ve Seçenekleri yeniden tıklayın. Burada, Word Seçenekleri penceresinde, Şeridi Özelleştir veya Hızlı Erişim Araç Çubuğu seçeneklerinden birisini seçin. Daha sonra da, sağ alt köşede bulunan Al/Ver düğmesini tıklayarak, aşağıya doğru açılan iki seçenekli listeden, “Özelleştirme Dosyasını Al” seçeneğini seçin.

NOT: Sizin özelleştirdiğiniz bir Şerit veya Hızlı Erişim Araç Çubuğuna ait bir özelleştirme dosyasını bir bilgisayarda aldığınız zaman, daha önce yapılmış olan özelleştirmelerin tamamını kaybedersiniz. Eğer halihazırdaki özelleştirmelerinizi yeniden kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, farklı bir özelleştirme dosyası almadan önce, eski özelleştirmelerinizi yedekleyin.

Açılan “Dosya Aç” penceresinde, Office özelleştirmelerinize ait dosyanızın (.exportedUI) bulunduğu klasöre gidin, dosyanızı seçin ve Aç düğmesine tıklayın.

Bu aşamada, hâlihazırda kullandığınız Şeridinizi ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunuzu değiştirmek isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere görüntülenecektir. Eğer, yeni özelleştirmeleri yüklemek için hazır iseniz, bu açılan pencerede bulunan “Evet” düğmesini tıklayabilirsiniz. Eğer, öncelikle, halen kullandığınız özelleştirme ayarlarını yedeklemek istiyorsanız, “Hayır”ı tıklayın ve özelleştirme ayarlarınızın yerine yenisini kaydetmeden önce, yukarıdaki basamakları takip ederek halen kullanmakta olduğunuz özelleştirme ayarlarınızı kaydedin.

Word seçenekleri penceresini kapatmak için, “Tamam” veya “İptal”i tıklayabilirsiniz. Eğer açılan pencerede başka değişiklikler de yaptıysanız, yaptığınız değişiklikleri kaybetmemek istiyorsanız, bu amaçla, “Tamam”ı tıkladığınızdan emin olun.

Diğer Office 2010 programlarında da, başka bilgisayarlarda bulunan Office 2010’larda, kendi özelleştirme ayarlarınızı kullanabilmek ve verimliliğinizi artırmak için, burada anlattığımız prosedürün aynısını uygulayabilirsiniz.