Office 2013’teki Bloke Olmuş Dosyalar Nasıl Açılır?

Eğer, Office sürümünüzü Office 2013’e veya Office 365’e yükselttiyseniz, size e-posta ile gönderilen dosyaları açmakta problemler yaşama ihtimaliniz ortaya çıkmış olabilir. Yani, e-postanın eki olarak aldığınız bir Word dosyasını açmaya kalktığınızda, muhtemeldir ki, Word, sadece dosyayı açmayı reddetmekle kalmayacak, yardım konusunda da fazla yol gösteremeyecektir.

Dosyanın açılamamasının sebebi başka bir bilgisayarda düzenlenmiş olmasıdır; Office bu şekildeki dosyaları potansiyel bir tehdit olarak algılamaktadır. Size e-posta ile gelen veya internetten indirdiğiniz dosyalarla karşı karşıya geldiğinizde, bu durum güvenlik bakış açısıyla bir dereceye kadar anlaşılabilir, ancak anlaşılabilir olmakla beraber oldukça da rahatsız edicidir.

Problemi daha da kötü hale getiren şey ise, eğer indirdiğiniz veya diğer bilgisayarlardan kopyaladığınız doysa sıkıştırılmış bir klasörün içerisindeyse, virüslerden etkilenmiş de olabileceği gerçeğidir. Bu durumda, dosyayı açmak için nasıl bir yol izleyeceğinize yönelik bir yardım bulunmaması size saç baş yoldurabilir, ancak bu durum için birkaç tane çözüm mevcut.

Office 2013, dosyaların hangi kaynaktan geldiğini bulmak için İnternet Explorer’ınkine benzer bir teknik kullanmakta, bu da doğal olarak güvenlik konularının gündeme gelmesine sebep olmakta.

Tek Dosyayı Açmak

Bu problem, sizin, genellikle çok sık karşılaştığınız bir problem olmayacaktır, bu sebeple, işe başlarkenki en iyi hareket tarzı, dosyaları teker teker açmaya başlamak olacaktır.

Başlarken, Office tarafından bloke edilmiş bir dosyayı seçin ve farenizle sağ tıklayın, ve açılan pencereden “Özellikler”i seçin. Açılacak olan penceredeki “Genel” sekmesinin en altında bulunan “Kilidi Aç” (Unblock) düğmesini seçin ve daha sonra da “Tamam”ı tıklayın. Dosyayı açmak için bir dahaki sefere dosyanın üzerine gelip çift tıkladığınızda, beklediğiniz şekilde dosya açılacaktır.

Bütün Dosyaları Açmak

Eğer bu hata mesajıyla sık karşılaşıyorsanız, değişik bir yaklaşım tarzı kullanmak isteyebilirsiniz. Tüm dosyaların internet üzerindeki bir saklama alanında, zip (veya rar) şeklinde arşivlendiği ve ulaşmaya çalıştığınız tüm dosyaların otomatik olarak şifrelendiği bir durumda, bütün bu dosyaları açmak için işlem yapma sayımız, birbiri ardına bu dosyaları tek tek açmak zorunda olmaktan mutlu olmayacağımız anlamını taşıyor olacaktır.

Word 2013’te (veya hangi Office uygulamasında çalışıyorsanız), “Dosya” menüsünü açın, “Seçenekler”i tıklayın. Sol tarafta açılan menüde, “Güven Merkezi (Trust Center)” linkini tıklayın.

Burada “Güven Merkezi Ayarları (Trust Center Settings)” düğmesini seçtikten sonra sol tarafta göreceğiniz “Güvenilen Konumlar” linkini açın. Burayı seçtiğinizde, güvendiğiniz klasörleri belirleyebilirsiniz, böylelikle bu klasörlerdeki dosyalar her zaman açılabilir olacaktır.

Eğer, bir sürücü üzerindeki bir saklama alanında bulunan dosyaları açmak için uğraş veriyorsanız, bunları da Güvenilen Konumlarınıza ekleyebilirsiniz; bunun için, açık olan ekrandaki “Yeni Konum Ekle” düğmesini tıklayabilirsiniz.

Açılan pencerede “Araştır” düğmesini tıklayın ve kilidini açmak istediğiniz sürücü veya klasör’ü bulun. Bunun yanında, klasörünüzü veya sürücünüzü seçtiğinizde “Bu konumdaki alt klasörler de güvenilir” cümlesinin yanındaki kutucuğu tıklayarak, bu sürücü veya klasörün alt klasörlerindeki dosyaların tamamının açılabilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bundan sonra, iki kere “Tamam”ı tıkladığınızda, daha önce bloke olmuş bir dosyayı yeniden açmaya çalıştığınız durumda, dosyanın sorunsuzca açıldığını görebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu çözüm, tamamen yardımcı olmayacaktır. Bu metodu, internet üzerindeki saklama alanları için kullanamayacaksınız; ancak, bir internet sürücüsündeki sorun çıkartan dosyaları, daha önceden ayarladığınız “güvenli” bir klasöre kaydedip orada açabilirsiniz.

Güvenliği Etkisiz Hale Getirmek

Sizin için kullanılabilir durumda olan bir seçenek daha var, ancak o seçeneği çok dikkatli kullanmalısınız. Potansiyel olarak güvenli olmadığı düşünülen konumlardan kaydedilen dosyaların engellenmesinin sebebi, gerçekten de tehlikeli olma ihtimallerinin bulunmasıdır. Ancak, hangi dosyayı isterseniz, arzu ettiğiniz anda açmak konusunda kararlıysanız, bu güvenliği es geçebilirsiniz.

Güven Merkezinde, “Korumalı Görüntü (Protected View)” bölümüne gidin ve “İnternet kaynaklı dosyalar için korumalı görüntüyü etkinleştir” ve “Potansiyel güvenli olmayan konumlarda bulunan dosyalar için korumalı görüntüyü etkinleştir” yazan kutucukları işaretleyin ve daha sonra “Tamam”ı tıklayın.

Eğer bu yoldan devam etmek istiyorsanız, elinizde, Antivirüs, casus yazılımlarına karşı koruma vb. diğer güvenlik önlemlerinin olduğundan emin olmalısınız.