Office 2010 Menülerinde Office 2003 Komutları Nasıl Bulunur?

Office 2010’un araç çubuğunun bulunduğu arayüzüne yabancı mısınız? Burada, belgelerinizi hazırlamada nasıl daha hızlı olabileceğinizi ve çabuk ve kolay bir şekilde, araç çubuğu üzerinde bulunan her şeyin nerede bulunabileceğini açıklayacağız.

Microsoft, kullanıcılarının Office 2010 versiyonuyla çalışmaları esnasında zorluk çekmemeleri için, Office 2010’un arayüzünü anlatan interaktif bir rehber hazırladı. Eğer daha önce Office 2007’yi kullandıysanız, Office 2010’daki arayüze ve komutlara  geçiş yapmak daha kolay olacaktır, fakat eğer hala Office 2003 kullanmakta iseniz, kullanmayı öğrenmenize giden yolu biraz daha zorlu bulabilirsiniz. Microsoft’un hazırlamış olduğu interaktif rehberi kullanarak, Office kullanımınızı geliştirebilirsiniz.

Office Araç Çubuğunda Neler Olduğunu Öğrenin

Office 2010’a ait interaktif rehberleri açmak için aşağıdaki linki tıklayın ve görüntülemek istediğiniz Office uygulamasını seçin.

http://office.microsoft.com/tr-tr/outlook-help/HA101794130.aspx

Bu sayfada bulunan interaktif rehberler Silverlight ile yayımlandığından, eğer halihazırda bunları indirmediyseniz, indirme penceresine yönlendirileceksiniz.

Rehber yüklendiğinde, başlamak için “Başlat”a tıklayın.

Ekranda açılan Office 2003 modelinin üzerinde seçtiğiniz veya yerini öğrenmek istediğiniz herhangi bir menü veya araç çubuğu seçeneğini tıklayın. Bu tıkladığınız seçeneğin eşdeğerini Office 2010 sürümünde nasıl bulacağınızı göreceğiniz bir açılır pencere görüntülenecektir.

Eğer açılan nesneyi tıklarsanız, arayüz, Office 2010 modeline dönecek ve bu özelliğe nasıl ulaşabileceğinizi interaktif olarak gösterecektir. Minyatür çizimler görünümü, Word 2010’da otomatik olarak görüntülenebilir olmayacaktır, bu yüzden, bu rehber bu görünümü araç çubuğuna nasıl ekleneceğini gösterir. Bu komutla ilgili işleminiz bittiğinde, Office 2003 modeline dönmek ve yeni bir seçenek üzerinde çalışmak için, ekran üzerindeki herhangi bir yeri tıklayın.

Microsoft’un hazorladığı sayfadaki rehberler arasında, halen, Word, Excel, Power Point, Access, Outlook ve diğer Office uygulamalarına ait rehberleri bulabilirsiniz.

İnteraktif Rehberleri Bilgisayarınıza İndirmek

İnteraktif rehberleri, bilgisayarınıza da indirebilirsiniz, böylelikle, çevrimiçi olmadığınız zamanlarda da rehberlere ulaşabilirsiniz. İndirmek istediğiniz rehberi açın ve rehberin sağ üst köşesinde bulunan “İndir” düğmesine tıklayın.

Daha sonra, kısayolları nerede istiyorsanız seçin ve “Tamam”a tıklayın.

Örneğin, bilgisayarınıza Word 2010 rehberini indirdiğinizi düşünelim. İndirilen versiyonun, çevrimiçi olarak girdiğiniz durumda açılan rehbere göre daha hızlı çalıştığını test ettik, bunun sebebinin de, içeriğin tamamının halihazırda bilgisayara kaydedilmiş olması olabilir. Eğer bu rehbere daha fazla ihtiyaç duymadığınıza karar verirseniz, sağ üst köşedeki “Kaldır” düğmesini tıklayarak, rehberi silebilirsiniz.

Office Komutları Çalışma Sayfasını İndirin

Değişen Office komutlarının veya Office 2010’da yeni olan komutların bulunduğu bir çalışma sayfası edinmek isterseniz, Microsoft, onu da sizin için hazırladı. Daha önceden Office 2003 menüsünde bulunan her seçeneğe yeni durumda nasıl ulaşılabileceğini görmek için Office başvuru çalışma sayfalarını indirebilirsiniz. Bu ürünlere aşağıdaki linkin altında ulaşabilirsiniz.

http://office.microsoft.com/tr-tr/templates/

Office 2007’de Neler Yapabileceğinizi de Öğrenin

Microsoft, Office 2007’nin araç çubuğunu öğrenmeniz için de interaktif rehberler sunmaktadır, böylelikle, eğer hala Office 2007 kullanıyorsanız, ve aradığınız bir komutu bulamıyorsanız, serbest bir şekilde komutların durumunu Microsoft’un sayfasından öğrenebilirsiniz. Office 2007 için de, Word, Excel, Power Point, Access ve Outlook rehberleri mevcut. Yine, bu sitede, Office 2007 için hazırlanmış, komutların yerlerinin karşılaştırıldığı çalışma sayfalarına da ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Biz, araç çubuğu arayüzünün Office dokümanlarına çok iyi bir ekleme olduğunu düşünüyoruz, ancak, eğer sizin, Office 2003 üzerinde çok uzun yıllar süren çalışmalarınız nedeniyle tecrübeniz var ise, favori komutlarınızı, yeni sürümlerde bulmak için zorlanmanız muhtemeldir. Burada anlattığımız konular, eskiye dayanan Office bilginizi, Office 2010 ve Office 2007’yi öğrenmeniz esnasında size yardımcı olabilecektir.