Office 2007 ve Office 2010’da Resimleri ve Diğer Objeleri Ortalamak

Bazen, bir doküman içerisindeki bir resmi ortaya yerleştirmek, onu sağa sola çekiştirmek yoluyla zor olabilmektedir. Bugün, size, Word ve PowerPoint’te bulunan resim, görüntü ve diğer objeleri mükemmel bir biçimde nasıl ortaya yerleştireceğinizi açıklayacağız.

NOT: Bu makale için, biz Office 2010’u kullanacağız, fakat, işlemlerimizin basamakları Office 2007’nin basamakları ile neredeyse aynıdır.

Word’de Bir Resmi Ortaya Yerleştirmek

Öncelikle belgemizin içerisine bir resim yerleştirelim. Bunu yapmak için, “Ekle” sekmesine gelin ve “Resim” düğmesine tıklayın. Açılan pencereden, klasörleriniz içerisinden eklemek istediğiniz resmi seçtiğinizde, resminiz belgenizin içerisine yerleştirilecektir. Genellikle, resminiz, imleciniz belgenizin içerisinde neredeyse, oraya yerleştirilmiş olacaktır, yani, boş bir belge içerisinde, resim sol üst köşeye yerleştirilecektir. Ayrıca, resim eklendikten sonra, araç çubuğunda, “Resim Araçları” sekmesinin göründüğünü de burada vurgulamalıyız.

NOT: Biraz sonra açıklayacağımız menü araçları, üzerinde çalıştığınız resim veya görüntüyü seçtiğiniz zaman görüntülenecek olan Resim Araçları Biçimlendirme sekmesi üzerinde kullanılan araçlardır.

Şimdi, resmimizi, istediğimiz haliyle nasıl yerleştireceğiz? Hızlı yerleştirme seçeneklerinden faydalanmak istiyorsanız, Resim Araçlarının altındaki Biçim sekmesinin altındaki “Konum” düğmesine basın ve aralarında üst ortaya yerleştirmenin de bulunduğu seçeneklerden birisini seçin.

Bununla birlikte, daha ileri derecede yer belirleme için aynı Biçim sekmesinin altındaki “Hizala” seçeneğini de kullanabiliriz.

Menüdeki araçların koyu olarak görünmediğine burada dikkat etmeliyiz. Hizalamayı değiştirebilmek için, ilk önce “Metin Kaydırma” ayarlarını değiştirmemiz gereklidir. Yine aynı Biçim sekmesinin altında, “Metin Kaydırma” düğmesini tıklayın ve seçeneklerden “Metinle Aynı Hizaya” seçeneği dışındaki istediğiniz herhangi birini seçin. Seçiminiz, doğal olarak, yazmakta olduğunuz belgeye göre belirlenecektir, belgenizin içerisinde en uygun şekilde duran seçeneği işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Şimdi “Hizala” araçlarını yeniden kontrol edelim. Şimdi, artık, bu opsiyonları kullanarak, resminizi tam istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.

Seçenekler arasında bulunan “Ortala” düğmesi, resminizi, sayfanın yatay olarak ortasına yerleştirecektir.

“Ortaya Hizala” düğmesi ise, resminizi, sayfanın dikey olarak ortasına yerleştirecektir.

Bu komutlar, metin kutularında da aynı şekilde çalışırlar. Biçim sekmesindeki Hizala düğmesine bastığınızda, metin kutunuzu da, basit bir şekilde sayfanın ortasına yerleştirebilirsiniz.

Ve eğer, birden fazla nesneyi hep birlikte hizalamak istiyorsanız, kolayca hepsini seçin, Biçim sekmesinin içerisindeki “Gruplandır” düğmesini bulun, ve açılan menüden “Gruplandır” seçeneğini işaretleyin.

Şimdi, Hizala araçlarının içerisinde, resimleri ne için kullanmak istiyorsanız, o amaçla, ister başlık olarak, isterseniz başka bir şey için, istediğiniz şekilde ortalayabilirsiniz.

Bu basamakları, Office 2007 için de aynı şekilde çalışırlar.

Nesneleri PowerPoint’te Ortaya Yerleştirmek

Bu özellik, resimlerin otomatik olarak kare kaydırma yöntemiyle metnin içerisine yerleştirilmesi dışında, PowerPoint’te de benzer şekilde çalışır, bu yüzden hiçbir şeyi değiştirmenize ihtiyaç yoktur. Sadece, resminizi veya istediğiniz şekli sunumunuza ekleyin, “Hizala”yı tıklayın ve hangi seçeneği kullanmak istiyorsanız onu tıklayın.

İlave olarak, eğer, bir nesne istediğiniz şekilde hizalanmışsa, yanına bir başka nesne sürükleyin ve bunu yaptığınızda size hizalama veya yeni şekli diğeriyle birlikte ortaya yerleştirme konusunda yardımcı olabilmek için bir rehberin açıldığını göreceksiniz. Bu özellik, PowerPoint 2010 Beta’da sadece şekiller için çalışır, ancak, yeni sürümde, resimler, metin kutuları ve medya araçları için de çalışmaktadır.

Sonuç

Burada anlattıklarımız, resim ve nesnelerinizi Word ve PowerPoint’te belge ve sunumlarınızın ortasına yerleştirilmesi için oldukça güzel yöntemlerdir. Mükemmel başlıklar tasarlamaktan mesajlarınızı vurgulamaya kadar, pek çok şey için, bu yöntemlerin faydalı olduğunu düşünüyoruz, umarız siz de aynısını düşünürsünüz.