OCULOTECT FLUID SINE 0.4 ML

ATC: S01XA20

BARKODU: 8699760610448

FİYATI: 6,19TL

ETKEN MADDE: Artificial Tears and other indifferent preparation

ÜRETİCİ: ALCON

Suni göz yaşı. Günde 4-8 kez.Kısıtlamalar Göz hastalıkları uzman hekimi veya bu uzman hekimin düzenlediği uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebilir. Prospektüs Oculotect FLUİD SİNE Steril Göz Damlası 20 x 0.4 ml Tek Dozluk Üniteler FORMÜLÜ Bir ml de: Polividon.. … 50 mg (ortalama molekül ağırlığı 29.000) Borik asit.

….. 2.00 mg Sodyum klorür…. . 5.40 mg Sodyum laktat… .. 0.20 mg Potasyum klorür.. … 1.50 mg Kalsiyum klorür.

…. 0. 15 mg Magnezyum klorür…. 0. 20 mg Enjeksiyonluk su…Y.M. . 1 ml içermektedir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası hemen hemen renksiz, steril, damla şeklinde kullanılan, berrak sulu bir çözeltidir. Uygulandıktan sonra konjonktiva ve kornea üzerine hızla yayılarak kaydırıcı ve koruyucu bir film oluşturur. Etken madde olarak polividon içeren Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası’nın yukarıda belirtilen bileşimi doğal gözyaşına çok benzer.

Kornea yüzeyinin nemlendirilmesi başlıca, konjonktivada üretilen musin sayesinde olur. Musin kornea yüzeyine adsorbe edilir ve hidrofil bir yüzey oluşturur. Göz kuruluğu, yani yetersiz gözyaşı salgılanması veya yetersiz musin üretimi durumunda göz kırpmaları arasında gözyaşı filmi vaktinden önce dağılır. Önce korneada kuru benekler ve daha sonra yüzeysel benekli keratit (keratitis superficialis punctata) görülebilir. Bu, ışıktan çekinme, yanma ve yabancı cisim duygusu gibi güçlü sübjektif semptomlara yol açar.

Özellikle musin yetersizliği halinde, toksik olmayan, suda çözünen polimerlerin göz damlası şeklinde verilmesinin, kısmen eksik musin üretimini telafi ederek, tedavi edici etkisi olduğu görülmüştür. Polividon bu gruba ait bir maddedir Farmakokinetik:; Molekül, büyüklüğü nedeniyle, korneadan nüfuz etmesi mümkün değildir.

ENDİKASYONLAR

Kuru keratokonjunktivit de dahil, göz kuruluğu durumlarının (gözyaşı filminin dayanıksız olduğu durumlarda gözyaşı yerine veya göz yüzeyinin nemlenmesinin yetersiz olduğu durumlarda) semptomatik tedavisi için; sert ve yumuşak kontakt lensler için kaydırıcı olarak kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

Göz damlasının bileşimindeki maddelerin herhangi birine karşı bilinen aşırı duyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR

Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası’na ek olarak başka göz ilaçları (örneğin Glokom tedavisi için) kullanılması gerektiğinde, iki ilacın uygulanması arasında en az 5 dakika ara verilmeli ve Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası daima daha sonra damlatılan ilaç olmalıdır.

Hamilelik ve Emzirme: Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası’nın hamilelerde veya emziren annelerde emniyetine dair deneyim mevcut değildir. Bu yüzden zorunlu olmadıkça hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması tevsiye edilmez. Araç ve Makina Kullanma Yeteneğine Etkisi: İlacın damlatılmasından hemen sonra bulanık gören hastalar, araç veya makine kullanmamalıdır.

YAN ETKİLERİ

Bazen hafif, geçici yanma veya yapışma duygusu ve çok ender olarak iritasyon veya aşırı duyarlık reaksiyonları görülebilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Yüksek tuz konsantrasyonları örneğin sodyum sülfat soğukta; sodyum klorür sıcakta polividonun çökmesine neden olabilir. Çözeltinin iyon gücüne bağlı olarak metil ve propil hidroksibenzoat polividon ile kolayca kompleks oluşturabilirler. KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde günde 4 defa 1 damla, veya hastalığın şiddetine göre gerektikçe konjonktiva kesesi içine aşağıda tarif edildiği şekilde damlatılır. 1. Ampul şeklindeki plastik tek dozluk bir birimi ayırınız.

2. Kapağını döndürerek koparıp açınız. 3. Başınızı geriye doğru eğip bir elinizle alt Göz kapağınızı yavaşça aşağı doğru çekiniz; diğer elinizle de ilaç kabını gözünüzün üstünde başaşağı tutunuz. Plastik kabı yavaşça sıkarak bir damla damlatınız.

Damlanızı damlattıktan sonra parmak ucunuz ile gözünüzün iç ucuna 1-2 dakika bastırınız. Bu, damlanın göz kanallarından buruna akmasını önler ve böylece Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası gözünüzde kalarak etkisini gösterir. Tek dozluk kaplardaki ilaç miktarı sağ ve sol göze birer defa damlatmaya yeterlidir. Not: Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası kontakt lensleri ıslatmak için kullanıldığında, takılmadan önce lensin üzerine bir damla damlatılır. Tedavinin süresini hekim belirler.

Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası koruyucu madde içermez. Tek dozluk ambalajda ilaç orijinal kapak açılıncaya kadar sterilitesini korur. Oculotect Fluid sine Steril Göz Damlası kabın açılmasından sonra hemen kullanılmalıdır. Kullandıktan sonra kalan kısmı saklamayınız atınız. Son kullanma tarihinden sonra kullanmayınız.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

ve TEDAVİSİ Bildirilmemiştir. Ağız yoluyla alınırsa, 12.600 molekül ağırlıklı polividon yaklaşık 11 saat içinde idrarla uzaklaştırılır.

SAKLAMA KOŞULLARI

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız. 15°C-25°C ‘de saklayınız.

Işıktan koruyunuz. Açılmamış ambalajlar üzerinde belirtilen son kullanma tarihine kadar kullanılabilir. TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI Oculotect Fluid Sine Steril Göz Damlası Plastik tek dozluk birimlerde herbiri 0.4 ml çözelti içeren 20 dozluk ambalaj PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ Oculotect Fluid Steril Göz Damlası 10 ml

RUHSAT SAHİBİ

NOVARTIS Sağlık, Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 34730, Bakırköy – İstanbul Ruhsat tarihi ve No: 04.03.1998 – 103/59 Üretim yeri: Novartis Ophthalmics AG Hettlingen, İsviçre için Lab.CIBA Vision FAURE Annonay, Fransa’da üretilmiştir. Reçete ile satılır.