Obeziteyle bağlantılı sağlık sorunları

Obezite yalnız dolaşmıyor. Geldi mi yanında bir sürü sağlık sorunuyla birlikte geliyor. Bakalım obeziteyle bağlantılı sağlık sorunları nelermiş.

Obeziteyle bağlantısı olan sağlık sorunları saymakla bitecek gibi değil. Obezite sadece görüntünüzü etkileyen bir problem değil, sağlığınızı tehdit eden ciddi bir tehlike. Normal kilosunun %40 üzerinde olan biri normal kilosunda olan birine göre 2 kat daha erken ölüm riski taşıyor. Bunun nedeni obezitenin birçok sağlık sorunuyla birlikte anılıyor olması. Bu sorunları şöyle sıralayalım:

Kalp hastalıkları ve felç

Yüksek tansiyon

Diyabet

Kanser

Böbrek hastalıkları ve böbrek taşları

Osteoartrit

Gut hastalığı

Nefes alma problemleri (Uyku Apnesi ya da astım gibi)

Bir kişi ne kadar obezse sağlık sorunlarıyla burun buruna gelmesi de o kadar olası. Doktorların görüşleri de bu yönde. Normal kilosunun %20 üzerinde olan biri kilo verme konusuna biraz daha kafa yormalı ve fazla kilolarından kurtulmalı. Obezite uzmanlarının çoğu normal kilosunun %20’den az üzerinde olan kişilerin de bazı yöntemlerle kilo vermelerinin gerekli olduğu görüşünde. Özellikle kilo verilmesi gereken durumları şöyle sayabiliriz:

Ailede var olan herhangi bir kronik hastalık. Yakın akrabalarında kalp hastalıkları ya da diyabet olan kişilerin obezite ya da aşırı kilo durumunda bu hastalıklara yatkınlıkları artar. 

Var olan bir sağlık sorunu. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet obeziteyle alakalı hastalıkların uyarı sinyalidir.

Elma şeklinde vücut yapısı. Kilosunun çoğu karın çevresinde biriken kişiler kalp hastalıkları, diyabet ve kanser riskleri konusunda daha çok tehlike altında. Bu durumda armut şeklinde, bütün kilonuzun popo ve kalça bölgesine toplandığı, bir vücudu tercih edecek duruma gelebilirsiniz.

Neyse ki ortalama miktarda bir kilo kaybı bile (5 – 9 kilo) sağlık sorunlarında iyileşme sağlayabilir.

Obezite ve kalp hastalıkları

Kalp hastalıkları ve felç ölümlerin büyük çoğunluğunun nedeni. Obez kişiler ise normal kilosundaki kişilere göre daha fazla yüksek tansiyon riski altında. Yüksek tansiyon deyip geçmeyin kalp hastalıklarının ve felcin baş nedeni kendisi. Obezite kalp hastalıklarından ve felçten kaynaklanan ani ölümlere neden olabilir. Hatta işaret ya da belirti olmadan. İyi haber ise şu: az miktarda kilo vermek bile kalp hastalıkları ya da felç riskini azaltabilir.

Obezite ve diyabet

Tip 2 diyabet vücudunuzun kan şekerini kontrol etme yeteneğini etkiler. Bu durum erken ölümlerin başta gelen nedenlerinden biri. Ölümün yanında kalp hastalıkları, felç ve körlük de cabası. Obezite tip 2 diyabet riskini arttıran bir faktör. Tip 2 diyabet riskini azaltmak için kilo verebilir, egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Çoktan tip 2 diyabetiniz varsa fiziksel aktiviteler ve kilo vermek kan şekeri seviyesini korumaya yarayabilir.

Obezite ve kanser

Obeziteyle birebir bağlantılı birçok kanser türü var. Rahim kanseri, yumurtalık kanseri, meme kanseri ve kolon kanseri bu türlerden. Aşırı kilolu erkeklerde Prostat Kanseri görülme riski daha yüksek. Meme kanseri ve kolon kanseri gibi kanserler için artan riskin obezitenin kendisinden mi yoksa yüksek kalorili beslenmeden mi kaynaklandığı henüz aydınlatılabilmiş değil.

Obezite ve gut

Gut hastalığı eklemleri etkileyen bir sağlık sorunu. Kandaki ürik asit miktarının artması sonucu ortaya çıkıyor. Fazla miktardaki ürik asit eklemlerde katı ya da kristalimsi birikintiler oluşmasına neden oluyor. Obezite bu hastalığın da nedenlerinden. Beslenme alışkanlıklarında kısa süreli değişimler bile daha önce Gut hastalığına yakalanmış kişileri olumsuz etkileyebilir. Gut hastalığıyla uzaktan yakından bir tanışıklığınız varsa doktorunuzla kilo verme konusunu etraflıca konuşmalısınız.

Obezite ve uyku apnesi

Uyku apnesi aşırı kilolu olmakla yakından ilişkili olan ciddi bir nefes alma sorunu. Uyku apnesi uyku sırasında bir kişinin aşırı horlamasına ve bir süreliğine nefes almaya ara vermesine neden olabilir. Uyku apnesi kalp hastalıklarına da neden olabilir. Vücut ağırlığı arttıkça uyku apnesi riski de artar. Yani obezite uyku apnesi riski demek.