Obeziteye neden olan hastalıklar

Enerji dengesizliği çoğu zaman obeziteye neden olabilir. Kısacası harcadığınızdan daha fazla kalori alırsanız gelsin fazla kilolar. Harcadığınızdan fazlasını yiyorsanız Obezite yolunda da ilerliyorsunuz demektir. Düzensiz beslenme alışkanlıkları da obezitenin başka nedenlerinden. Yüksek kalorili bol yağlı hazır yiyecekler obeziteyle iş birliği içinde. 

Öncelikle kilonuzu kontrol edememe probleminden şikayetçiyseniz bunun için bir uzmana danışmanızda fayda var. Bu sorunun dışında bir sorununuz varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendirin. Kilo probleminiz başka sağlık sorunlarının bir parçası olabilir. Nefes Darlığınız varsa, çok yorgun hissediyorsanız ve üşüyorsanız doktorunuza bu durumlardan mutlaka bahsedin. Kadınsanız ve periyotlarınız düzensizse, vücudunuzda ya da yüzünüzde aşırı kıllanma varsa polikistik over sendromuyla yüz yüze olabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzun bunları bilmesinde fayda var.

Cushing sendromu

Cushing sendromu kilo almanıza neden olabilir. Kilo alınan bölgeler özellikle yüz ve bel çevresi olur. Bunun anlamı vücudunuzun çok fazla kortikosteroidler salgılıyor olması. Bu kimyasallar vücudunuzun şekeri ve yağı nasıl kullandığını kontrol eder. Çok fazla kortikostreoidlerin salgılanması durumunda yorgun, aç ve bitkin hissedebilirsiniz.

Bu durum adrenal bezlerinde bir beze büyümesi sonucu oluşabilir. Bu bezler böbreklerin yüzeyinde bulunur. Adrenal bezleri kortikosteroidleri üretir. Oluşan yeni doku daha fazla kortikosteroid üretilmesine neden olur. 

Hipotiroidizm

Bunun anlamı tiroit bezinizin gerektiği gibi çalışmaması. Tiroit bezi boynun ön kısmında bulunan küçük bir bez. Tiroksin isimli hormonu salgılamakla görevli. Bu hormon hücrelerin alıcılarını harekete geçirir. Bu sayede hücrelere hızlanmaları ve daha fazla çalışmaları mesajı gider. Vücudunuzun kullandığı enerjiyi kontrol eden bu kimyasal Metabolizma hızınızı etkiler. Hipotiroidiniz varsa tiroit beziniz yeteri kadar kimyasal salgılamıyor demektir. Böylece metabolizma hızınız yavaşlar. Daha az kalori yakarsınız, daha fazla kilo alırsınız. Obeziteye davetiye çıkmış olur.

Polikistik Over Sendromu

Bu sağlık sorunu sadece kadınlarda görülen bir sağlık sorunu. Kısaca PKOS olarak anılıyor. Kadınların yumurtalıklarını etkileyen bir sağlık sorunu. Yumurtalıklarda küçük boyutlarda kistlerin oluşması sonucu ortaya çıkıyor. Yumurtalıklarda saklanan yumurtalar küçük kistler içinde kalır. Bu durum yumurtaların yumurtalıkları terk etmesini engeller. İlerde kısırlığa neden olabilecek tehlikeli bir durumdur. PKOS’u olan bir kadın düzenli olarak yumurtlayamaz. Bunun nedeni bazı hormonların düzenli olarak salgılanmamasıdır. Polikistik over sendromu olan kadınların hemen hemen yarısı obeziteden şikayetçi. Ancak hangisinin hangisine neden olduğu henüz bilinmiyor. Yani fazla kilolardan dolayı mı PKOS oluyorsunuz yoksa PKOS’tan dolayı mı obezite tetikleniyor henüz meçhul. Periyotlarınız düzensizleştiyse ve kilo almaya başladıysanız bir doktora görünme vaktiniz gelmiştir. Yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki istenmeyen tüylenmeler polikistik over sendromunun habercisi olabilir.

İnsülinom

İnsülin vücudunuzun glikozu kullanmasını sağlayan bir hormon. Glikoz ise vücuda enerji veren bir tür şeker. İnsülin glikoz seviyesinin dengede durmasını sağlıyor. Ayrıca insülin glikozun kanda taşınmasına da yardımcı. Böylece glikoz hücrelerin içine girebiliyor. Diyabeti olan kişilerde yeteri kadar insülin salgılanmaz. Böylece kanda çok fazla miktarda glikoz birikir.

İnsülinin azı da fazlası da başa bela. İnsülinin fazla salgılanmasına neden olan pankreastaki bir tümör. Bu tümör pankreasınızı daha fazla insülin üretmesi için zorlar. İnsülin normalde vücudunuzdaki kan şekeri dengesini ayarlamaya yarar. Ancak fazladan insülin kandaki bütün şekeri yağa dönüştürür böylece kanınızda şeker kalmayabilir. Beyniniz acıktığınızın ve daha çok yemeniz gerektiğinin mesajını gönderir. Obezite yolunda ilerlemeye başlarsınız.

Beyin tümörü

Beyninizin iştahınızı ya da vücudunuzun harcadığı enerjiyi kontrol eden parçasında bir tümör büyürse beyniniz işini iyi yapamamaya başlar. Kilo alabilirsiniz. Ancak unutmayın kilo almak beyin tümörünün tek belirtisi olmayacaktır.