Obezitede kilo verme teknikleri

Olması gereken kilonuzdan %30 daha fazlaysanız obeziteyle karşı karşıyasınız demektir. Obezite kısaca çok kilolu olmak demek. Obezite tedavi edilmezse çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Hareket kabiliyetinizin sınırlanmasından tutun da yüksek tansiyona, kalp hastalıklarından kansere kadar çok ciddi riskleri var. Obeziteyle mücadelenin altın kuralı kilo vermek. Gelin şimdi obezitede kilo verme teknikleri ve küçük ipuçlarına bakalım. 

Değişime hazır olun

Unutmayın kilo vermek ve o kiloyu bir daha almamak zor iş. Hayatınızın her aşamasında dikkatli olmalı ve bazı değişimlere ayak uydurmalısınız. Eğer gerçekten obeziteyle baş etme konusunda kararlıysanız doktora gittiğinizde doktorunuz sizi ilk olarak kilo verme teknikleri hakkında bilgilendirecek. İlk adımda kilonuzun %10’unu vermenizi isteyecek. Çünkü araştırmalara göre kilonuzun %10’unu vermek sağlıklı bir bedene kavuşmanızın ilk yolu. Ayrıca kilolarınızı yavaş yavaş ve Doktor kontrolünde vermeniz de çok önemli. Çünkü hızlı kilo verirseniz kısa bir süre sonra tekrar hızlıca kilo alabilirsiniz. Ama yavaş kilo vermek sağlığınızı korumak açısından da önemli. 

Kilo verme teknikleri

Gerçekçi hedefler belirleyin. Çünkü birçok kişi kilo verme programının başında gerçekçi olmayan hedeflerle yola çıkıyor ve umduklarını elde edemiyorlar. Siz bunun yerine en sağlıklı kilonuza ulaşmayı hedefleyin.

Sizin için en iyi olan kilo verme tekniklerini bulun. Herkesin vücut yapısı ve istekleri farklı. Örneğin yemek yapmayı seviyorsanız her güne özel kalorisiz yemek tarifleri öğrenebilirsiniz. 

Ailenizin ve arkadaşlarınızın sizi desteklemesini sağlayın. Beslenme alışkanlığınızı neden değiştirdiğinizi, neden egzersize başladığınızı onlara da iyice anlatın. Kısacası kilo verme tekniklerinin sizi daha sağlıklı yapacağını bilmelerini sağlayın. 

Önünüzdeki engelleri aşın. Bunun için bir defter tutabilirsiniz. Örneğin sizi fazla yemeye zorlayan Stres, Depresyon gibi faktörler olup olmadığını bu deftere yazı. Kilo verme tekniklerinizi ve gün içerisinde yiyeceklerinizi de bu defterle planlayabilirsiniz. 

Kilo verme tekniklerinin en can alıcı noktası yeterli egzersiz yapmaktır. Doktorunuzun obezite için önerdiği diyetin yanı sıra egzersizleri de düzenli olarak yapmalısınız. 

Yeme alışkanlığımı nasıl değiştiririm?

Öncelikle yemek yeme zamanlarınızı planlayın. Böylece dengeli ve yeterli beslenirsiniz.

Daha sonra yemeyi ve içmeyi sevdiğiniz kalori kaynaklarını belirleyin. Örneğin abur cuburlar, bol yağlı besinler, alkol ya da hazır meyve suları gibi. Daha sonra bunların hepsini yemeyi, içmeyi bırakın.

Diyetinizde uygulayacağınız en önemli adımlardan biri yağı neredeyse sıfıra indirmek.

Alışverişe gitmeden önce yemek yiyin.

Eve sadece sağlıklı besinleri sokun. 

Kilo vermeyi başarıyorum, peki şimdi ne olacak?

Obeziteyle mücadelede en önemli adım kilo verme teknikleri uygulayarak kilo vermeyi başarmak. Ama bu kadarla da kalmıyor. Kilo verdikten sonra yeniden almamak da en az kilo vermek kadar önemli. Yeniden kilo almamak için bazı taktikler geliştirebilirsiniz. Örneğin:

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir kilo verme defteri edinin ve sizin için zararlı olan tüm yiyecekleri yazın. Onları kendinize yasaklayın. 

Yemek yediğinizde porsiyonlarınızın boyutuna her zaman dikkat edin.

Yediğiniz besinlerin kalorilerini hesaplayın. Doktorunuzun önerdiği miktarı aşmayın. Özellikle hazır yiyeceklerin kalorilerini öğrenmek çok kolay. Pakette yer alan besin tablolarında yiyeceğin kaç kalori içerdiği yazıyor. Diğer yiyecekler içinse internette kolaylıkla bulabileceğiniz kalori hesaplama tablolarından faydalanabilirsiniz.

Fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin. Egzersiz sadece kilo vermeye değil kilonuzu korumaya da yardımcı.