Obezite ve Tehlikeleri Nelerdir?

Obezite, dünya çapında giderek büyümekte olan bir problemdir. Amerikan Kalp Sağlığı Derneği’ne göre ABD’de 20 yaşının üzerindeki 75 milyon kişi obezdir. Bu yüzden, çevrenizde obez ya da fazla kilolu bireylerin bulunma ihtimali azımsanamayacak kadar fazladır. Eğer bu kişi sevdiğiniz biriyse, eşiniz gibi, bu kişinin birlikte geçireceğiniz zamanı kısaltabilecek sağlık sorunları yaşayabileceği gerçeği ile yüzleşmek oldukça zordur. Eğer eşiniz obezse ve kilo vermeyi reddediyorsa onu kilo vermeye teşvik etmek için çeşitli stratejiler kullanmalısınız..

Obezitenin Tehlikelerini Anlatın

Obez eşinize obezitenin yol açabileceği tehlikeleri anlatmak, onun davranış biçimini değiştirmek konusunda oldukça güçlü bir yöntemdir. Obezitenin yol açabileceği birçok rahatsızlık oldukça ciddidir. Tip 2 diyabet hastalığı, koroner kalp rahatsızlıkları, akciğer ve safra kesesi hastalıkları, felç, Yüksek tansiyon ve bazı kanser çeşitleri obezitenin yol açabileceği ciddi rahatsızlıklara örnek olarak verilebilir. Bu hastalıkların ciddiyeti, eşinizi ikna etmek için yeterli olabilir.

Çocuklarınız Hakkında Konuşun

Obez eşinizin sağlığı, çocuklarınız dahil bütün ailenizin hayatını etkileyebilir. “Pediyatri Dergisi”nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bir çocuğun kilosunu etkileyen en önemli faktör, ebeveynlerinin kilosudur. Bu yüzden, eşinizin obez olması çocuklarınızın da obez olmasına sebep olabilir. Ek olarak, eşinize erken yaşta sağlık problemleriyle mücadele etmenin çocuklarınızı büyütmeyi zorlaştırabileceğinden de bahsedebilirsiniz.

Basit Çözümler Önerin

Yüksek miktarda kilo kaybetmek oldukça zorlayıcıdır ancak, yapacağınız ufak ve kolay ayarlamalarla eşinizin  kilo vermesini sağlayabilirsiniz. Eşinizin ıstakoz, somon füme ve karides gibi lezzetli ama düşük kalorili besinler tüketmesi, günlük kalori alımını azaltacaktır. Buna alternatif olarak yemeklere çeşitli baharatlar eklemek de eşinizin çok az kalori tüketerek açlığını giderecek lezzetli yemekler tüketmesini sağlayabilir. Bütün bunlara ek olarak, gün boyunca eşinizin yediği şeylerin listesini tutmak ve aldığı kalori miktarını takip etmek, eşinizin sağlığını değerlendirmek için faydalı olabilir.

Eşinize Destek Olun

Eğer eşinizin kilo vermesini istiyorsanız ona destek olmanız oldukça önemlidir. Sağlıklı  bir yeme alışkanlığı kazanarak kilo verecekse, eşinize sizin de onunla birlikte çeşitli fedakarlıklarda  bulunabileceğini açıklamanız onu psikolojik açıdan rahatlatacaktır.  Eğer ailenizdeki herkes daha fazla egzersiz yapar , daha az ve daha sağlıklı öğünler tüketirse kilo verme işlemi eşiniz için olağandışı bir durum gibi görünmeyecektir. Bu durumda eşinizin kilo vermeyi kabul etmesi ve benimsemesi daha kolay olacaktır. Vücudunuzdaki yarım kilo yağdan kurtulmak için, günlük tüketmeniz gereken kalori miktarından yaklaşık olarak 3500 kalori daha az kalori tüketmeniz gerekmektedir. Bu yüzden, eşinizin her gün 500 kalori daha az tüketmesini sağlayarak, haftada yarım kilo vermesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, fiziksel egzersizler de hedefine ulaşması konusunda eşinize yardımcı olabilir.