Obezite tedavisinin artısı eksisi

Obez olmak yalnızca kilolu olmak anlamına gelmiyor. Aynı zamanda hastalıklarla da mücadele etmek demek. Peki Obezite cerrahisi ne anlama geliyor? Artıları eksileri neler? İşte yanıtlar.

Obezitenin dünya üzerinde en fazla can alan sağlık sorunlarından biri olduğunu bilmeyen yok. Bu nedenle obezite cerrahisi her geçen gün daha fazla insan tarafından tercih edilmesine şaşırmamak lazım. Ancak obezite cerrahisi her ne kadar yaygınlaşsa da herkes için uygun olmadığını bilmek gerek. Çünkü her ne kadar güvenli bir yöntem olsa da yine de bazı riskleri var. Obezite cerrahisinden faydalanabilmek için bazı belli başlı kriterlere uymak lazım. Şimdi bu kriterlere bakalım.

Obezite cerrahisi için aday olabilir misiniz?

Obezite cerrahisi için uygun bir adaysanız şu kriterlere uymanız gerekiyor. 

Vücut kitle indeksi (VKİ) 40’dan fazla olanlar: VKİ vücut ağırlığının değerlendirilmesi için kullanılan bir yöntem. VKİ hesaplanmasıysa vücut ağırlığının boy uzunluğunun metrekaresine bölümüyle olur. Örneğin 1.65 m uzunluğunda ve 71 kilo ağırlığında bir kadının vücut kitle indeksi 26’dır. Bunun için 1.65 kendisiyle çarpılır ve 71 bu rakama bölünür. Yani bu kadın obezite cerrahisi için uygun değildir. Çünkü ancak VKİ’i 40’dan fazla olan kişiler obezite cerrahisi için uygundur.

Vücut kitle indeksi 35’ten fazla ve çeşitli hastalıkları bulunanlar: Obezite bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Özellikle şiddetli Artrit, diyabet, Uyku Apnesi gibi sorunlar bunlardan en sık görülenlerinden. Sizde bu sorunlardan bir ya da birkaçı varsa ve VKİ’iniz de 35’in üzerindeyse obezite cerrahisi için uygun bir aday olabilirsiniz.

Diyet ve egzersizlerin işe yaramadığı kişilerde: Bazı hastalıklar kilo vermeyi önleyebilir. Bu tür hastalıklar tedavi edilemezse tek seçenek obezite cerrahisi. Ancak yine de bu son seçenektir. Çok az kişi bu kategoriye girer.

Obezite cerrahisinin faydaları neler?

Obezite cerrahisinin en önemli yararı tabii ki kilo vermeyi sağlaması. Örneğin gastrik bypass olan hastaların hemen hepsi fazla kilolarının %61’inden ilk 3 yıl içinde kurtulmakta. Bu rakam kelepçe taktıran hastalardaysa % 47. Yani obezite cerrahisi neredeyse kesin olarak fazla kilolarınızın çok önemli bir kısmından kurtulmayı garantiliyor. Ancak tek faydası bununla kalmıyor. Fazla kiloya bağlı gelişen sağlık sorunları da yok oluyor. Örneğin diyabet, şiddetli artrit, uyku apnesi, Yüksek tansiyon ve kalp sorunları ortadan kalkıyor. Yapılan araştırmalara göre obezite cerrahisi geçiren hastaların %95’inin yaşam kalitesi artıyor ve daha uzun bir yaşam sürüyorlar. 

Obezite cerrahisinin Psikoloji üzerinde etkisi de büyük. Fazla kilonun insanı nasıl etkilediği malum. İnsanı mutsuz, kendine güvensiz ve dengesiz bir hale getiriyor. Depresyona girmeye neden oluyor ve tabii ki asosyal bir insana dönüştürüyor. Ameliyat sonrasındaysa tüm bunlar yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Verilen her kilo özgüvene ekleniyor. Dolayısıyla Depresyon, mutsuzluk, asosyallik yok olup gidiyor.

Obezite cerrahisinin dezavantajları neler?

Obezite cerrahisinin en büyük dezavantajı operasyon sonrası gelişen komplikasyonlar. Her operasyonda olduğu gibi obezite cerrahisinde de bu durum söz konusu. Hatta her 100 hastanın 10’unda bu tür durumlarla karşılaşılabilir. Bazı durumlarda rahatsız edici ve ağrıya neden olan durumlar oluşurken, bazı durumlardaysa tekrar ameliyat olmayı gerektiren durumlar gelişebilir. Hafif komplikasyonlar:

Bulantı, kusma ve ishal

Yara enfeksiyonları

Karın fıtığı

Obezite cerrahisi uygulanmış hastaların yaklaşık % 3’ündeyse ciddi komplikasyonlar oluşmakta. Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 400 kişi bu tür nedenlerle yaşamını yitirmekte. Ciddi komplikasyonlarsa:

Akciğerde kan pıhtılaşması

Kalp krizi

Kanamalı ülserler

Obezite cerrahisi uygulanmış her insanda gelişmesi muhtemel bazı sağlık sorunları var. Bunlar:

Operasyon gerektiren safra taşı

Emiliminin azalmasına bağlı vitaminsizlik

Zayıflamaya bağlı fazlalık haline gelen deri