Obezite Nedir ve Nedenleri Nelerdir ?

Obezite vücut yağınızın normalden çok fazla olmasıdır. Getirdiği tek sorun görüntüyü bozması değildir. Kalp hastalıkları, diyabet, tansiyon obezitenin beraberinde getirdiği en önemli sağlık sorunlarındandır. Obeziteyle mücadele etmeye çalışıyorsanız umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü gelişen teknolojiyle obezitenin tedavisi artık çok kolay. Diyet, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemlerle obeziteden kurtulmak mümkün. Peki obezite nedir ? Nasıl tedavi edilir ?

Obezite ve Nedenleri

Obezite tıpta aşırı vücut yağının oluşturduğu komplike bir bozukluk olarak tanımlanır. Sadece fiziksel görünüm değildir. Bir kişinin obez olup olmadığı genellikle BMI testine göre karar veriliyor. Yetişkin erkek ve kadınlarda 18.5 – 24.9 BMI değerleri sağlıklı, 25.0 – 29.9 fazla kilolu, 30’un üstü ise obez olarak kabul edilir.

Obezite ve BMI

Obezite ve BMI

Daha basit bir karar verme yöntemi ise bel bölgesinin ölçümüdür. Kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 101 cm’den büyük bel genişliği obez olarak kabul ediliyor.

Her sağlık sorununda olduğu gibi obezite de genetik faktörlerden ve hormonlardan etkileniyor. Ama genellikle bunları tetikleyecek nedenler gerekiyor. Obeziteye neden olabilecek faktörler:

Hareketsizli: Hareketsiz olmak demek kalorileri yakamamak demektir. Kalorileri yakmadığınızdaysa kaçınılmaz sonuç bellidir. Gününüzün büyük kısmını oturarak geçiriyorsanız zamanla bunlar size bol bol vücut yağı olarak geri döner. Hareketsiz yaşam tarzı olanların obeziteden korunma yolu da egzersizden geçiyor.

Sağlıksız beslenme: Fazla kalorili, sağlıksız, yağlı yiyecekler yemek size vücut yağı olarak geri döner. Bunun dışında kahvaltı gibi önemli bir öğünü atlamak, Gece Geç Saatte Yemek yemek, çok kalorili içecekler tüketmek de obezite nedenlerindendir.

Hamilelik:Yanlış duymadınız, obeziteye neden olan bir başka faktör de hamileliktir. Hamilelikte kadınların kilosu ister istemez artıyor. Bazı kadınlar bu kiloları hamilelik sonrasında hızlıca verirken bazıları da bir türlü veremiyor. Veremeyenler için sonuç üzücü olabiliyor. Zamanla obezite kapıyı çalıyor.

Uykusuzluk: Günde 7 saatten az uyumak iştahınızı arttıran hormonları harekete geçiriyor. Uykusuzluğunuzu gidermek için yüksek kalorili yiyeceklere başvuruyorsunuz. Uykusuzluk uzun süre alışkanlık haline gelirse obez olmak kaçınılmaz.

İlaçlar: Hareketsizlik ya da dengesiz beslenme gibi sorunlarınız olmasa bile kullandığınız bazı ilaçlar obeziteye neden olabilir. Örneğin bazı antidepresanlar, diyabet ilaçları, beta blokerler, antipsikotik ilaçlar gibi.

Sağlık sorunları: Polikistik Over Sendromu, Cushing hastalığı, Prader – willi hastalığı gibi sağlık sorunlarının obeziteyi tetiklediğine inanılıyor. Romatizma gibi hareket kabiliyetinizi kısıtlayan hastalıkların ya da metabolizmayı yavaşlatan sorunların da obeziteye neden olduğu düşünülüyor.

Obezitenin Yan Etkileri ve Riskleri

Bu hastalık sadece dış görünümünüzü değiştirmiyor. Beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. İşte obezite sonucu oluşabilecek sağlık sorunları:

Obezitenin yan etkileri ve riskleri çok büyüktür. Tedavi edilmezse kansere bile yol açabildiğini siz de artık biliyorsunuz. Ama tek sonuç hastalıklar değil. Obezite yaşam kalitesini de düşüren bir sorun. Bu hastalık sonucunda hastalar genellikle depresyon, fiziksel rahatsızlık, Cinsel sorunlar, utanç, kendini toplumdan uzaklaştırma, hareketlerde zorluk gibi sonuçlarla karşılaşıyor.

Obezite Tedavi Edilebilir Mi ?

Obezite tedavisi tabii ki mümkündür, siz yeter ki isteyin ve soluğu bir doktorda alın. Doktorunuzun size birkaç adımlı bir tedavi programı uygulayacaktır. İlk adım beslenme alışkanlığınızda yapacağınız değişimler ve bir diyet planı olacaktır. Bu diyet planında olabildiğince az kaloriyle beslenmek, doğru yiyecekleri yemek ve hızlıca kilo vermek yer alıyor.

Tabii ki obezite tedavisinde diyet planı tek başına işe yaramıyor. Sıkı bir diyetin yanında egzersiz yapmak da şart. Doktorunuzun önerisine göre ne tür egzersizler yapacağınız değişiklik gösterir ama haftada yaklaşık 250 – 300 dakikalık egzersiz sizi sağlıklı bir kiloya kavuşturacaktır. Egzersizin yanı sıra günlük aktivitelerde hareket de gerekli. Asansör yerine merdiven kullanmak, evi temizlemek, araba sürmek yerine yürümekle başlayabilirsiniz.

Obezite tedavisinde diyet ve egzersizin yanında doktorlar ilaç da öneriyor. Kısacası tüm bu tedaviler birlikte uygulanıyor. İşe yaramadığı durumlarda ya da doktorunuzun önerisine göre obezite ameliyatı yöntemleri de tercih ediliyor. Gastrik bypass ameliyatı, laparoskopik ayarlanabilir mide bandı, tüp mide gibi ameliyatlar en bilinenleri.

Obezite cerrahisi hakkında daha fazla bilgi için lütfen soldaki makaleyi de okuyun.